PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Znáte želví nábytek? Je pouze stylizovaný, tyto plazy musíme totiž přísně chránit. 23. květen je Světový den želv

23. května je Světový den želv, vyhlášený American Tortoise Rescue. Tito starodávní plazi dnes už potřebují intenzivní ochranu člověka, aby přežili. Znáte ale želví nábytek? Výrobci nabízí v podobě krunýře taburety či stolečky.
Vydáno: 23.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1319x

Říká vám něco pojem želví nábytek? Jako materiál se nabízí krunýř velkých zvířat, ale nebojte se, tyto druhy jsou přísně chráněny a případný obchod s nimi reguluje úmluva CITES. Jedná se spíše o symboliku. Tvar a velikost krunýřů je inspirací nejčastěji pro sedací nábytek, případně nejrůznější stoly, stolečky a taburety. Struktura želvího obydlí je předobrazem třeba pro luxusní stolky s mosazi a broušeného kamene, v ceně běžného osobního automobilu.

Želvy přežily dinosaury a teď potřebují ochranu, aby nevyhynuly

Proč ale zrovna želvy? Dnes je totiž jejich Světový den, kdy si připomínáme význam těchto zvířat a smysl jejich ochrany. Jsou krásné a elegantní, přežily dinosaury a žijí na zemi už 250 milionů let. Za posledních pár desetiletí ale potřebují pomoc člověka, aby je v přírodě mohli v budoucnosti potkat i naši potomci. Podle odhadu ekologů totiž skončí v moři jako odpad až 20 milionů tun těchto plazů, kteří končí v sítích průmyslového rybolovu jako nechtěné úlovky.

<p>Galapážské želvy jsou dlouhověké, zaslouží si přísnou ochranu před vybíjením. Foto: ©Depositphotos.com/KKulikov</p>

Galapážské želvy jsou dlouhověké, zaslouží si přísnou ochranu před vybíjením. Foto: ©Depositphotos.com/KKulikov

Dalším nebezpečím, které na mořské želvy číhá a které zbytečným odpadem způsobuje každý z nás, je znečištění moří. Do nich se dostávají igelitové sáčky a želvy si je smrtelně pletou s přirozenou potravou, medúzami. Pokud chcete k ochraně želv alespoň něčím přispět, odolejte na svých cestách nabídce konzumace želvích vajec nebo masa, či nákupu výrobků a suvenýrů ze želvoviny. Zkuste si některý z dostupnějších druhů chovat doma v teráriu.

Stylový želví nábytek je ze dřeva, ale na trhu jej najdete i z keramiky nebo skla.

Želva je jako prastarým symbol dlouhověkosti, vytrvalosti, trpělivosti a životní moudrosti, mezi nábytkáři docela oblíbená. Najdete ji jako motiv pro dřevěnou židli, která má místo nohou želví krunýř, případně stylizované celé zvíře. Nejrůznější želví motivy jsou k mání u keramiky, ale také při malbách na dřevo, nebo u skleněných ozdob.Skvěle vypadá také celokožený velký taburet v podobě želvy. O tom, že tyto luxusní výrobky si pořizují spíše movitější, vypovídá cena téměř 22 000 Kč. Téměř pětkrát levnější je ale závěsné houpací křesílko, které si výtvarnou podobu želvy a vodní motivy nese na opěradle. Konečně za pouhých 250 korun dostanete měkoučký textilní taburet, který má „jakoby“ všechny anatomické součásti živé želvy, tady hlavu, končetiny, krunýř i ocásek.

Výrobky z lipového dřeva jsou typické propracovanými detaily

Tvůrci nábytku se mohou snadno „vyřádit“ při použití dřeva. Chtěli byste domů něco na sezení a obyčejná stolička není nic pro vás? Udělejte radost svým dětem a za necelých 9 000 Kč si pořiďte originální vyřezávané sezení na zahradu ve tvaru želvy. Někteří tvůrci využívají při své práci třeba i lipové dřevo a jsou schopni stylizovaně zachytit například detaily prstů.

<p>Nábytek i doplňky výrobci často zdobí motivy želvy, je to krásná dekorace. Foto: ©Depositphotos.com/Icswart</p>

Nábytek i doplňky výrobci často zdobí motivy želvy, je to krásná dekorace. Foto: ©Depositphotos.com/Icswart

Želvy patří do řádu Testudines a od ostatních plazů se odlišují kostěným krunýřem. Vyvinul se z jejich žeber a dělí se na hřbetní karapax a břišní plastron. Dnes jich žije na světě asi 300 druhů. Želvy jsou studenokrevní živočichové, teplota jejich těla se tedy mění podle okolního prostředí. Jsou typicky dlouhověké, například želva sloní se dožila prokazatelně více než 180 let.

Podívejte se také na stylizovaný želví nábytek v různých podobách na síti Pinterest.

Na ochranu želv existuje po celém světě celá řada nejrůznějších aktivit. Jedním z nich je společný projekt Unie českých a slovenských zoo, Zoo Brno, Zoo Praha a indonéské neziskové organizace Kura Kura Nusa Penida. Centrum Kura Kura (indonésky Zachraň želvu) upozorní na nebezpečí, které hrozí sladkovodním i mořským želvám. Při centru vznikne i záchranná stanice pro želvy, zabavené nelegálním obchodníkům.

Pořídili jste si domů nábytek se stylizovaným želvím motivem? Napište do komentáře pod článkem, jestli jste se rozhodli podpořit celosvětovou snahu o záchranu těchto plazů.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 174x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 110x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 214x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek