0komentářů

Víte, jak bydlí lidé na africkém venkově? Připomeňte si, že dnešek 25. května je Den Afriky

25. květen je Dnem Afriky. Zajímá vás, jak bydlí a žijí lidé na chudém africkém venkově? Zkuste si aspoň část bytu zařídit v africkém stylu. Typické jsou pro něj zemité barvy, přírodní materiály, masivní dřevo, teak nebo i ratan.
Vydáno: 25.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1417x

Typické středoevropské bydlení ve zděném domě bývá většinou náročné na stavbu a někdy spíše připomíná opevněný hrad. Nepřipadá vám v porovnání s rozvojovým světem dům či byt zbytečně luxusní? Ale nenapadla vás někdy myšlenka velké proměny, jak úžasné by bylo oprostit se teď od „pevného“ domu a žít jen tak volně? Příklad byste našli třeba v Africe.

Africkým Sánům stačí zástěny nebo prosté chýše z kůry a větví

Kočovní obyvatelé pouští a jejich okrajových částí to ale tak jednoduché nemají. Sánové neboli křováci v jihoafrických pouštích Namib a Kalahari, či beduíni a Tuaregové na Sahaře si musí svá obydlí vozit či nosit s sebou. Sánové přitom nemají žádné velké nároky. Stačí jim zástěny proti větru nebo prosté chýše z větví, kusů trávy nebo kůry. Tuaregové už žijí v podlouhlých stanech z barvených kozích nebo ovčích kůží, beduínské velké tkané obytné stany jsou vystlány koberci.

<p>Typické africké venkovské chýše ze snadno dostupného materiálu v přírodě. Foto: ©Depositphotos.com/muha04</p>

Typické africké venkovské chýše ze snadno dostupného materiálu v přírodě. Foto: ©Depositphotos.com/muha04

Na chudém africkém venkově jsou nejprimitivnější formou afrických obydlí kopulovité či úlovité chýše trpasličích kmenů v konžském pralese. Kolem chýší je zahrádka nebo pole, dále pak jen neobdělávaná půda nebo prales. V oblasti tropických pralesů se pro stavbu chýší používá dřevo, palmové listy, bambus a chýše se zastřešují větvemi, trávou nebo kůrou stromů. Ve stepích je zase stavebním materiálem hlína, případně tvrdý materiál z termitišť.

Speciální stan dobře izoluje a poslouží jako sprcha i zdroj tepla a elektřiny.

Nepostradatelnou výbavou cestovatele je dnes stan. Pro kočovné, prchající nebo chudé obyvatele naší planety vymyslela architektka a designérka Abeer Seikaly stan jedinečný a také soběstačný. Je ze speciálně utkaných plastových trubiček, mezi nimiž je natažena elastická látka. Díky tomu lehký příbytek jednoduše složíte a převezete. V dutých trubičkách může proudit nachytaná dešťová voda, která se tak ohřeje a stan poslouží i jako sprcha. Látka natažená mezi trubičkami má navíc fotovoltaické vlastnosti, může tedy nabíjet malou baterii a ta zas napájet třeba světlo.

<p>Západ slunce nad národním parkem Serengeti, typická ukázka krás Afriky. Foto: ©Depositphotos.com/ndphoto</p>

Západ slunce nad národním parkem Serengeti, typická ukázka krás Afriky. Foto: ©Depositphotos.com/ndphoto

Pokud si nechcete za domem či na své zahradě zrovna uplácat hliněnou chýši, vyzkoušejte si aspoň bydlení v africkém stylu. Pořiďte si nábytek v jednoduchém designu z masivního exotického dřeva. Zvolte mahagon, teak nebo ořech, které mají v tropech tmavou barvu. Pamatujte na přirozenost, proto zapomeňte na umělé materiály. Tmavě hnědá kůže nádherně kontrastuje s bílou barvou zdí.

K africkému stylu patří teakové dřevo, ratan nebo kůže

Africkou atmosféru skvěle vytvoříte prvky z teakového dřeva, ratanu nebo kůže. Teak i ratan jsou pro mnoho lidí synonymem nábytku do zahrady, ale výrobci jej používají i pro interiéry. Ratanové stoličky nebo lampy z kokosových vláken vypadají v pokojích neodolatelně. Proutěná křesílka a sedáky z kůže vás přímo vyzvou k pohodlnému posezení.

<p>Zdobený domorodý příbytek z jihoafrické vesnice, malby jsou typické. Foto: ©Depositphotos.com/AnkevanWyk</p>

Zdobený domorodý příbytek z jihoafrické vesnice, malby jsou typické. Foto: ©Depositphotos.com/AnkevanWyk

Pro afro styl je také typická ideální masivní dřevěná, ale i kamenná nebo keramická podlaha. Na tyto materiály se orientujte i v případě, že byste chtěli změnit byt z gruntu a to včetně podlahy. Pro její částečné pokrytí využijte koberce s motivy například zebří kůže, vypadají velice efektně.

