0komentářů

Nevíte, co dělat o víkendu? Navštivte muzeum nebo zámek v rámci Festivalu muzejních nocí. Čeká vás bohatý program

18. května se slaví Mezinárodní den muzeí. Na něj volně navazuje Festival muzejních nocí, který začíná 20. května. O co se jedná, kdo festival pořádá a na jaké akce se můžete těšit? Přinášíme vám tipy, kam se o podívat o víkendu.
Vydáno: 18.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 801x

Nevíte, co dělat o víkendu? Jestli nechcete sedět doma a nechce se vám ani na pěší túru v přírodě (nebo na ni nebude vhodné počasí), tak počkejte na večer a zúčastněte se některé akce v rámci Festivalu muzejních nocí. Program je bohatý, takže si můžete vybrat přesně to, co vás zajímá. Na své si přijdou i rodiny s dětmi.

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí. Ten se každoročně pořádá 18. května už od roku 1977 na základě ustanovení generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM v Moskvě. Muzejní noc slouží k prezentaci kulturního dědictví atraktivním způsobem. Muzea a galerie zůstávají otevřené do pozdních nočních hodin a nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů.

Festival muzejních nocí

Od 20. května do 11. června proběhne již 12. ročník Festivalu muzejních nocí. Každoročně jej pořádá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem. Festival spojuje původně samostatné akce některých muzeí a galerií do jednoho společného, téměř měsíc trvajícího svátku. Každým rokem se připojuje stále více měst a institucí, a festival se tak stal ojedinělou akcí, která nemá v Evropě obdoby.

Kromě muzeí a galerií se festivalu účastní také města, knihovny, divadla a další subjekty. Program je pestrý a na své si přijdou jak malé děti, tak i dospělí. Vstup bývá zdarma, nebo jen za symbolickou cenu. Festival oficiálně začíná Národním zahájením, které se koná ve spolupráci s Asociací krajů ČR a některým z krajů České republiky. Letos se uskuteční v pátek 20. května od 15 hodin ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.

V rámci festivalu se konají různé koncerty, divadelní a taneční představení, performance, ukázky řemesel, ochutnávky dobových jídel, soutěže a kvízy pro děti i dospělé, workshopy, přednášky, videoprojekce, besedy s vystavujícími autory, módní přehlídky, komentované prohlídky v dobových kostýmech, zajímavosti ze "zákulisí" muzea či prezentace běžně nevystavených exponátů. Kompletní program naleznete na stránkách Asociace muzeí a galerií České republiky.

<p>Pražská muzejní noc se letos koná 11. června od 19 hodin. Foto: ©Depositphotos.com/Ivantagan</p>

Pražská muzejní noc se letos koná 11. června od 19 hodin. Foto: ©Depositphotos.com/Ivantagan

Kam se můžete v sobotu podívat?

Chtěli byste vědět, jak vypadala lidová svatba? Zajeďte si v sobotu do Uherského Brodu. Muzeum Jana Amose Komenského a Národopisný krúžek Dolnoněmčan zde v sobotu 21. května pořádají od 20 do 21:30 rekonstrukci lidové svatby. Po oficiální části programu vás čeká volná zábava s dechovou hudbou. Akce se koná v atriu muzea a vstupné je 50 Kč.

Jestli vás zajímá restaurování keramiky, malby, nábytku a kreativních designových i scénických kostýmů, neměli byste v sobotu 21. května chybět v Brně. V přednáškovém sále Ogilvy na hradě Špilberk zde pořádá Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola Brno ukázky restaurování. Celý hrad se navíc ocitne v roce 1866, takže vás na nádvoří čeká dobový jarmark a stylový program. Vstup na hradby a nádvoří je zdarma, prohlídka hradu včetně ukázek restaurování je za 20 Kč.

Na zámku Kačina uvidíte v sobotu 21. května ukázku restaurování historického nábytku. Navíc vás čekají dvě rozšířené večerní prohlídky a komentované prohlídky zámecké galerie, kde uvidíte nejzajímavější obrazy slavných barokních mistrů i salonních malířů 19. století. Vstupné je symbolických 25 Kč.

Jestli už máte na víkend program, nezoufejte a poznačte si do kalendáře sobotu 11. června. Od 19 do 1 hodiny totiž můžete v rámci Pražské muzejní noci navštívit třeba Fakultu architektury ČVUT v Praze a podívat se, kde "vyrůstají" noví čeští architekti. Je pro vás připravený zajímavý program, workshopy, komentované prohlídky budovy i výstava semestrálních prací studentů z oborů Architektura, Krajinářská architektura a Design.

<p>Hrad Špilberk se v sobotu 21. května ocitne v roce 1866. Foto: ©Depositphotos.com/jarino</p>

Hrad Špilberk se v sobotu 21. května ocitne v roce 1866. Foto: ©Depositphotos.com/jarino

Co říkáte na Festival muzejních nocí? Zaujala vás některá z akcí? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

For Interior 2016 vidělo 28 tisíc lidí. Přidejte se k nim - bohatá fotogalerie z největší přehlídky bydlení uvnitř!

For Interior 2016 vidělo 28 tisíc lidí. Přidejte se k nim - bohatá fotogalerie z největší přehlídky bydlení uvnitř!

Vydáno: 20.10.2016 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 30x

Nestihli jste se vypravit na For Interior, největší veletrh nábytku a interiérového designu u nás? Nevadí, projděte se přehlídkou moderních trendů pro bydlení v naší velké fotogalerii. Čeká vás nevšední zážitek z barev a tvarů.

Celý článek
Listopadové akce a veletrhy potěší nejen milovníky současného designu. Podívejte se, co všechno vás čeká

Listopadové akce a veletrhy potěší nejen milovníky současného designu. Podívejte se, co všechno vás čeká

Vydáno: 10.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 181x

Interiéry 2000, Bytová show, Czech Design Week, Dny pasivních domů a Meat Design. To vše vás čeká v listopadu. Na své si přijdou jak milovníci designu, tak i ti, kteří se zajímají o kvalitní bydlení. Kdy a kde se která akce koná?

Celý článek
Co dělat s volným říjnovým víkendem? Navštivte trojlístek veletrhů, které se konají v plzeňské hale TJ Lokomotiva

Co dělat s volným říjnovým víkendem? Navštivte trojlístek veletrhů, které se konají v plzeňské hale TJ Lokomotiva

Vydáno: 03.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 261x

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat? Zajímáte se o módu, kosmetiku a bytové dekorace? Máte rádi zvířata nebo potřebujete poradit, jak se o ně starat? Přijďte se inspirovat na veletrhy MODERNÍ DŮM A BYT & ŽENA A DOMOV & ŽIVA.

Celý článek