PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak by vypadal váš život bez chytrého telefonu? Vyzkoušejte si to 6. 2., koná se totiž Světový den bez mobilu

Smartphone je dobrý sluha, ale zlý pán. Nenechte se jím ovládat a vyzkoušejte si, jak by se vám žilo bez něj. Světový den bez mobilu je ideální příležitostí. Jaký vliv má mobil na člověka a jak se na den bez telefonu připravit?
Vydáno: 05.02.2016 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1634x

Mobily už nejsou jen prostředkem komunikace, ale nahrazují i noviny, knihy, MP3 přehrávače a fotoaparáty. Výrazně změnily komunikaci mezi lidmi a ovlivnily vztahy v soukromé i pracovní zóně. Lidé si méně povídají, ztrácí osobní kontakt a méně si všímají okolí.

Doba zašla tak daleko, že čím dál více lidí trpí takzvanou nomofobií (z anglického no mobile phobia), tedy panikou z vybití či ztráty telefonu i ze ztráty mobilního signálu a vlastní nedostupnosti a nemožnosti komunikovat s okolím prostřednictvím mobilního telefonu. Lidé by si měli uvědomit, jak mobil mění jejich život, a právě proto byste si měli vyzkoušet alespoň jeden den bez něj.

Světový den bez mobilu připadá na 6. února. Vznikl z iniciativy francouzského spisovatele Phila Marsoa, který poprvé uvedl svou myšlenku do praxe v roce 2001. Nešlo mu o odstranění mobilů ze života lidí, ale chtěl vyvolat diskuzi o společensky přijatelném využití mobilů. Lidé by měli v tento den vypnout mobilní telefony, zamyslet se nad změnami života pod jejich vlivem a uvědomit si skutečné hodnoty života. 

<p>Čím více lidé chytré telefony používají, tím více ztrácí kontakt s okolním světem. Foto: ©Depositphotos.com/ikostudio</p>

Čím více lidé chytré telefony používají, tím více ztrácí kontakt s okolním světem. Foto: ©Depositphotos.com/ikostudio

Negativní následky nadměrného používání smartphonů

Rozšířené používání chytrých telefonů a koncentrace jejich energetických vln má vliv na ovzduší i zdraví lidí. Rakoviny mozku se však nejspíše bát nemusíte, protože většina studií spojitost zvýšeného výskytu rakoviny mozku a používání mobilů nepotvrdila. Kromě vlivu na zdraví má však nadměrné používání (a tím i výroba) smartphonů negativní ekologické dopady.

Problém je především v tom, že majitelé mění telefony ne po jejich dosloužení, ale jen proto, že chtějí lepší. Hromadí se tak spousta nevyužívaných mobilů a spousta jich skončí místo ve sběrném dvoře v běžném odpadu. To má následky na stav podzemních vod, na půdu i ovzduší.

Na výrobu chytrého telefonu je totiž potřeba 40 těžkých kovů a škodlivých organických látek. Kvůli zvýšené poptávce po mobilech dochází k prudkému nárůstu intenzivní těžby, a tím i ke zhoršování životního prostředí a válkám. Zaměstnanci výrobních závodů jsou ve výrobním čase vystaveni účinkům škodlivých látek a při těžbě jsou mnohdy využívány děti.

<p>Nejen při řízení je používání telefonu nebezpečné. Foto: ©Depositphotos.com/s2uphoto</p>

Nejen při řízení je používání telefonu nebezpečné. Foto: ©Depositphotos.com/s2uphoto

Tip, co se starým mobilem

Využijte Světový den bez mobilu, projděte si celý byt a zbavte se všech starých mobilních telefonů, které vám zbytečně leží doma v šuplíku. Nemá cenu je schovávat jako "nouzovku". Vždyť v bazaru seženete starý mobil za pár korun. Co ale s nimi? Pokud nefungují, odvezte je do sběrného dvora nebo k odběrnému místu staré elektroniky. Ty funkční můžete dát na charitu.

