0komentářů

1. června je Den dětí, oslavte jej společně se svými nejmenšími. 10 tipů přímo od maminek

První červnový den je Mezinárodní den dětí. Jak se letos se svými nejmilejšími společně zabavíte? Podívejte se, co radí a jaké zkušenosti mají přímo maminky. Inspirujte se 10 tipy na hry pro děti během jejich červnového svátku.
Vydáno: 01.06.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1021x

První červnový den patří už od poloviny minulého století tradičně dětem. Den dětí je mezinárodním svátkem, který každoročně upozorňuje světovou veřejnost na dětská práva a potřeby. Doprovází jej téměř ve všech státech nejrůznější zábavné, společenské i sportovní akce. Láká vás vyrazit s dětmi ven nebo budete doma? Vyberte si třeba některý z 10 tipů přímo od maminek na internetu.

Už zaběhlou klasikou je návštěva některé zoologické zahrady

Pokud bude krásně, zajděte si třeba do některé z 15 českých a moravských zoologických zahrad, je to „klasika“. Právě teď je období, kdy se rodí nejvíce mláďat a všechny zoo se tohoto období snaží využít k jejich prezentaci. Veškeré zahrady už mají moderní expozice. Mrkněte se třeba, jak řádí ve výběhu brněnské zoo malá medvědice Noria a zlobí mámu Coru.

<p>Oslavte spolu s dětmi jejich svátek, po celé zemi je spousta kulturních akcí. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness</p>

Oslavte spolu s dětmi jejich svátek, po celé zemi je spousta kulturních akcí. Foto: ©Depositphotos.com/monkeybusiness

1. Strávit letošní Den dětí se sousedy plánuje čtenářka s přezdívkou Evča. Obě rodiny si nachystají oblíbené občerstvení pro děti a šikovný pan soused nachystá „bojovku“. V plánu je třeba obíhání domu na čas, hledání ukrytých zpráv, luštění šifer nebo zkouška odvahy. Večer si pak všichni s dětmi zahrají Aktivity, jejich nejoblíbenější hru.

2. „Holky doma dostanou oblíbené jídlo, takže budu vařit 2 hlavní jídla, neb každá má oblíbené něco jiného,“ píše čtenář s přezdívkou Vilibald. Nebude podle něj chybět pohár z ovocem, zmrzlinou a šlehačkou. A protože jsou holčičky v karanténě a nikam nemohou, budou se dívat na pohádky v televizi, povídat si a hrát hry.
<p>Co takhle návštěva některé zoo? Uvidíte tam třeba i tohoto nádherného zoborožce. Foto: ©Depositphotos.com/master2</p>

Co takhle návštěva některé zoo? Uvidíte tam třeba i tohoto nádherného zoborožce. Foto: ©Depositphotos.com/master2

3. Další maminka s čtenářskou přezdívkou Peťulín plánuje udělat palačinkový dort, chlebíčky a bude i večerní zábava s kartami. V sobotu vyrazí na místní sokolovnu na dětský den a v neděli pak zajdou všichni k bráchovi, tedy ke strejdovi. „Děti dostanou velké koloběžky, byl to náhlý nápad a snad se budou líbit,“ píše čtenářka s tím, že svátek s dětmi slaví, aby všichni měli na co vzpomínat.

4. Maminka, přezdívaná Kšanda, dá dětem nejrůznější zabalené drobnosti, až se vrátí z kroužků. Na odpoledne čekají návštěvu babičky s dědou, děti dostanou každé svůj dortík, knížku a tričko. Pak všichni vzhledem k počasí vyjedou zařádit si do krytého bazénu. Cestou ještě plánují zastávku v hračkárně, kde koupí nějakou společenskou hru.
<p>Pokud je pěkně, vyšlápněte si s dětmi do přírody, třeba do Národního parku Podyjí. Foto: ©Depositphotos.com/AlexanderBartek</p>

Pokud je pěkně, vyšlápněte si s dětmi do přírody, třeba do Národního parku Podyjí. Foto: ©Depositphotos.com/AlexanderBartek

5. Čtenář s přezdívkou Sindi plánuje zasypat děti sladkostmi. Nejstarší dcera dostává dárky ještě teď, letos například balíček kešu, spchový gel a čokoládové trubičky, co má ráda. Mladší sourozenci si zajdou na dětský den ve městě, kde se těší na soutěže. Aby měli radost všichni, podělí se potom o víkendu o nutné domácí práce, aby na ně měli rodiče a hlavně máma více času.

6. Čtenářka s přezdívkou Betty si naopak myslí, že děti různých sladkostí a hraček dostanou během roku až až. Vždycky se proto snaží s rodinou navštívit někde Den dětí, kde jsou nejrůznější aktivity. Když za splnění úkolů dostanou nějakou odměnu, je to podle ní „tak akorát“.
<p>Kdo by neznal televizní pohádku Zlatovláska. Točila se zde, na Červené Lhotě, zajeďte tam. Foto: ©Depositphotos.com/fyletto</p>

Kdo by neznal televizní pohádku Zlatovláska. Točila se zde, na Červené Lhotě, zajeďte tam. Foto: ©Depositphotos.com/fyletto

7. Venda s dětmi a manželem jezdí každoročně vláčkem na výlet. Po celé republice je nostalgických parních jízd hodně, stačí si vybrat a vyrazit. Mají vybranou i alternativu v případě hodně ošklivého počasí v podobě některého z krytých modelových kolejišť. „Nějak zvlášť to ale nehrotíme, on je náš mladej obdarovávanej skoro pořád,“ napsala Venda.

