0komentářů

Víte, jak bydlí lidé na africkém venkově? Připomeňte si, že dnešek 25. května je Den Afriky

25. květen je Dnem Afriky. Zajímá vás, jak bydlí a žijí lidé na chudém africkém venkově? Zkuste si aspoň část bytu zařídit v africkém stylu. Typické jsou pro něj zemité barvy, přírodní materiály, masivní dřevo, teak nebo i ratan.
Vydáno: 25.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1631x

Typické středoevropské bydlení ve zděném domě bývá většinou náročné na stavbu a někdy spíše připomíná opevněný hrad. Nepřipadá vám v porovnání s rozvojovým světem dům či byt zbytečně luxusní? Ale nenapadla vás někdy myšlenka velké proměny, jak úžasné by bylo oprostit se teď od „pevného“ domu a žít jen tak volně? Příklad byste našli třeba v Africe.

Africkým Sánům stačí zástěny nebo prosté chýše z kůry a větví

Kočovní obyvatelé pouští a jejich okrajových částí to ale tak jednoduché nemají. Sánové neboli křováci v jihoafrických pouštích Namib a Kalahari, či beduíni a Tuaregové na Sahaře si musí svá obydlí vozit či nosit s sebou. Sánové přitom nemají žádné velké nároky. Stačí jim zástěny proti větru nebo prosté chýše z větví, kusů trávy nebo kůry. Tuaregové už žijí v podlouhlých stanech z barvených kozích nebo ovčích kůží, beduínské velké tkané obytné stany jsou vystlány koberci.

<p>Typické africké venkovské chýše ze snadno dostupného materiálu v přírodě. Foto: ©Depositphotos.com/muha04</p>

Typické africké venkovské chýše ze snadno dostupného materiálu v přírodě. Foto: ©Depositphotos.com/muha04

Na chudém africkém venkově jsou nejprimitivnější formou afrických obydlí kopulovité či úlovité chýše trpasličích kmenů v konžském pralese. Kolem chýší je zahrádka nebo pole, dále pak jen neobdělávaná půda nebo prales. V oblasti tropických pralesů se pro stavbu chýší používá dřevo, palmové listy, bambus a chýše se zastřešují větvemi, trávou nebo kůrou stromů. Ve stepích je zase stavebním materiálem hlína, případně tvrdý materiál z termitišť.

Speciální stan dobře izoluje a poslouží jako sprcha i zdroj tepla a elektřiny.

Nepostradatelnou výbavou cestovatele je dnes stan. Pro kočovné, prchající nebo chudé obyvatele naší planety vymyslela architektka a designérka Abeer Seikaly stan jedinečný a také soběstačný. Je ze speciálně utkaných plastových trubiček, mezi nimiž je natažena elastická látka. Díky tomu lehký příbytek jednoduše složíte a převezete. V dutých trubičkách může proudit nachytaná dešťová voda, která se tak ohřeje a stan poslouží i jako sprcha. Látka natažená mezi trubičkami má navíc fotovoltaické vlastnosti, může tedy nabíjet malou baterii a ta zas napájet třeba světlo.

<p>Západ slunce nad národním parkem Serengeti, typická ukázka krás Afriky. Foto: ©Depositphotos.com/ndphoto</p>

Západ slunce nad národním parkem Serengeti, typická ukázka krás Afriky. Foto: ©Depositphotos.com/ndphoto

Pokud si nechcete za domem či na své zahradě zrovna uplácat hliněnou chýši, vyzkoušejte si aspoň bydlení v africkém stylu. Pořiďte si nábytek v jednoduchém designu z masivního exotického dřeva. Zvolte mahagon, teak nebo ořech, které mají v tropech tmavou barvu. Pamatujte na přirozenost, proto zapomeňte na umělé materiály. Tmavě hnědá kůže nádherně kontrastuje s bílou barvou zdí.

K africkému stylu patří teakové dřevo, ratan nebo kůže

Africkou atmosféru skvěle vytvoříte prvky z teakového dřeva, ratanu nebo kůže. Teak i ratan jsou pro mnoho lidí synonymem nábytku do zahrady, ale výrobci jej používají i pro interiéry. Ratanové stoličky nebo lampy z kokosových vláken vypadají v pokojích neodolatelně. Proutěná křesílka a sedáky z kůže vás přímo vyzvou k pohodlnému posezení.

<p>Zdobený domorodý příbytek z jihoafrické vesnice, malby jsou typické. Foto: ©Depositphotos.com/AnkevanWyk</p>

Zdobený domorodý příbytek z jihoafrické vesnice, malby jsou typické. Foto: ©Depositphotos.com/AnkevanWyk

Pro afro styl je také typická ideální masivní dřevěná, ale i kamenná nebo keramická podlaha. Na tyto materiály se orientujte i v případě, že byste chtěli změnit byt z gruntu a to včetně podlahy. Pro její částečné pokrytí využijte koberce s motivy například zebří kůže, vypadají velice efektně.