Mobilní telefon můžete odevzdat i v jednom z mnoha odběrných míst organizace ASEKOL, která organizuje projekt Věnuj mobil. Její pracovníci funkční telefony zkontrolují a předají  dětem v dětských domovech či organizacím, které pracují s handicapovanými lidmi, ty nefunkční dají zrecyklovat. 

Připravte se na Světový den bez mobilu

1) Ještě než půjdete spát, vypněte si mobilní telefon a schovejte ho do šuplíku stolu nebo skříňky v obýváku, nikoliv do nočního stolku. Nestane se vám tak, že byste po něm automaticky sáhli hned po probuzení, abyste zjistili, kolik je hodin nebo jestli vám náhodou někdo nepsal nebo nevolal.

2) Pokud potřebujete vstát v určitou hodinu, nachystejte si dopředu budík. Že doma žádný nemáte? Pak si ho pořiďte. Někdo si možná řekne, proč by měl kupovat budík jen kvůli jednomu dni v roce, uvědomte si však, že je ze zdravotního hlediska lepší nemít mobil celou noc u hlavy a potažmo i v ložnici.

3) Plánujete se v sobotu setkat s přáteli? Pak se s nimi ještě dnes domluvte na přesném čase a místě, abyste se zítra bez problému našli.

4) Jestli chcete vyrazit na výlet a víte, že budete potřebovat vědět čas (třeba kvůli odjezdu autobusu), nachystejte si hodinky a ujistěte se, že v nich máte baterku (především pokud ležely delší dobu v šuplíku).

5) Zahrnuje váš výlet cestu MHD či jiným dopravním prostředkem a bojíte se, že se cestou budete nudit? Povídejte si s partnerem. Jestli pojedete sami, vezměte si s sebou knížku, křížovky nebo časopis. Anebo se dívejte z okýnka. Alespoň zjistíte, co je ve městě nového.

6) Vyrazte na procházku po městě nebo do lesa, pokud ho máte blízko. Jestli se bojíte, že byste se bez mobilu ztratili, putujte jen po známých místech nebo si vytiskněte mapku. A taky si nezapomeňte vzít foťák, kdybyste náhodou narazili na nějaký fotogenický objekt.

<p>Zkuste se pro jednou neorientovat podle GPS v mobilu, ale pomocí papírové mapy. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia</p>

Zkuste se pro jednou neorientovat podle GPS v mobilu, ale pomocí papírové mapy. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia

Jste na telefonu závislí? Vyzkoušíte si alespoň jeden den bez mobilu? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Neseďte o velikonočních svátcích doma. Přijměte pozvání na velikonoční akce a trhy a jeďte na výlet

Vydáno: 11.04.2017 ▪ Autor: Antonín VintrPrávě se děje ▪ Přečteno: 188x

Nevíte, co podniknout o velikonočních svátcích? Zajděte si na trhy, do muzea nebo na hrad. Na mnoha místech je připraven bohatý velikonoční program pro děti i dospělé. Připomenete si lidové tradice i zvyky a vyzkoušíte řemesla.

Celý článek
Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Kam o víkendu s celou rodinou? Na veletrh FOR FAMILY. Spoustu zábavy si tam užijí děti, rodiče i senioři

Vydáno: 06.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 118x

Zhatilo vám aprílové počasí víkendové plány na výlet do přírody? Máme pro vás tip na super náhradní program, kterého zaručeně nebudete litovat. Vyrazte s celou rodinou do pražských Letňan na soubor veletrhů pod názvem FOR FAMILY.

Celý článek
Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Spousta inspirace nejen pro vaše bydlení - prohlédněte si velkou fotogalerii z veletrhu For Furniture

Vydáno: 04.04.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPrávě se děje ▪ Přečteno: 219x

Největší jarní přehlídka nábytku, bytového designu a bydlení For Furniture 2017 opět přilákala desítky tisíc lidí. Byli jsme se na tu krásu také podívat a nenecháme si ji pro sebe. Navštivte veletrh s námi díky bohaté fotogalerii.

Celý článek