PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

EXPO 58 s heslem: Dobře bydlet - lépe žít! Úspěšná výstava zvedla renomé českého nábytku a designu

Před 58 lety začala v Bruselu pro tehdejší Československo velice úspěšná světová výstava EXPO. Díky ní se českým autorům podařilo získat renomé pro řadu prvků nábytku a domácího designu, které jsou doma i ve světě dodnes k vidění.
Vydáno: 18.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2553x

Téměř šest desítek let uplynulo od zahájení jedné z historicky nejúspěšnějších světových výstav, EXPO 58 v belgickém Bruselu. Znamenala nejen představení toho nejlepšího ve světě 13 let po ničivé globální válce, ale pro tehdejší Československo i renomé a obdiv pro české návrháře a designéry. Řada jejich nábytkových prvků je k vidění dodnes, nejen v tuzemských domácnostech.

Všechny československé exponáty na soutěži EXPO 58 získaly ceny

Světová výstava EXPO 1958 trvala od dubna do listopadu. Jejím nejznámějším symbolem se stalo  Atomium, 110 metrů vysoký model základní buňky krystalové mřížky železa. Byla to první velká světová výstava po druhé světové válce a navštívilo ji 42 milionů lidí. V závěrečném vyhodnocení měly obrovský úspěch československé exponáty, získaly 56 velkých cen a 35 zlatých medailí.

<p>Známým symbolem světové výstavy EXPO 58 v Bruselu se stalo Atomium. Foto: ©Depositphotos.com/nemez210769</p>

Známým symbolem světové výstavy EXPO 58 v Bruselu se stalo Atomium. Foto: ©Depositphotos.com/nemez210769

Bruselská expozice seznamovala s každodenním životem v Československu druhé poloviny 50. let a počátku 60. let. Životní styl v tomto období znamenal v mnoha oblastech obrat. Jednalo se hlavně o masové rozšíření televize a vlivu médií, emancipaci, nové způsoby trávení volného času, i domácí spotřebiče. Tahákem se staly špičkové realizace užitého umění, ale i průmyslového designu.

Atomium je model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát. Stavbu v podobě devíti velkých koulí o průměru 18 m navrhl pro Brusel inženýr André Waterkeyn a nyní je dominantou plošiny Heysel. Koule jsou uspořádány do tvaru krychle o hraně 29 metrů a spojuje je 20 chodeb o průměru 3 metry. Celá stavba váží 2400 tun.

Nábytek i bytové doplňky, inspirované československou účastí na bruselské výstavě EXPO 58, je možné koupit třeba na síti Aukro.cz. Nepatří zpravidla mezi laciné kusy, ale určitě vám udělají radost a například do retro interiérů se báječně hodí. Za rozkládací gauč dáte necelých 14 000 Kč, komodu pod televizi nebo gramofon téměř 1 300 Kč, a stylový lustr vás přijde i na 2 650 korun.Hlavní téma naší expozice v Bruselu, Jeden den v Československu, rozdělili autoři na tři části: Práce, Kultura a Odpočinek. Celá řada tehdy vystavovaných děl představovala alternativu ke striktnímu socialistickému realismu stalinské éry. Tento „bruselský styl“, dokonalý interiér tvořený originálním nábytkem, uměleckými díly a užitkovými předměty, zachvátil v následujících letech celou českou společnost.

V Bruselu zazářila atraktivní expozice skla a keramiky

V divácky atraktivní bruselské expozici skla a keramiky pracovali architekti Josef Saal a Josef Svoboda s výraznými světelnými a barevnými kontrasty. K vrcholům sekce patřila prostorová vitráž Jana Kotíka, nebo mozaika z hutního skla se zvířecími motivy Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Bruselskou inspiraci nezapřela ani pozdější exportní svítidla výtvarníka Josefa Turka.Oceněný československý pavilon navrhli architekti na půdorysu obráceného písmene L. Doplnili jej o subtilní budovu restaurace, kde vedle kvalitní gastronomie mohli návštěvníci ochutnat Plzeňský Prazdroj a Karlovarskou Becherovku. Lidi přitahovaly také intermediální novinky, jako polyekran nebo Radokova Laterna magika, tanečně divadelní představení, kombinované s filmovou projekcí.

Restaurace Praha se dodnes řadí k našim nejuznávanějším stavbám minulého století.

Celý pavilon i Restauraci Praha montéři demontovali a v roce 1959 přestěhovali do Prahy. Hlavní stavbu sestavili v areálu výstaviště v Královské oboře, restauraci pak na parcele přímo na hraně Letenských sadů. V roce 1991 pavilon na výstavišti vyhořel a poté jej nikdo neobnovil. Restaurace pod názvem Expo 58 výborně sloužila v sedmdesátých letech, bez nutné údržby ale postupně jen chátrala. V roce 2000 ji noví majitelé rekonstruovali pro kancelářské využití.Přes všechny superlativy ale v řadě hodnotících článků upozorňují autoři i na temnější stránky. Naše expozice byla Potěmkinovou vesnicí. Věci v pavilonu nešlo samozřejmě běžně dostat v obchodech. Další exponáty byly zase jen prototypy, které se až na výjimky nikdy nedostaly do sériové výroby. I architektura pavilonu nereflektovala, co se u nás v té době stavělo za směšná monstra. Přesto byl Brusel 1958 významným mezníkem. I přes zoufalé podmínky a totální izolaci symbolicky vrátil naši zemi do Evropy a prokázal, že máme schopné a nápadité architekty, výtvarníky i designéry.

Podívejte se na historické, ale parádní kousky nábytku z EXPO 58 na síti Pinterest.

Výstava v Belgii byla nicméně hodně daleko. Pokud se chcete informovat o nejnovějších trendech v bydlení teď a na domácí půdě, navštivte ve dnech 20. – 23. 4. 2016 na brněnském Výstavišti mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX, Stavební veletrhy, a veletrh Dřevo a stavby. V areálu BVV najdete nejnovější trendy ve vybavení interiérů a doplňky bydlení.Mobitex znamená alternativní nabídku nábytku a interiérového vybavení k obchodním řetězcům. K nosným tématům patří mimo jiné kvalitní a zdravotně nezávadný nábytek, historické interiéry pro 3. tisíciletí a špičková audiovizuální technika jako plnohodnotná součást interiéru. V Brně i zjistíte, jak si vybrat vhodný typ osvětlení do bytu a dostanete informace o "inteligentní" domácnosti. 

Líbí se vám nádherné kousky nábytku z období výstavy EXPO 58 v Bruselu? Napište do komentáře pod článkem, co máte doma a poraďte ostatním čtenářům, kde si podobné skvosty mohou ještě vybírat.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 172x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 108x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 211x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek