0komentářů

3. května se slaví Den Slunce. Zjistěte, kde všude se dá sluneční energie využít a vyrobte si třeba solární gril

3. květen je Dnem Slunce. Kdy a za jakým účelem tento svátek vznikl? Snad každý zná solární elektrárny, kolektory i fotovoltaické panely. K čemu dalšímu lze sluneční energie využít? Třeba k vaření. Pořiďte si solární gril.
Vydáno: 03.05.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1891x

Na Slunci je závislý veškerý život. Energie slunečního záření pohání téměř všechny procesy probíhající na planetě Zemi. Je na ní závislé podnebí i změny počasí a teploty, významně se podílí na přílivu a odlivu, pomáhá udržet na zemském povrchu vodu v kapalném skupenství, je klíčovým faktorem pro fotosyntézu rostlin a umožňuje živočichům vidět. Od zdánlivého pohybu Slunce se odvozuje i pravý sluneční čas.

Slunce má příznivé účinky na lidský organismus. Příznivě působí na kardiovaskulární systém, snižuje stres i hladinu cholesterolu, stabilizuje hladinu cukru v krvi, ničí bakterie, zvyšuje produkci protilátek a omezuje problémy s nespavostí. Pokud je dlouho zataženo a slunce nesvítí, cítí se člověk nesvůj, je podrážděný a více unavený. Ne nadarmo se říká, že sluníčko nám dobíjí baterky.

<p>Na Slunci je závislý veškerý život na planetě Zemi. Svůj den si tedy právem zaslouží. Foto: ©Depositphotos.com/Ryhor</p>

Na Slunci je závislý veškerý život na planetě Zemi. Svůj den si tedy právem zaslouží. Foto: ©Depositphotos.com/Ryhor

Evropské dny Slunce

V roce 2002 začala v Rakousku národní osvětová kampaň Den Slunce. Ta se nakonec rozvinula do celoevropské podoby a probíhá každý rok po několik týdnů. Projekt podporuje využití volného a neomezitelného zdroje obnovitelné energie ze Slunce. Tu je možné využít nejen k výrobě elektřiny, ale i k vytápění a chlazení.

Potenciál sluneční energie spolu s větrem, proudící vodou a biomasou představuje jedinou bezpečnou a dostupnou alternativu, která může zabránit ničivým dopadům využívání fosilních paliv. Evropské dny Slunce se odehrávají ve stále větším počtu zemí a zvyšují povědomí veřejnosti o obnovitelných energiích. Jejich pořadateli jsou různé organizace od výrobců solárních zařízení přes školy až po neziskové organizace a místní úřady.

Na sluneční pohon fungují třeba solární sprchy a kolektory, fotovoltaické panely, Stirlingův motor či solární vařiče.

V pondělí 9. května 2016 se nad územím České republiky odehraje poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Takový úkaz nastává zhruba 13× za století (naposledy byl v Česku pozorovatelný v květnu 2003). Vše začne vstupem Merkuru přes levý okraj Slunce okolo 13 hodiny a 12 minut SELČ. Ke sledování přechodu potřebujete dalekohled, protože běžným okem je to jako byste pozorovali korunovou minci na vzdálenost zhruba 350 metrů.

Úkaz pozorujte se stejnou obezřetností jako zatmění Slunce, jinak si můžete poškodit zrak, v nejhorším případě pak o něj úplně přijít. Buďto zamiřte na Slunce dalekohled vybavený bezpečnostním filtrem, nebo si Slunce promítněte na bílou plochu pomocí čočkového přístroje postaveného třeba na stůl na zahradě

Jak funguje solární vařič?

V České republice je solární vařič určený spíše pro fanoušky solární energie, protože ho využijete pouze v létě. V jiných zeměpisných šířkách ho však lidé využijí po celý rok. Vařičem nahradíte plynový či elektrický sporák, ale i kamna a vařiče na tuhá či tekutá paliva. Jde o parabolu složenou z pásů s vysokou odrazivostí, které koncentrují sluneční záření (teplo) do jednoho bodu. Do něj dáte pekáč s pokrmem, parabolu zaměříte na slunce a začnete vařit. Zaměření na slunce pak upravujte jednou za 15 - 30 minut podle toho, co vaříte.

V solárním vařiči se mohou nádoby či předměty ohřát na více než 200 °C, takže v něm uvaříte rýži, kávu či čaj. Můžete v něm i smažit, grilovat, péct či sterilizovat. Abyste dosáhli maximálního přenosu energie, je potřeba využívat černé matné nádobí. Různá madla a jiné části hrnce, které se nemají zahřívat, obalte třeba alobalem. Kromě vaření můžete vařič využít také při domácích či výrobních pracích, třeba pro tavení vosků nebo při výrobě mýdel.

Vyrobte si vlastní solární ohřívač

Sluneční vařič (koncentrátor) si můžete koupit, ale protože stojí přes 8 000 Kč, je lepší si ho vyrobit doma. Potřebujete zrcadlo, řezák na sklo a zrcadla, satelitní parabolu, silikonové lepidlo a metr. Zrcadlo nařežte řezákem na zhruba 3cm pásky. Ty následně nařežte na drobné čtverečky, které přilepíte silikonovým lepidlem na parabolu tak, abyste pokryli celou její plochu. Pak už stačí solární gril nasměrovat na sluníčko a můžete grilovat.

Máte zkušenosti se solárním vařičem? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Zajímáte se o stavební obor a téma bydlení? Přijměte pozvání na výstavu Stavíme Bydlíme v Uherském Hradišti

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 72x

Chcete si prohlédnout novinky ze světa staveb a bydlení nebo se jen potřebujete poradit s odborníky z oboru? Navštivte výstavu Stavíme Bydlíme, která se koná 24. a 25. února 2017 v Uherském Hradišti. Na co všechno se můžete těšit?

Celý článek
Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Chcete opravovat byt nebo stavět úplně nový dům? Přijměte pozvání k inspiraci na březnových akcích a výstavách v oboru

Vydáno: 14.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 142x

Chystáte se u vás doma přeměnit interiér? Přijďte v březnu na výstaviště do pražských Letňan. Pětice veletrhů For Habitat, For Furniture, For Garden, Design Shaker a Bydlení, Nové projekty vám nabídne veškerou potřebnou inspiraci.

Celý článek
Blíží se svátek zamilovaných. Myslete nejen na svého partnera či partnerku, ale i na ostatní lidi a zvířata

Blíží se svátek zamilovaných. Myslete nejen na svého partnera či partnerku, ale i na ostatní lidi a zvířata

Vydáno: 13.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 112x

14. února má svátek Valentýn a s ním i všichni zamilovaní. Jak a kde tento svátek vznikl a kdy jej začali lidé slavit? Jak oslavit Valentýna tradičně i netradičně a jak udělat radost nejen svému partnerovi či partnerce?

Celý článek