PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

V období Velikonoc se snoubí křesťanské a lidové tradice a pověry. Vyzkoušejte alespoň některé z nich

Modré pondělí, Sazometná středa, Velký pátek, Bílá sobota... Před Velikonocemi je spousta dnů s tajuplnými názvy. Víte, co všechno znamenají a s jakými tradicemi a pověrami se pojí? Co znamená Svatý týden pro věřící? Čtěte dál.
Vydáno: 21.03.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1629x

Velikonoce nejsou jen obdobím volna, pomlázky a spousty dobrot a sladkostí. Dny před Velikonoci jsou také významným obdobím křesťanského liturgického roku. Křesťané si o Svatém týdnu (též Pašijovém) připomínají poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt na kříži a vzkříšení. Svatý týden začíná Květnou nedělí a končí Velikonocemi (na Boží hod Velikonoční).

Týden slouží jako příprava ke spoluúčasti člověka na velikonoční obnově. Jsou to dny skutečné i symbolické očisty, dny střídmosti, půstu, klidu, ticha, mlčenlivosti a soustředění. Posvátný charakter umocňují lidové tradice svěcení jara (zvláště obyčeje zaměřené k ochraně budoucího živobytí a zdraví rodiny).

<p>V období Velikonoc se snoubí křesťanské a lidové tradice i zvyky. Foto: ©Depositphotos.com/romdersen</p>

V období Velikonoc se snoubí křesťanské a lidové tradice i zvyky. Foto: ©Depositphotos.com/romdersen

Květná neděle otevírá velikonoční období

Květná neděle (také Pašijová) je poslední postní nedělí. Otevírá Velikonoce ve znamení zelené ratolesti. V tento den probíhá katolický obřad svěcení ratolestí spojený s procesím nebo průvodem kolem kostela. Koná se na památku Kristova vjezdu do Jeruzaléma, kde ho lidé vítali s palmovými větvemi v rukou. Lidí zdobí  příbytky i hroby nejbližších svěcenými kočičkami, aby s nimi pociťovali spojení a vzájemnou sounáležitost.

Modré pondělí a Šedivé úterý patří spíše k pohanským zvykům. Pondělí je posledním masopustním pondělím a věřící zdobili kostely modrým (spíše fialovým) suknem. Dětem a studentům začínaly prázdniny a podle tradice se nesmělo pracovat. V úterý se pak uklízelo a hospodyňky vymetaly pavučiny.

Středa připomíná Jidášovu zradu, čtvrtek poslední večeři Páně

Škaredá středa připomíná Jidášovu zradu. Sazometná se jí říká proto, že se v ten den vymetaly saze z komína. Neměli byste se škaredit, protože byste se pak škaredili každou středu v roce. Škaredá středa původně označovala pouze středu Popeleční, která je prvním dnem čtyřicetidenního velikonočního půstu.

Zelený čtvrtek je dnem odpuštění a křesťané si připomínají poslední večeři Páně, na níž Ježíš ustanovil svaté přijímání. Večer podle pověry "odlétají" zvony do Říma, takže v kostelích zavládne až do Bílé soboty ticho. Zvonění nahradí zvuk řehtaček, který má vyhnat nečisté síly z domu. 

Lidé odpoledne pekli jidáše (sladké pečivo z kynutého těsta). Podle tradic byste se měli postit a jíst pouze zeleninu, případně sníst něco zeleného. Také byste neměli nikomu nic půjčovat a měli byste se vyhýbat hádkám. Ještě před rozedněním byste pak měli zatřást stromy v zahradě, aby se urodilo více ovoce.

V pátek byl ukřižován Ježíš Kristus, v sobotu končí půst

O Velkém pátku si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista. Podle evangelií zemřel na kříži ve tři hodiny odpoledne, takže se v tento čas konají obřady. Základním církevním zvykem je přísný půst, ostatní zvyky jsou pohanské. Podle pověr je pátek spojen s kouzly. Měly by se otevírat poklady ve skalách i památná hora Blaník. Neměli byste pracovat na poli (hýbat se zemí) a prát prádlo. Lidé se omývali vodou pro zdraví, vykrápěli chlév a omývali zvířata.

Bílá sobota je dnem vzkříšení a posledním dnem čtyřicetidenního půstu. V kostelích bývá ticho a neslaví se mše, protože křesťané oplakávají smrt Ježíše Krista. Po západu slunce však začíná velikonoční bdění a slavnost Kristova vzkříšení. Zvony se vracejí z Říma, takže se rozezní v kostelích. Na Bílou sobotu se bílilo, uklízelo a připravovalo na Boží hod velikonoční. V domácnosti nesměl chybět prostřený stůl, velikonoční beránek a jidáše. Můžete začít i spletením pomlázky nebo zdobením vajíček.

Neděle patří radosti z příchodu Pána, v pondělí je pomlázka

V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, přichází Velká noc a po ní Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle). Křesťané se tak radují z příchodu Pána. Na Boží hod se pekly a světily velikonoční pokrmy (mazance, vajíčka, chléb, beránci). Pokud v tento den ochutnáte posvěceného beránka, najdete podle pověry ztracenou cestu v lesích.

Velikonoce končí pomlázkou na Velikonoční pondělí (také Červené pondělí). Žena či dívka má být pošlehána čerstvými pruty, aby byla svěží a zdravá. Pomlázka je jedním ze symbolu svátků jara a byla splétána z mladých vrbových větví. Součástí koledování může být také polévání vodou (šmigrus). Někde mládenci polévají ženy, jinde ženy muže. Věřící oslavují Kristovo vítězství nad smrtí, tedy vzkříšení.

Dodržujete velikonoční tradice a zvyky? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 1x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 194x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 123x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 220x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek