0komentářů

3. května se slaví Den Slunce. Zjistěte, kde všude se dá sluneční energie využít a vyrobte si třeba solární gril

3. květen je Dnem Slunce. Kdy a za jakým účelem tento svátek vznikl? Snad každý zná solární elektrárny, kolektory i fotovoltaické panely. K čemu dalšímu lze sluneční energie využít? Třeba k vaření. Pořiďte si solární gril.
Vydáno: 03.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1992x

Na Slunci je závislý veškerý život. Energie slunečního záření pohání téměř všechny procesy probíhající na planetě Zemi. Je na ní závislé podnebí i změny počasí a teploty, významně se podílí na přílivu a odlivu, pomáhá udržet na zemském povrchu vodu v kapalném skupenství, je klíčovým faktorem pro fotosyntézu rostlin a umožňuje živočichům vidět. Od zdánlivého pohybu Slunce se odvozuje i pravý sluneční čas.

Slunce má příznivé účinky na lidský organismus. Příznivě působí na kardiovaskulární systém, snižuje stres i hladinu cholesterolu, stabilizuje hladinu cukru v krvi, ničí bakterie, zvyšuje produkci protilátek a omezuje problémy s nespavostí. Pokud je dlouho zataženo a slunce nesvítí, cítí se člověk nesvůj, je podrážděný a více unavený. Ne nadarmo se říká, že sluníčko nám dobíjí baterky.

<p>Na Slunci je závislý veškerý život na planetě Zemi. Svůj den si tedy právem zaslouží. Foto: ©Depositphotos.com/Ryhor</p>

Na Slunci je závislý veškerý život na planetě Zemi. Svůj den si tedy právem zaslouží. Foto: ©Depositphotos.com/Ryhor

Evropské dny Slunce

V roce 2002 začala v Rakousku národní osvětová kampaň Den Slunce. Ta se nakonec rozvinula do celoevropské podoby a probíhá každý rok po několik týdnů. Projekt podporuje využití volného a neomezitelného zdroje obnovitelné energie ze Slunce. Tu je možné využít nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění a chlazení.

Potenciál sluneční energie spolu s větrem, proudící vodou a biomasou představuje jedinou bezpečnou a dostupnou alternativu, která může zabránit ničivým dopadům využívání fosilních paliv. Evropské dny Slunce se odehrávají ve stále větším počtu zemí a zvyšují povědomí veřejnosti o obnovitelných energiích. Jejich pořadateli jsou různé organizace od výrobců solárních zařízení přes školy až po neziskové organizace a místní úřady.

Na sluneční pohon fungují třeba solární sprchy a kolektory, fotovoltaické panely, Stirlingův motor či solární vařiče.

V pondělí 9. května 2016 se nad územím České republiky odehraje poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Takový úkaz nastává zhruba 13× za století (naposledy byl v Česku pozorovatelný v květnu 2003). Vše začne vstupem Merkuru přes levý okraj Slunce okolo 13 hodiny a 12 minut SELČ. Ke sledování přechodu potřebujete dalekohled, protože běžným okem je to jako byste pozorovali korunovou minci na vzdálenost zhruba 350 metrů.

Úkaz pozorujte se stejnou obezřetností jako zatmění Slunce, jinak si můžete poškodit zrak, v nejhorším případě pak o něj úplně přijít. Buďto zamiřte na Slunce dalekohled vybavený bezpečnostním filtrem, nebo si Slunce promítněte na bílou plochu pomocí čočkového přístroje postaveného třeba na stůl na zahradě

Jak funguje solární vařič?

V České republice je solární vařič určený spíše pro fanoušky solární energie, protože ho využijete pouze v létě. V jiných zeměpisných šířkách ho však lidé využijí po celý rok. Vařičem nahradíte plynový či elektrický sporák, ale i kamna a vařiče na tuhá či tekutá paliva. Jde o parabolu složenou z pásů s vysokou odrazivostí, které koncentrují sluneční záření (teplo) do jednoho bodu. Do něj dáte pekáč s pokrmem, parabolu zaměříte na slunce a začnete vařit. Zaměření na slunce pak upravujte jednou za 15 - 30 minut podle toho, co vaříte.

V solárním vařiči se mohou nádoby či předměty ohřát na více než 200 °C, takže v něm uvaříte rýži, kávu či čaj. Můžete v něm i smažit, grilovat, péct či sterilizovat. Abyste dosáhli maximálního přenosu energie, je potřeba využívat černé matné nádobí. Různá madla a jiné části hrnce, které se nemají zahřívat, obalte třeba alobalem. Kromě vaření můžete vařič využít také při domácích či výrobních pracích, třeba pro tavení vosků nebo při výrobě mýdel.

Vyrobte si vlastní solární ohřívač

Sluneční vařič (koncentrátor) si můžete koupit, ale protože stojí přes 8 000 Kč, je lepší si ho vyrobit doma. Potřebujete zrcadlo, řezák na sklo a zrcadla, satelitní parabolu, silikonové lepidlo a metr. Zrcadlo nařežte řezákem na zhruba 3cm pásky. Ty následně nařežte na drobné čtverečky, které přilepíte silikonovým lepidlem na parabolu tak, abyste pokryli celou její plochu. Pak už stačí solární gril nasměrovat na sluníčko a můžete grilovat.

Máte zkušenosti se solárním vařičem? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 53x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 68x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek
2komentářů
Zahradní veletrh zadarmo! Napište si o vstupenku na FOR GARDEN - jsou ke stažení pouze dnes a jen omezený počet

Zahradní veletrh zadarmo! Napište si o vstupenku na FOR GARDEN - jsou ke stažení pouze dnes a jen omezený počet

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 156x

Chystáte se navštívit výstavu zahradní architektury, nábytku, techniky a zeleně FOR GARDEN? Máme pro vás vstupenky zdarma. Nenechte si je ujít, na veletrhu uvidíte a dozvíte se spoustu zajímavých věcí, užitečných pro vaši zahradu.

Celý článek