0komentářů

EXPO 58 s heslem: Dobře bydlet - lépe žít! Úspěšná výstava zvedla renomé českého nábytku a designu

Před 58 lety začala v Bruselu pro tehdejší Československo velice úspěšná světová výstava EXPO. Díky ní se českým autorům podařilo získat renomé pro řadu prvků nábytku a domácího designu, které jsou doma i ve světě dodnes k vidění.
Vydáno: 18.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2387x

Téměř šest desítek let uplynulo od zahájení jedné z historicky nejúspěšnějších světových výstav, EXPO 58 v belgickém Bruselu. Znamenala nejen představení toho nejlepšího ve světě 13 let po ničivé globální válce, ale pro tehdejší Československo i renomé a obdiv pro české návrháře a designéry. Řada jejich nábytkových prvků je k vidění dodnes, nejen v tuzemských domácnostech.

Všechny československé exponáty na soutěži EXPO 58 získaly ceny

Světová výstava EXPO 1958 trvala od dubna do listopadu. Jejím nejznámějším symbolem se stalo  Atomium, 110 metrů vysoký model základní buňky krystalové mřížky železa. Byla to první velká světová výstava po druhé světové válce a navštívilo ji 42 milionů lidí. V závěrečném vyhodnocení měly obrovský úspěch československé exponáty, získaly 56 velkých cen a 35 zlatých medailí.

<p>Známým symbolem světové výstavy EXPO 58 v Bruselu se stalo Atomium. Foto: ©Depositphotos.com/nemez210769</p>

Známým symbolem světové výstavy EXPO 58 v Bruselu se stalo Atomium. Foto: ©Depositphotos.com/nemez210769

Bruselská expozice seznamovala s každodenním životem v Československu druhé poloviny 50. let a počátku 60. let. Životní styl v tomto období znamenal v mnoha oblastech obrat. Jednalo se hlavně o masové rozšíření televize a vlivu médií, emancipaci, nové způsoby trávení volného času, i domácí spotřebiče. Tahákem se staly špičkové realizace užitého umění, ale i průmyslového designu.

Atomium je model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát. Stavbu v podobě devíti velkých koulí o průměru 18 m navrhl pro Brusel inženýr André Waterkeyn a nyní je dominantou plošiny Heysel. Koule jsou uspořádány do tvaru krychle o hraně 29 metrů a spojuje je 20 chodeb o průměru 3 metry. Celá stavba váží 2400 tun.

Nábytek i bytové doplňky, inspirované československou účastí na bruselské výstavě EXPO 58, je možné koupit třeba na síti Aukro.cz. Nepatří zpravidla mezi laciné kusy, ale určitě vám udělají radost a například do retro interiérů se báječně hodí. Za rozkládací gauč dáte necelých 14 000 Kč, komodu pod televizi nebo gramofon téměř 1 300 Kč, a stylový lustr vás přijde i na 2 650 korun.Hlavní téma naší expozice v Bruselu, Jeden den v Československu, rozdělili autoři na tři části: Práce, Kultura a Odpočinek. Celá řada tehdy vystavovaných děl představovala alternativu ke striktnímu socialistickému realismu stalinské éry. Tento „bruselský styl“, dokonalý interiér tvořený originálním nábytkem, uměleckými díly a užitkovými předměty, zachvátil v následujících letech celou českou společnost.

V Bruselu zazářila atraktivní expozice skla a keramiky

V divácky atraktivní bruselské expozici skla a keramiky pracovali architekti Josef Saal a Josef Svoboda s výraznými světelnými a barevnými kontrasty. K vrcholům sekce patřila prostorová vitráž Jana Kotíka, nebo mozaika z hutního skla se zvířecími motivy Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Bruselskou inspiraci nezapřela ani pozdější exportní svítidla výtvarníka Josefa Turka.Oceněný československý pavilon navrhli architekti na půdorysu obráceného písmene L. Doplnili jej o subtilní budovu restaurace, kde vedle kvalitní gastronomie mohli návštěvníci ochutnat Plzeňský Prazdroj a Karlovarskou Becherovku. Lidi přitahovaly také intermediální novinky, jako polyekran nebo Radokova Laterna magika, tanečně divadelní představení, kombinované s filmovou projekcí.

Restaurace Praha se dodnes řadí k našim nejuznávanějším stavbám minulého století.

Celý pavilon i Restauraci Praha montéři demontovali a v roce 1959 přestěhovali do Prahy. Hlavní stavbu sestavili v areálu výstaviště v Královské oboře, restauraci pak na parcele přímo na hraně Letenských sadů. V roce 1991 pavilon na výstavišti vyhořel a poté jej nikdo neobnovil. Restaurace pod názvem Expo 58 výborně sloužila v sedmdesátých letech, bez nutné údržby ale postupně jen chátrala. V roce 2000 ji noví majitelé rekonstruovali pro kancelářské využití.Přes všechny superlativy ale v řadě hodnotících článků upozorňují autoři i na temnější stránky. Naše expozice byla Potěmkinovou vesnicí. Věci v pavilonu nešlo samozřejmě běžně dostat v obchodech. Další exponáty byly zase jen prototypy, které se až na výjimky nikdy nedostaly do sériové výroby. I architektura pavilonu nereflektovala, co se u nás v té době stavělo za směšná monstra. Přesto byl Brusel 1958 významným mezníkem. I přes zoufalé podmínky a totální izolaci symbolicky vrátil naši zemi do Evropy a prokázal, že máme schopné a nápadité architekty, výtvarníky i designéry.

Podívejte se na historické, ale parádní kousky nábytku z EXPO 58 na síti Pinterest.

Výstava v Belgii byla nicméně hodně daleko. Pokud se chcete informovat o nejnovějších trendech v bydlení teď a na domácí půdě, navštivte ve dnech 20. – 23. 4. 2016 na brněnském Výstavišti mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX, Stavební veletrhy, a veletrh Dřevo a stavby. V areálu BVV najdete nejnovější trendy ve vybavení interiérů a doplňky bydlení.Mobitex znamená alternativní nabídku nábytku a interiérového vybavení k obchodním řetězcům. K nosným tématům patří mimo jiné kvalitní a zdravotně nezávadný nábytek, historické interiéry pro 3. tisíciletí a špičková audiovizuální technika jako plnohodnotná součást interiéru. V Brně i zjistíte, jak si vybrat vhodný typ osvětlení do bytu a dostanete informace o "inteligentní" domácnosti. 

Líbí se vám nádherné kousky nábytku z období výstavy EXPO 58 v Bruselu? Napište do komentáře pod článkem, co máte doma a poraďte ostatním čtenářům, kde si podobné skvosty mohou ještě vybírat.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Kde načerpat inspiraci pro stavbu či rekonstrukci? Přijďte se podívat na veletrh STAVOTECH Olomouc

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 17x

Od 30. 3. do 1. 4. 2017 se na Výstavišti Flora v Olomouci koná stavební a technický veletrh STAVOTECH. Co všechno vás zde čeká? Můžete se těšit na téměř 200 vystavovatelů ze všech odvětví stavebního oboru i odborné přednášky.

Celý článek
Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Jak šetřit vodou a ušetřit? Oslavte 22. března Světový den vody také návštěvou u vodohospodářů

Vydáno: 22.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 67x

Úspora vody je hlavním požadavkem na hospodaření s touto životodárnou tekutinou. Zkontrolujte si doma armatury a přemýšlejte, jak ušetřit za vodu. Každodenní práci vodohospodářů vám představí některá z akcí ke Světovému dni vody.

Celý článek
Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Osmero tipů, rad a zásad na Mezinárodní den zdravého spánku. Co můžete udělat pro kvalitní spánek?

Vydáno: 21.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 84x

Zdravý spánek je důležitý pro kvalitní život. Využijte Mezinárodní den zdravého spánku a zjistěte, co všechno můžete udělat pro to, abyste se dobře vyspali. Co byste měli zkusit, čeho byste se měli vyvarovat a na co si dát pozor?

Celý článek