PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

2. dubna slaví lidé po celém světě Mezinárodní den dětské knihy. Podívejte se na 9 tipů, jak motivovat dítě ke čtení

Mobil, televize, počítač. Tři věci, na jejichž obrazovky se většina dětí vydrží dívat od rána do večera. Jak je motivovat k tomu, aby si místo toho četly? Vyzkoušejte 9 motivačních triků a oslavte Mezinárodní den dětské knihy.
Vydáno: 01.04.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1631x

Mezinárodní den dětské knihy slaví lidé každým rokem 2. dubna, a to již od roku 1967. Ten samý den je i výročím narození dánského autora dětských příběhů Hanse Christiana Andersena. Cílem nejen tohoto dne, ale i Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu, které vzniklo v roce 1953, je přinést do dětských rukou četbu. Zároveň se snaží upozorňovat na nové dětské knihy.

Proč je potřeba motivovat děti ke čtení? Četba totiž usnadňuje učení, rozvíjí slovní zásobu, zlepšuje vyjadřovací schopnosti a rozvíjí fantazii, kreativitu i rozlišování dobrého a zlého. Děti si navíc snáze osvojí gramatická a stylistická pravidla. Jak je ale dostat od obrazovek mobilů, tabletů, televizí a počítačů?

<p>Ukažte dětem kouzlo knih. Četba jim prospěje. Foto: ©Depositphotos.com/konradbak</p>

Ukažte dětem kouzlo knih. Četba jim prospěje. Foto: ©Depositphotos.com/konradbak

1) Předčítejte jim a nechte je, ať čtou i ony vám

Dítě je potřeba vést ke čtení už od raného dětství. Stačí jim přečíst pohádku na dobrou noc. Až budou větší, tak je nechte, aby vám četly samy, případně jim přečtěte nějaký zajímavý odstavec z vámi rozečtené knihy. Uvidí, že čtení může být zábavné či napínavé a když ne, tak pro ně budete alespoň pozitivním vzorem.

2) Zaveďte je do knihovny či knihkupectví

Děti berte s sebou do knihovny i knihkupectví. Ukažte jim, o čem všem už byly knihy napsané, kolik existuje žánrů a z čeho všeho si mohou vybrat. Soukromou knihovničku mějte i doma, aby děti měly knihy stále na očích. Ideální je pořídit dítěti jeho vlastní knihovnu do dětského pokoje.

3) Zaveďte čtenářský deník

Zaveďte čtenářský deník a pomáhejte ho dětem psát. Můžete z toho udělat hru, a pokud máte více dětí, tak třeba i soutěž, kdo toho přečte víc. Psaním čtenářského deníku je navíc připravíte na maturitu z českého jazyka.

4) Využijte projekt Čtení pomáhá

Projekt Čtení pomáhá vede děti originální formou ke čtení a zároveň je učí pomáhat potřebným. Dítě si přečte některou z knih uvedených na stránkách projektu, projde krátkým testem pro ověření, že knihu skutečně četlo, a poté získá padesátikorunový kredit. Peníze si však nenechává, ale daruje na vybranou charitu.

<p>Čtěte spolu s dětmi a ozvláštněte jim četbu hrami, třeb apředvídáním. Foto: ©Depositphotos.com/_ella_</p>

Čtěte spolu s dětmi a ozvláštněte jim četbu hrami, třeb apředvídáním. Foto: ©Depositphotos.com/_ella_

5) Dávejte jim nové knihy

Využijte každou vhodnou příležitost a darujte dětem knihu. U dětí, které příliš nečtou, si však dejte pozor, abyste je od četby ještě více neodradili. Proto dárky obměňujte a občas jim dejte i něco jiného.

6) Nenuťte jim povinnou četbu

Pokud má dítě se čtením problémy, nebaví ho nebo k nim nemá vztah, nenuťte mu povinnou četbu, ale najděte knížky, které ho budou bavit. Klidně zkuste i komiks. Přece jen spojení textu s obrázky může být pro dítě zábavnější a určitě je lepší, aby četlo komiks, než aby zíralo do počítače.

7) Vyzkoušejte čtení s předvídáním

Čtení s předvídáním funguje tak, že dětem přečtete nějakou pasáž a necháte je hádat, co se bude dít dál. K tomu připojíte i svoji představu, a poté pokračujete ve čtení. Tím zjistíte, kdo hádal správně. Vítěz pak může dostat malou odměnu.

8) Využijte dětské knihy a gamebooky

Existuje spoustu interaktivních dětských knih s mnoha hádankami a někdy i pomůckami, třeba lupou. Gamebooky pak fungují tak, že se čtenář na základě jednoduchých pravidel může rozhodnout, jak bude děj dále pokračovat. Dítě si tak zahraje na detektiva nebo ovlivní děj knížky, což ho může zaujmout více, než obyčejné čtení.

9) Začněte časopisem

Pokud se dítě mermomocí knihám brání, zkuste pro začátek časopisy. Najděte takové téma, které ho bude bavit a o kterém si bude chtít číst články. Třeba ho tak čtení začne bavit a přejde ke knížkám. Když nepomůže ani časopis, můžete zkusit elektronickou čtečku knih. Spojíte tak čtení a techniku, která třeba dítě zaujme více.

Snažíte se o to, aby vaše dítě hodně četlo? Jak ho k tomu motivujete? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 196x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 125x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 220x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek