PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Svůj Evropský den slaví národní parky. Zajeďte s dětmi do některého ze 4 našich. Čtěte speciální 28. díl Babybytu

Národní parky Krkonoše, Šumava, Podyjí a České Švýcarsko. Vezměte děti a vyrazte do některého z nich, buď dnes, nebo třeba až o víkendu. Naučte své děti život v přírodě a budujte jejich odpovědný vztah k zeleni i svému okolí.
Vydáno: 24.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2326x

Jezdíte rádi ven, do přírody a za hranicemi měst si „dobíjíte baterie“? Máme pro vás jeden tip. Dnes je Evropský den národních a přírodních parků, vyhlášený v roce 1999 na počest jejich premiéry před 90 lety ve Švédsku. Tehdy tam stát zřídil hned 9 národních parků, nejstarších v celé Evropě. Vezměte děti od televize v obýváku a vyjeďte s nimi třeba do některého ze čtyř našich. Jejich správy připravují k výročí širokou nabídku programů pro veřejnost, exkurze i dny otevřených dveří.

<p>Pravčická brána je symbolem nejmladšího národního parku u nás, Českého Švýcarska. Foto: ©Depositphotos.com/johnnydevil</p>

Pravčická brána je symbolem nejmladšího národního parku u nás, Českého Švýcarska. Foto: ©Depositphotos.com/johnnydevil

Za sto let své existence se velkoplošná chráněná území stala nejen základem pro ochranu druhů a společenstev, ale i zázemím pro vzdělávání a rekreaci lidí. Ochrana přírody totiž není jenom věcí ekologů, zoologů či botaniků. Chráněná území jsou tady pro každého a poskytují nám toho mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Světová historie velkoplošných chráněných území začala roku 1872, vyhlášením prvního národního parku světa. Americký Yellowstone měl být od té doby zachován pro budoucí generace a sloužit k potěšení všeho lidu.

V našem nejstarším, Krkonošském národním parku, se letos rozhodli oslavou jídla slavit i bohatství přírody, práci lidí a úlohu chráněných území. Lidská zemědělská činnost totiž po tisíciletí formovala krajinu. Proto je velmi důležitá ochrana semen, rostlin, zvířat a potravin kvůli různorodosti. Lidé tu žijí už staletí, pracovali a hospodařili. Získávali z krajiny takové pochoutky, jako třeba sejkory, nebo různé sýry, například oslizlák, ale i zřejmě nejznámější lahůdku, tradiční kyselo: Akce, organizované správou parku, letos zahrnují botanické procházky, foto vycházky do málo známých koutů Krkonoš, nebo ochutnávky regionálních produktů na farmářských trzích 27. května ve Vrchlabí. O den později můžete zajet na besedu „Kyselo a kaše, to je strava naše“. V Památníku zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou ji na téma tradiční krkonošské kuchyně povede etnolog Daniel Dědovský. Dozvíte se, i ochutnáte, co se všechno vařívalo a peklo na Pasecku a Vysocku.

Zajeďte se podívat na Kvildu, jak roste paroží jelení zvěři

V Národním parku Šumava, vyhlášením v roce 1991, připravili na odpoledne zajímavý program plný her a úkolů v areálu Střediska environmentální výchovy v Kašperských Horách. Večer můžete vidět komentovanou prohlídku sovích voliér v NC Borová Lada. Z pátečních akcí stojí za vidění třeba pozorování změny zimní na letní srst jelení zvěře ve výběhu v NC Kvilda.

<p>Pozorování změn srsti a růstu paroží jelení zvěře zažijete v národním parku Šumava. Foto: ©Depositphotos.com/Veneratio</p>

Pozorování změn srsti a růstu paroží jelení zvěře zažijete v národním parku Šumava. Foto: ©Depositphotos.com/Veneratio

Napínavé experimenty v přírodovědecké dílně připravili pro děti v Národním parku Podyjí. Dozví se tak například, jak funguje okurková baterie, nebo jak to udělat, aby vejce plavalo na vodě? Lupy a mikroskopy vám i dětem umožní pohled i na nejmenší obyvatele národního parku. V okolí správní budovy se nejmenší vydovádí na hřišti s pavoučí sítí, liščí norou, či 15 metrovém lanovém tunelu.

V chráněných krajinných oblastech se můžete těšit třeba na Trh regionálních produktů Blanského lesa, přírodovědnou vycházku v chráněné krajinné oblasti Blaník, výpravu Českým krasem za Hagenem, či exkurzi po hřebeni Českého lesa.

V národním parku České Švýcarsko navštivte vyhlášené naučné stezky. Hornická stezka třeba vede údolím Milířky. Dokumentuje důlní činnost v okolí Jiřetína pod Jedlovou a je dlouhá 4,5 km. O 1,5 km více má lesnická trasa, která mapuje rostlinné a živočišné druhy a jiné geologické zvláštnosti mezi Šluknovem a jeho místní částí Rožany. Nejdelší se Stezka přátelství v Labských pískovcích.

<p>Mumlavský vodopád v Krkonoších je krásný v kteroukoli roční dobu. Foto: ©Depositphotos.com/teo1973</p>

Mumlavský vodopád v Krkonoších je krásný v kteroukoli roční dobu. Foto: ©Depositphotos.com/teo1973

Velkoplošná ochrana přírody na našem území je stále živá věc. Víte, že by mohl vzniknout v pořadí už pátý národní park? Politici mají na pracovním stole rozhodnutí o vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Je ale třeba schválit příslušnou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Existují i úvahy o parku, který by posílil ochranu krásné přírody moravských Jeseníků.

Vedle národních parků máme v tuzemsku i 25 CHKO

Federace přírodních a národních parků Evropy EUROPARC, zastřešuje na 370 organizací z 38 zemí Evropy, které se starají o téměř 400 chráněných území. V České republice máme v současnosti 4 národní parky a 25 chráněných krajinných oblastí. Snahou jejich správců je nabízet v chráněných územích prostor pro poučení i oddych, pokud tyto aktivity probíhají šetrným způsobem.

<p>Národní park Podyjí připravil pro děti napínavé přírodovědecké experimenty. Foto: ©Depositphotos.com/Weasel</p>

Národní park Podyjí připravil pro děti napínavé přírodovědecké experimenty. Foto: ©Depositphotos.com/Weasel

Toulat se ve volné přírodě, to je prostě dobrodružství a samé napětí. Hrát si, dělat legraci, dovádět, nebo prostě nechat vše plavat a odpočívat. Ať už přijedete do kteréhokoli národního parku u nás, budete v pohodě vy dospělí i malí objevitelé. Správy parků mají v nabídce řadu aktivních programů pro všechny věkové kategorie a budete-li chtít, nenechají vás zaručeně nudit.

Jak hodláte trávit třeba nastávající víkend? Pokud pro vás výprava do některého z národních parků není potíž, napište svůj tip do komentáře pod článkem a poraďte ostatním čtenářům.

Podívejte se také na některé další "cestovní" díly seriálu Babybyt:
1. Moskytiéra nad postýlkou i kočárkem ochrání vaše nejmenší před bodavým hmyzem
2. Matrace do dětské postýlky je základem kvalitního spánku. Jakou vybrat?
3. Cestovní postýlka vám poslouží nejen mimo byt, ale i doma v kuchyni či pracovně

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 174x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 110x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 214x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek