PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Udělali jsme radost dětem z Klokánku, dostaly od nás nové židle

Ke zlepšení života opuštěných dětí se rozhodla přispět i společnost Exiteria s.r.o. Internetový prodejce nábytku daroval obyvatelům jednoho ze zařízení zvaných Klokánek nové židle do jídelny a děti si nemohou posezení vynachválit.
Vydáno: 05.02.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4514x

I v dnešním moderním a rádoby vyspělém světě se najde velké množství smutných osudů, za které ti, co je prožívají, ani sami nemohou. Jsou to tiž ještě nevinné a neposkvrněné děti. Už od útlého věku se ale musí smiřovat s tím, že je vlastní rodiče nechtěli a odhodili. Končí pak v horším případě ve výchovných ústavech a v tom lepším v podobném zařízení, jakým jsou ubytovny Klokánek. Po celém území naší republiky jich několik provozuje Fond ohrožených dětí a v současnosti v nich bydlí kolem šesti set malých obyvatel. Těm z pražských Kobylis jsme přilepšili novými židlemi do jídelny a při té příležitosti jsme se dozvěděli, jak se jim v Klokánku žije.

Svět poznávají z té horší a krutější stránky

Dětem z kobyliského Klokánku se teď lépe píšou domácí úkoly. Foto: Klokánek - FOD
Dětem z kobyliského Klokánku se teď lépe píšou domácí úkoly. Foto: Klokánek - FOD
V Chabařovické ulici v Praze Kobylisích může být až 16 opuštěných dětí a prakticky pořád je tady plno. „Věkové složení se mění, u nás jsou momentálně nejmladšímu chlapečkovi tři roky a nejstarší dívce 16 let,“ říká Margareta Johnová, vedoucí zařízení. Děti podle jejích slov pochází většinou ze sociálně znevýhodněného prostředí, mohou být zanedbávané, týrané nebo zneužívané a často jsou na světě úplně samy.

Ať už skutečně nikoho blízkého nemají nebo o ně nemá jejich biologická rodina žádný zájem. „K nám se mohou dostat několika způsoby, a to na základě dohody s rodičem, žádosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí nebo rozhodnutím soudu,“ doplňuje vedoucí kobyliského Klokánku. 

Bydlí se tady ve čtyřech bytových jednotkách, vždy čtyři děti společně s pečovatelkou, které tykají a říkají „teto“. Tím je docíleno co možná největšího přiblížení výchovy opravdovému rodinnému prostředí. „Osm ‚tet‘ se střídá po týdnu nepřetržité péče a jedna další jim ještě vypomáhá přes den. Ta doprovází děti do škol, školek a podobně. Dále je tady zaměstnaná sociální pracovnice, psycholog a vedoucí zařízení,“ vyjmenovala Margareta Johnová. Klokánek také spolupracuje s celou řadou odborníků z řad psychoterapeutů, lékařů nebo pedagogů.

Peněz není nikdy dost

Klokánku jsme věnovali polstrované židle Orinoko.
Klokánku jsme věnovali polstrované židle Orinoko.
Zdroje financování Klokánků jsou různé, například dary, granty, dotace nebo státní příspěvky, které ovšem byly loni o dost zkrácené. Platit by měli ze zákona i samotní rodiče, ale většina z nich na výživu nepřispívá vůbec. „Dětem se snažíme dát všechno, co můžeme. Chceme, aby se rozvíjely, chodily do různých kroužků, jezdily na lyžařské výcviky a školy v přírodě, i když je to pro nás někdy opravdu náročné. Naše děti nijak materiálně nestrádají a často jim můžeme dopřát i nějaký hezký nevšední zážitek. To ale jen díky lidem, kterým není jejich osud lhostejný,“ připomíná zkušená dětská pečovatelka.

Jedním z těch, kdo se rozhodl přispět svou troškou do mlýna a zlepšit život opuštěným klukům a holkám, se stal i internetový prodejce nábytku Exiteria s.r.o. „Židličkami od vás jsme vybavili jídelní kout jednoho našeho bytu, děti je tedy využívají několikrát denně při jídle i ve volném čase. Židle jsou z masivu a jsou moc krásné, máme z nich velkou radost a ještě jednou tímto firmě Exiteria mnohokrát děkujeme.