8. Hlavním pořadatelem celoměstské akce pro děti je známý čtenáře s přezdívkou Palouš. Požádal jej o pomoc s některou soutěžní disciplínou, zato budou moci některé atrakce vyzkoušet s dětmi v klidu a sami. Kromě soutěží se děti mohou těšit na skákací hrad, cukrovou vatu a další sportovní atrakce.
<p>Mějte ze sebe navzájem radost, važte si rodinné pospolitosti a mějte rádi své děti. Foto: ©Depositphotos.com/shock</p>

Mějte ze sebe navzájem radost, važte si rodinné pospolitosti a mějte rádi své děti. Foto: ©Depositphotos.com/shock

9. Indiánský den chystá pro svého malého Matyáška letos maminka se čtenářskou přezdívkou Zubra. Budou jej mít odpoledne ve školce všichni, a pozve na něj i svou maminku, babičku a tchyni. Určitě s sebou vezme i druhého, mladšího syna. Na školkové zahradě bude indiánské tee-pee, nejrůznější soutěže a děti si opečou i špekáčky u mučednického kůlu.

10. Na Dětský den, pořádaný místní dopravní společností, se těší i za své kluky čtenář s přezdívku Dan: „Je to pro ně určitě nejlepší akce roku. Můžou se proběhnout v jakémkoliv autobusu, sednout za volant, kouknout i na historickou tramvaj.“ Dá se čekat, že děti budou v sedmém nebi a stráví pak poklidný víkend v rodinném kruhu.
<p>Zkuste si zasoutěžit s dětmi, třeba v basketu a házení na koš. Bude to asi fuška. Foto: ©Depositphotos.com/zefart</p>

Zkuste si zasoutěžit s dětmi, třeba v basketu a házení na koš. Bude to asi fuška. Foto: ©Depositphotos.com/zefart

Den dětí se slaví každoročně 1. června. Vyhlásila jej v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen, jako memento masového zabíjení žen a dětí v českých Lidicích v roce 1942 a ve francouzském Oradouru v roce 1944. Přímo první červnový den pak připomíná sirotky v San Franciscu a vůbec první konferenci, která se v roce 1925 zabývala blahem dětí.

V Brně nabídne program pro děti muzeum, nadační fond i Městské divadlo.

Konkrétně Brňané mohou dnes za hrami a zábavným programem zavítat dnes do Moravského zemského muzea. S rodiči tu budou na lodi Kryštofa Kolumba objevovat Ameriku. Odpoledne se děti také pobaví s Nadačním fondem Emil na náměstí Svobody. V sobotu vypukne Dětský den na dvoře Městského divadla v restauraci Nekonečno a také na medláneckém letišti.

<p>Při pěkném počasí je nejkrásnější zážitek společné večerní posezení u ohně. Foto: ©Depositphotos.com/Alex_Ishchenko</p>

Při pěkném počasí je nejkrásnější zážitek společné večerní posezení u ohně. Foto: ©Depositphotos.com/Alex_Ishchenko

Nabídka dětských akcí je po celé republice velice široká a vybere si opravdu každý. Mrkněte se na internet a specializované portály. Například kudyznudy.cz, nebo kamsdetmi.com, vás bez problémů provedou po odkazech na zábavu podle vašeho gusta. Většinou nikde nechybí podsekce Akce pro děti. Najdete tu vše, co budete potřebovat, včetně času a místa.

Věnujte se svým dětem co nejvíce i přes rok, nejen na svátek

Mezinárodní připomínka Dne dětí je skvělá, ale zapřemýšlejte, jestli se doma věnujete svým dětem častěji. V mnoha rodinách to bohužel není samozřejmost, a přitom, jak se říká, je to nejkrásnější období jejich (a vlastně i vašeho) života. Mějte ze sebe navzájem radost, važte si rodinné pohody a pospolitosti, prostě mějte rádi své děti. Jednou vám to určitě vrátí.

Kam se vypravíte společně se svými ratolestmi na letošní Den dětí? Napište do komentáře pod článkem, co jste všechno zažili, a dejte tip ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci? Inspirujte se na výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě

Jak si postavit dům svých snů? Jak zvládnout rekonstrukci? Inspirujte se na výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 45x

Na počátku stavby nebo přestavby domu či bytu je stavební projekt. Jak si vybrat správné materiály, postupy i dodavatelské firmy? Pomohou vám odborníci na stavební výstavě STAVÍME, BYDLÍME v Jihlavě. Přijďte se inspirovat.

Celý článek
Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 90x

Chcete si prohlédnout novinky ze světa staveb a bydlení nebo se jen potřebujete poradit s odborníky z oboru? Navštivte výstavu Stavíme Bydlíme, která se koná 24. a 25. února 2017 v Uherském Hradišti. Na co všechno se můžete těšit?

Celý článek
Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Vydáno: 14.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 159x

Chystáte se u vás doma přeměnit interiér? Přijďte v březnu na výstaviště do pražských Letňan. Pětice veletrhů For Habitat, For Furniture, For Garden, Design Shaker a Bydlení, Nové projekty vám nabídne veškerou potřebnou inspiraci.

Celý článek