            Africký styl charakterizují:
            •    Zemité barvy s převahou hnědé, pískové, sytý okr
            •    Přírodní materiály, masivní dřevo, teak, ratan
            •    Kožešiny, kůže, koberce, zvířecí motivy
            •    Stoličky s masivními nožkami, sedáky potažené kůží
            •    Mapy, dřevěné sošky, vyřezávané masky

S množstvím nábytku to nijak nepřehánějte, kvalita tu určitě má přednost před kvantitou. Celkový dojem ze zařízeného bytu má zůstat vzdušný. Vybírejte vždy s citem a rozvahou. Hranice mezi dekorací á la Afrika a kýčem je velmi tenká. Exotiku do bytu přenesete jednoduše květinami, které v kombinaci se dřevem v interiéru vypadají kouzelně. Vyberte si třeba palmy nebo kávovníky.

<p>Africký styl bydlení charakterizuje nábytek z tmavého, masivního dřeva. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici</p>

Africký styl bydlení charakterizuje nábytek z tmavého, masivního dřeva. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Co by to bylo za africký interiér bez vhodných stylových doplňků? Byt vám výborně osvěží třeba cestovatelské nezbytnosti, jako staré kompasy, dalekohledy nebo lampy. Uplatníte i korkovou tropickou přilbu nebo starožitný kufr, který změníte v příruční stolek. Na stěny rozvěste masky válečníků, grafiky či fotografie. Nezapomeňte ani na svícny se svíčkami pro krásnou atmosféru.

Tipy na africký styl bydlení najdete i v galerii na síti Pinterest.

Africkému černému kontinentu patří už od roku 1963 každý 25. květen jako Den Afriky. Tehdy byly podepsány listiny Organizací za sjednocení Afriky (OUA). V roce 2009 potvrdila i Evropská komise svou angažovanost vůči Africe. Přijala odpovědnost za problémy typu ekonomická krize, chudoba, změna klimatu nebo nelegální migrace. Existuje i plán spolupráce na partnerství EU a Afriky.

<p>Výbava školy v zemích 3. světa je skromná, pro mnohé je učení nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy</p>

Výbava školy v zemích 3. světa je skromná, pro mnohé je učení nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy

Podle zdrojů OSN je právě bydlení velkým problémem Afriky. Například v Ghaně bydlí více než 50 % celkové populace měst ve slumech. Jeden z největších na světě je Kibera na okraji keňského hlavního města Nairobi. Hustota zalidnění je zde 3 000 obyvatel na hektar, rozblácená zem pokryta vrstvou odpadků a lidé tady žijí v chatrčích ze zrezivělého plechu bez přívodu elektřiny a vody. Místní muži se v průměru dožívají 47, ženy 50 let a kojenecká úmrtnost je 151 ‰.

Většina dětí v Africe může díky podpoře ze světa chodit aspoň do základní školy.

Kvůli rozdílné úrovni jednotlivých zemí ve světě je i různá úroveň vzdělávání. Konkrétně v Africe je základem naučit děti vůbec číst, psát a počítat. Díky podpoře mezinárodních organizací má teď většina dětí možnost navštěvovat minimálně školu základní. V současnosti už se učí i cizí jazyky, hlavně angličtinu či francouzštinu. Stavbu škol řeší třeba projekt Postavme školu v Africe.

<p>Nejobyčejnější z obyčejných, ale hlavně, že školákům neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za</p>

Nejobyčejnější z obyčejných, ale hlavně, že školákům neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za

Pod patronací o.p.s. Člověk v tísni dostanou školáci v Etiopii, jedné z nejchudších zemí světa, každý rok alespoň jednu novou školu. Z příspěvků dobrovolných dárců hradí společnost výstavbu i vybavení učebními pomůckami. Třeba jedna tvárnice stojí 50 Kč, pytel cementu 200 Kč, okno 1 500 Kč a knihovna 2 500 Kč. Do sbírky na novou školu v Africe se aktivně zapojili i skauti.

Když postavíte školu, naplníte biblickou moudrost o chytání ryb

Dobrovolníci se snaží všemi aktivitami vylepšit a zmodernizovat materiální podmínky venkovského obyvatelstva černého kontinentu. Je to důležité kvůli tomu, aby neodcházeli do měst, kde obvykle živoří. Pro vzdělané lidi je také přirozené a snazší uchovávat tradiční duchovní moudrosti a kulturu. Jak říká biblická moudrost, lepší než je krmit, je lepší lidi naučit chytat ryby.

Rozhodli jste se vyzkoušet bydlení v africkém stylu, případně si postavit na zahradě chýši? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám to podařilo, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 446x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek
Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Vydáno: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 1942x

I letos můžete vyrazit obdivovat ledové sochy, případně celý ledový chrám. Kam se vydat? Vyrazte na ledový výlet třeba na Pustevny, do Špindlu, Rožnova nebo do Tater na Hrebienok a užijte si mrazivou krásu i doprovodný program.

Celý článek
Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Po svátku Tří králů začíná období masopustu, fašanku, plesů, zábavy a zabijaček. Pak následuje 40 dní půstu

Vydáno: 08.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 982x

Vánoce končí v neděli po svátku Tří králů. Co podle tradic následuje dál? Začíná masopust neboli fašank, období rozverných karnevalů, maskovaných průvodů, zábavy a plesů. Počínaje Popeleční středou pak začíná 40denní období půstu.

Celý článek