Stát hází Klokánkům klacky pod nohy

Pokud se z jakéhokoliv důvodu nemůže dítě vrátit do své původní rodiny, je snahou umístit jej k pěstounům. Těch je ale velmi málo a často se stává, že pěstounská rodina svůj úkol nezvládne a  po nějakém čase dokonce vrací děcko zpátky. Což pro něj znamená další nemalý duševní otřes. „Takoví pěstouni chtějí získáním dítěte řešit svoji neuspokojivou životní situaci nebo nějaký psychický problém. Nakonec ale zjistí, že to nezabírá a nedostavilo se takové uspokojení a naplnění života, jaké očekávali,“ podotýká vedoucí.

Dříve alespoň mohly děti zůstávat v Klokáncích až do dospělosti, ale podle jedné z kapitol nového občanského zákoníku z nich musí už po šesti měsících pobytu odejít pryč. A to do dětského domova. Hlavou tak kroutí nejenom „tety“, ale i další odborníci na výchovu. „Tyto přesuny jsou pro děti velmi nepříjemné, protože musí opustit místo, kde se často vůbec poprvé cítily bezpečně, navázaly citové vztahy k personálu a mají pocit zázemí. Znamenají pro ně další nejistotu a trauma,“ vysvětluje Margareta Johnová. Po značném ořezání finančních příspěvků se tak jedná o další krok státu, který úspěšné výchově životem poznamenaných jedinců asi příliš neprospěje.

18 let a co potom?

Podle šéfové kobyliského Klokánku však nastávají potíže i s těmi, co dosáhnou plnoletosti. Takzvané Domy na půli cesty, kde se mohou naučit starat sami o sebe, mají neustále plno a moc jiných možností u nás pro ně není. „Jsou to navíc stále ještě děti, které potřebují podporu a pomoc. Tím spíše, že si musí samotní poradit se studiem a následně se bez jakékoliv pomoci také sami uživit.

Když se to ale podaří, většinou se už dospělí rádi vracejí tam, kde se jim v dětství dostalo téměř rodičovské lásky. „Chodí za námi často. Přijdou jen tak pozdravit, poradit se, nebo se pochlubit, když se jim povede nějaký životní úspěch. V takových chvílích býváme na ‚naše děti‘ opravdu pyšní, protože ony musí vynaložit spoustu energie a tvrdě bojovat za to, co dospívající z normálních rodin považují za samozřejmé,“ uzavírá Margareta Johnová.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Potěšili jsme další čtenáře novým vybavením jejich knihovny. Kde se radují tentokrát a co od nás dostali?

Potěšili jsme další čtenáře novým vybavením jejich knihovny. Kde se radují tentokrát a co od nás dostali?

Vydáno: 15.03.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPomáháme ▪ Přečteno: 1179x

MT nábytek, největší e-shop s bytovým vybavením u nás, pokračuje ve vybavování obecních knihoven novým nábytkem. Kde to teď mají čtenáři hezčí a jak získáte potřebné regály, skříňky nebo třeba sedací pytle do vaší knihovny i vy?

Celý článek
Duševně nemocní z Mladé Boleslavi se díky nám cítí na terapiích o něco lépe. Jaké vybavení jsme jim darovali?

Duševně nemocní z Mladé Boleslavi se díky nám cítí na terapiích o něco lépe. Jaké vybavení jsme jim darovali?

Vydáno: 02.01.2017 ▪ Autor: Martin KulhánekPomáháme ▪ Přečteno: 215x

MT nábytek jako e-shop č. 1 s bytovým vybavením v rámci své charitativní činnosti podporuje celou řadu organizací. Tentokrát jsme udělali radost pracovníkům a klientům sdružení Fokus v Mladé Boleslavi. Čím? Dozvíte se v článku.

Celý článek
Čtenáři v Budislavi si užívají parádní nové sezení. Dáme lepší nábytek i do vaší knihovny, ozvěte se nám

Čtenáři v Budislavi si užívají parádní nové sezení. Dáme lepší nábytek i do vaší knihovny, ozvěte se nám

Vydáno: 20.11.2016 ▪ Autor: Martin KulhánekPomáháme ▪ Přečteno: 1156x

Díky programu na podporu čtení jsme darovali nový nábytek do další obecní knihovny. Tentokrát naše pomoc zamířila do Budislavi u Litomyšle. Pokud to chcete mít hezčí i ve vaší knihovně, napište nám. Kontakt najdete uvnitř článku.

Celý článek