0komentářů

Znáte želví nábytek? Je pouze stylizovaný, tyto plazy musíme totiž přísně chránit. 23. květen je Světový den želv

23. května je Světový den želv, vyhlášený American Tortoise Rescue. Tito starodávní plazi dnes už potřebují intenzivní ochranu člověka, aby přežili. Znáte ale želví nábytek? Výrobci nabízí v podobě krunýře taburety či stolečky.
Vydáno: 23.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1041x

Říká vám něco pojem želví nábytek? Jako materiál se nabízí krunýř velkých zvířat, ale nebojte se, tyto druhy jsou přísně chráněny a případný obchod s nimi reguluje úmluva CITES. Jedná se spíše o symboliku. Tvar a velikost krunýřů je inspirací nejčastěji pro sedací nábytek, případně nejrůznější stoly, stolečky a taburety. Struktura želvího obydlí je předobrazem třeba pro luxusní stolky s mosazi a broušeného kamene, v ceně běžného osobního automobilu.

Želvy přežily dinosaury a teď potřebují ochranu, aby nevyhynuly

Proč ale zrovna želvy? Dnes je totiž jejich Světový den, kdy si připomínáme význam těchto zvířat a smysl jejich ochrany. Jsou krásné a elegantní, přežily dinosaury a žijí na zemi už 250 milionů let. Za posledních pár desetiletí ale potřebují pomoc člověka, aby je v přírodě mohli v budoucnosti potkat i naši potomci. Podle odhadu ekologů totiž skončí v moři jako odpad až 20 milionů tun těchto plazů, kteří končí v sítích průmyslového rybolovu jako nechtěné úlovky.

<p>Galapážské želvy jsou dlouhověké, zaslouží si přísnou ochranu před vybíjením. Foto: ©Depositphotos.com/KKulikov</p>

Galapážské želvy jsou dlouhověké, zaslouží si přísnou ochranu před vybíjením. Foto: ©Depositphotos.com/KKulikov

Dalším nebezpečím, které na mořské želvy číhá a které zbytečným odpadem způsobuje každý z nás, je znečištění moří. Do nich se dostávají igelitové sáčky a želvy si je smrtelně pletou s přirozenou potravou, medúzami. Pokud chcete k ochraně želv alespoň něčím přispět, odolejte na svých cestách nabídce konzumace želvích vajec nebo masa, či nákupu výrobků a suvenýrů ze želvoviny. Zkuste si některý z dostupnějších druhů chovat doma v teráriu.

Stylový želví nábytek je ze dřeva, ale na trhu jej najdete i z keramiky nebo skla.

Želva je jako prastarým symbol dlouhověkosti, vytrvalosti, trpělivosti a životní moudrosti, mezi nábytkáři docela oblíbená. Najdete ji jako motiv pro dřevěnou židli, která má místo nohou želví krunýř, případně stylizované celé zvíře. Nejrůznější želví motivy jsou k mání u keramiky, ale také při malbách na dřevo, nebo u skleněných ozdob.Skvěle vypadá také celokožený velký taburet v podobě želvy. O tom, že tyto luxusní výrobky si pořizují spíše movitější, vypovídá cena téměř 22 000 Kč. Téměř pětkrát levnější je ale závěsné houpací křesílko, které si výtvarnou podobu želvy a vodní motivy nese na opěradle. Konečně za pouhých 250 korun dostanete měkoučký textilní taburet, který má „jakoby“ všechny anatomické součásti živé želvy, tady hlavu, končetiny, krunýř i ocásek.

Výrobky z lipového dřeva jsou typické propracovanými detaily

Tvůrci nábytku se mohou snadno „vyřádit“ při použití dřeva. Chtěli byste domů něco na sezení a obyčejná stolička není nic pro vás? Udělejte radost svým dětem a za necelých 9 000 Kč si pořiďte originální vyřezávané sezení na zahradu ve tvaru želvy. Někteří tvůrci využívají při své práci třeba i lipové dřevo a jsou schopni stylizovaně zachytit například detaily prstů.

<p>Nábytek i doplňky výrobci často zdobí motivy želvy, je to krásná dekorace. Foto: ©Depositphotos.com/Icswart</p>

Nábytek i doplňky výrobci často zdobí motivy želvy, je to krásná dekorace. Foto: ©Depositphotos.com/Icswart

Želvy patří do řádu Testudines a od ostatních plazů se odlišují kostěným krunýřem. Vyvinul se z jejich žeber a dělí se na hřbetní karapax a břišní plastron. Dnes jich žije na světě asi 300 druhů. Želvy jsou studenokrevní živočichové, teplota jejich těla se tedy mění podle okolního prostředí. Jsou typicky dlouhověké, například želva sloní se dožila prokazatelně více než 180 let.

Podívejte se také na stylizovaný želví nábytek v různých podobách na síti Pinterest.

Na ochranu želv existuje po celém světě celá řada nejrůznějších aktivit. Jedním z nich je společný projekt Unie českých a slovenských zoo, Zoo Brno, Zoo Praha a indonéské neziskové organizace Kura Kura Nusa Penida. Centrum Kura Kura (indonésky Zachraň želvu) upozorní na nebezpečí, které hrozí sladkovodním i mořským želvám. Při centru vznikne i záchranná stanice pro želvy, zabavené nelegálním obchodníkům.

Pořídili jste si domů nábytek se stylizovaným želvím motivem? Napište do komentáře pod článkem, jestli jste se rozhodli podpořit celosvětovou snahu o záchranu těchto plazů.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Zajímáte se o oblast staveb a bydlení? Přijeďte do Hodonína načerpat inspiraci na výstavu Stavíme Bydlíme

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 37x

Navštivte 27. a 28. 1. 2017 výstavu Stavíme Bydlíme v Hodoníně. Najdete zde firmy z oboru stavebnictví a vybavení domácnosti, můžete načerpat inspiraci, poradit se s odborníky a poslechnout si přednášky k aktuálním tématům.

Celý článek
Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Načerpejte inspiraci pro bydlení na jaro 2017. Veletrh For Decor a Home začíná za pár dnů

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 499x

Už se těšíte na jaro a vymýšlíte, čím po odchodu zimy vylepšíte své bydlení? Nechte se inspirovat dekoracemi, bytovými doplňky a dárkovými předměty na veletrhu For Decor a Home. V pražských Letňanech začíná ve čtvrtek 19. ledna.

Celý článek
Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Obdivujete rádi mrazivou krásu ledu? Přijměte pozvání na výstavu ledových soch či prohlídku ledového chrámu

Vydáno: 09.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 1962x

I letos můžete vyrazit obdivovat ledové sochy, případně celý ledový chrám. Kam se vydat? Vyrazte na ledový výlet třeba na Pustevny, do Špindlu, Rožnova nebo do Tater na Hrebienok a užijte si mrazivou krásu i doprovodný program.

Celý článek