            Africký styl charakterizují:
            •    Zemité barvy s převahou hnědé, pískové, sytý okr
            •    Přírodní materiály, masivní dřevo, teak, ratan
            •    Kožešiny, kůže, koberce, zvířecí motivy
            •    Stoličky s masivními nožkami, sedáky potažené kůží
            •    Mapy, dřevěné sošky, vyřezávané masky

S množstvím nábytku to nijak nepřehánějte, kvalita tu určitě má přednost před kvantitou. Celkový dojem ze zařízeného bytu má zůstat vzdušný. Vybírejte vždy s citem a rozvahou. Hranice mezi dekorací á la Afrika a kýčem je velmi tenká. Exotiku do bytu přenesete jednoduše květinami, které v kombinaci se dřevem v interiéru vypadají kouzelně. Vyberte si třeba palmy nebo kávovníky.

<p>Africký styl bydlení charakterizuje nábytek z tmavého, masivního dřeva. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici</p>

Africký styl bydlení charakterizuje nábytek z tmavého, masivního dřeva. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Co by to bylo za africký interiér bez vhodných stylových doplňků? Byt vám výborně osvěží třeba cestovatelské nezbytnosti, jako staré kompasy, dalekohledy nebo lampy. Uplatníte i korkovou tropickou přilbu nebo starožitný kufr, který změníte v příruční stolek. Na stěny rozvěste masky válečníků, grafiky či fotografie. Nezapomeňte ani na svícny se svíčkami pro krásnou atmosféru.

Tipy na africký styl bydlení najdete i v galerii na síti Pinterest.

Africkému černému kontinentu patří už od roku 1963 každý 25. květen jako Den Afriky. Tehdy byly podepsány listiny Organizací za sjednocení Afriky (OUA). V roce 2009 potvrdila i Evropská komise svou angažovanost vůči Africe. Přijala odpovědnost za problémy typu ekonomická krize, chudoba, změna klimatu nebo nelegální migrace. Existuje i plán spolupráce na partnerství EU a Afriky.

<p>Výbava školy v zemích 3. světa je skromná, pro mnohé je učení nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy</p>

Výbava školy v zemích 3. světa je skromná, pro mnohé je učení nedostupné. Foto: ©Depositphotos.com/Sopotniccy

Podle zdrojů OSN je právě bydlení velkým problémem Afriky. Například v Ghaně bydlí více než 50 % celkové populace měst ve slumech. Jeden z největších na světě je Kibera na okraji keňského hlavního města Nairobi. Hustota zalidnění je zde 3 000 obyvatel na hektar, rozblácená zem pokryta vrstvou odpadků a lidé tady žijí v chatrčích ze zrezivělého plechu bez přívodu elektřiny a vody. Místní muži se v průměru dožívají 47, ženy 50 let a kojenecká úmrtnost je 151 ‰.

Většina dětí v Africe může díky podpoře ze světa chodit aspoň do základní školy.

Kvůli rozdílné úrovni jednotlivých zemí ve světě je i různá úroveň vzdělávání. Konkrétně v Africe je základem naučit děti vůbec číst, psát a počítat. Díky podpoře mezinárodních organizací má teď většina dětí možnost navštěvovat minimálně školu základní. V současnosti už se učí i cizí jazyky, hlavně angličtinu či francouzštinu. Stavbu škol řeší třeba projekt Postavme školu v Africe.

<p>Nejobyčejnější z obyčejných, ale hlavně, že školákům neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za</p>

Nejobyčejnější z obyčejných, ale hlavně, že školákům neprší na hlavu. Foto: ©Depositphotos.com/info@elsa.co.za

Pod patronací o.p.s. Člověk v tísni dostanou školáci v Etiopii, jedné z nejchudších zemí světa, každý rok alespoň jednu novou školu. Z příspěvků dobrovolných dárců hradí společnost výstavbu i vybavení učebními pomůckami. Třeba jedna tvárnice stojí 50 Kč, pytel cementu 200 Kč, okno 1 500 Kč a knihovna 2 500 Kč. Do sbírky na novou školu v Africe se aktivně zapojili i skauti.

Když postavíte školu, naplníte biblickou moudrost o chytání ryb

Dobrovolníci se snaží všemi aktivitami vylepšit a zmodernizovat materiální podmínky venkovského obyvatelstva černého kontinentu. Je to důležité kvůli tomu, aby neodcházeli do měst, kde obvykle živoří. Pro vzdělané lidi je také přirozené a snazší uchovávat tradiční duchovní moudrosti a kulturu. Jak říká biblická moudrost, lepší než je krmit, je lepší lidi naučit chytat ryby.

Rozhodli jste se vyzkoušet bydlení v africkém stylu, případně si postavit na zahradě chýši? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám to podařilo, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 25x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 73x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 93x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek