Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
12165
0komentářů

Dnes je Velký pátek. Neuklízejte, nevařte, nevrtejte se v zemi. Dopřejte si ve státní svátek oddych a klid od práce

Mezi státní svátky 2016 se nově dostal Velký pátek. Věřící dodržují na památku Kristova umučení půst a jak praví tradice, nemáte uklízet, prát, péct, ani vařit. Prožijte den v klidu, po dočtení vypněte počítač a jděte se projít.
Vydáno: 24.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 966x

Velikonoční svátky nejsou jen o pomlázce a malovaných vejcích. Tradic a zvyků na prahu jarního ročního období je daleko více a některé z nich mají i tajemný a symbolický význam. Po Zeleném čtvrtku následuje Velký pátek, od letošního roku u nás nově státní svátek a den pracovního klidu. Využijte toho, dopřejte tělu oddych, vypněte veškerou elektroniku a jděte ven na procházku.

             Zvony nezvoní, věřící vyjadřují svůj smutek z Ježíšova ukřižování a smrti.

Podle katolické liturgie je Velký pátek dnem ukřižování Ježíše Krista. Věřící mají dodržovat přísný půst a symbolicky také smutek nad jeho smrtí. V kostelech nejsou bohoslužby, pouze se zpívá a čtou se biblické texty, pašije. Výzdoba kostela je chudá, bez květin, svící na oltáři, zvony mlčí a písně se zpívají bez doprovodu varhan. Součástí pobožností bývá odhalení a uctění svatého kříže.

<p>Velký pátek je podle liturgie dnem ukřižování Ježíše Krista a dnem hlubokého smutku. Foto: ©Depositphotos.com/Klanneke</p>

Velký pátek je podle liturgie dnem ukřižování Ježíše Krista a dnem hlubokého smutku. Foto: ©Depositphotos.com/Klanneke

Mezi nejznámější lidové tradice Velkého pátku patří klapot řehtaček místo ranního, poledního a večerního zvonění umlklých zvonů. Hospodyně připravovaly koledníkům dárky v podobě pečiva, vajec, sušeného ovoce, někdy i drobných peněz. Dnešní den se také zhasínají ohně a symbolicky se znovu vykřesávají na znamení vzkříšení nového života.

K Velkému pátku patří řada lidových pověr, obyčejů a zvyků

Velký pátek považovali lidé vždy za jeden z nejmagičtějších dnů v roce. Je proto plný i dalších pověr.  V tento den se měly otevírat hory s poklady, nemělo se také nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována. Dále se nesmělo hýbat se zemí, tedy rýt, kopat a okopávat, ani prát prádlo, protože by se namáčelo místo do vody do Kristovy krve.

<p>Většina věřících dodržuje na Velký pátek přísný půst a vynechává oblíbená jídla. Foto: ©Depositphotos.com/amarosy</p>

Většina věřících dodržuje na Velký pátek přísný půst a vynechává oblíbená jídla. Foto: ©Depositphotos.com/amarosy

Vstávalo se před východem slunce, a lidé se chodili mýt do potoka. Tato koupel je měla celý následující rok ochránit před nemocemi. K potoku se často vodil i dobytek, aby dobře prospíval. Někdy si lidé nabrali vodu s sebou a doma v ní umývali nejrůznější náčiní, které potřebovali k obživě. Košile ušitá z plátna upředených „pašijových“ nití prý chránila před bleskem.

Sežeňte si cep a zkuste ze zahrady vyhnat krtky, musíte ale přitom mlčet.

V místnostech se nesmělo na Velký pátek ani bílit, protože by to nebylo nic platné a stěny by i tak zůstaly špinavé. Jeden ze zajímavých zvyků pochází z Hradecka. Hospodář před východem slunce vyšel s cepem na louku či pole, kde ryli krtci. Třikrát v tomto místě uhodil cepem do země, aniž by přitom promluvil a krtci prý zmizeli.

<p>Odpočiňte si, vypněte elektroniku a jděte na procházku do jarní přírody. Foto: ©Depositphotos.com/Sonsedskaya</p>

Odpočiňte si, vypněte elektroniku a jděte na procházku do jarní přírody. Foto: ©Depositphotos.com/Sonsedskaya

Velkopáteční prostřený stůl je poměrně prostý. Věřící nekonzumují žádné maso, ale ani takové pokrmy, které mají rádi. Mnohde se na Velký pátek nevařilo vůbec, někomu stačil pouze chléb a káva. Jinde hospodyňky nabídly alespoň hustou polévku, třeba hrachovou nebo zelnou. Specialitou byla sladká kaše ze skořice, krupice, cukru a vajec.

              Velkopáteční lidové pranostiky:
              •    Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.
              •    Velký pátek vláha - úrodu zmáhá.
              •    Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.
              •    Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.
              •    Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej!

Velký pátek se naopak hodí pro různé druhy věštění a připomenout byste si měli i milované osoby, které už nejsou mezi námi. Sledujte také, jestli nespatříte nějaké osudové znamení, tedy symbol či neobvyklou událost, která vám naznačí budoucnost. Po pátku samozřejmě následují další obecně známé svátky Velikonoc, tedy Bílá sobota, Boží hod Velikonoční a Velikonoční pondělí.

Podívejte se také, jak vypadají Velikonoce u uživatelů sítě Pinterest.

U nás v ČSR jsme slavili Velký pátek jako státní svátek do 50. let minulého století. Po roce 1989 se postupně rozběhla debata o obnovení této tradice, což se zdařilo až koncem roku 2015 po schválení příslušných zákonů. Jako den pracovního klidu uznává Velký pátek asi 40 států, například Austrálie, Německo, Brazílie či Kanada.

<p>Ať už na Velký pátek děláte cokoli, alespoň na chvíli se zastavte a zklidněte mysl. Foto: ©Depositphotos.com/rcreitmayer</p>

Ať už na Velký pátek děláte cokoli, alespoň na chvíli se zastavte a zklidněte mysl. Foto: ©Depositphotos.com/rcreitmayer

V Rakousku mají nárok na den volna pouze evangelíci, starokatolíci a metodisté, ve většině zemí Německa dnes platí zákaz pořádání tanečních slavností a sportovních akcí. V římském Koloseu se na Velký pátek papež modlí Křížovou cestu a zvláštní bohoslužby se konají i v protestantských církvích. Pravoslavní se třikrát se během dne scházejí k modlitbě. Ať už dnes budete dělat cokoli, alespoň na chvíli se zastavte, zapřemýšlejte a zklidněte mysl.

Hodláte si dopřát na Velký pátek oddych a klid od práce? Napište do komentáře pod článkem, jak jste tento nový státní svátek strávili, a dejte inspiraci ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Nezapomínejte na lidové tradice a staré zvyky našich předků. Které souvisejí se svátkem svaté Barbory?

Vydáno: 02.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 59x

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsích i městech bílé Barborky. Co byly zač, proč se večer v ulicích vyskytovaly a čím strašily děti? Proč dívky chodily pro větvičky třešní? Jak tyto tradice vznikly a co symbolizují?

Celý článek
Designéři soutěží ve 110 kategoriích o prestižní cenu Design Award Competition 2017

Designéři soutěží ve 110 kategoriích o prestižní cenu Design Award Competition 2017

Vydáno: 29.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 365x

Zajímáte se o kvalitní design nábytku, inovace a technologie ve světě? Sledujte mezinárodní soutěž Design Award Competition 2017. Organizátoři na ni zvou účastníky z celého světa. Vítězové získají prestižní oborovou cenu v dubnu.

Celý článek
Předvánoční výprodeje jsou na obzoru. Na 25. listopad připadá černý pátek čili Black Friday. S ním startují řádné slevy

Předvánoční výprodeje jsou na obzoru. Na 25. listopad připadá černý pátek čili Black Friday. S ním startují řádné slevy

Vydáno: 22.11.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkPrávě se děje ▪ Přečteno: 312x

25. 11. vás čeká příchod pořádné cenové snižovačky. Říkejte si tomu černý pátek nebo Black Friday, jak je libo. Podstatné je, že ceny půjdou dolů a vaše koutky nahoru. Dárky ve výprodejích pořídíte o poznání lehčeji.

Celý článek