PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.
Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4347x

Ing. arch. Petr Brandejský vás v dnešní části svého miniseriálu o možných potížích se střechami domů seznámí se základními chybami při zateplování střechy. Dozvíte se, jak postupovat, aby všudypřítomné vodní páry nezpůsobily kvůli špatnému zateplení nenávratné škody na vašem domě.

V minulém článku jsem se zmínil, že ploché střechy zatím v tomto seriálu vynechám, proto se v případě možných závad ve střeše zateplené budu věnovat pouze bydlení pod střechou sedlovou, (polo)valbovou, pultovou, stanovou a mansardovou. Krytina, oplechování, prostupy a další prvky jsou na nich stejné jako u nezateplené střechy.

Před zateplováním střechy svépomocí se alespoň poraďte s odborníkem o vhodném postupu. Foto: ©Depositphotos.com/Friedamischke
Před zateplováním střechy svépomocí se alespoň poraďte s odborníkem o vhodném postupu. Foto: ©Depositphotos.com/Friedamischke

 

Bez provětrávané vrstvy se neobejdete

Složitější je při zateplení střechy udržet vnější a vnitřní prostředí v potřebné rovnováze. Zvenku na vaše bydlení působí mimo vody a sněhu také střídající se teplo s chladem. Dříve se střešní vestavby prováděly pouze z vnitřní strany, tudíž nebylo možné zajistit vytvoření provětrávané vrstvy mezi střešní krytinou a zateplovacím materiálem. Dnes je však toto řešení nezbytné. 

Takže jak udělat provětrávanou vrstvu? Na krokve z vnější strany upevněte difuzní fólii, na ni kontralatě ve směru krokví a kolmo na ně střešní latě. Provětrávaná vrstva je na světě. Pokud ji doplníte spodní větrací mřížkou a horními taškami s odvětráním, nemá to chybu.

Příklad zateplení střechy, pohled zvenku
Příklad zateplení střechy, pohled zvenku

 

Potom pod izolaci směrem do místnosti připevněte dostatečnou vrstvu tepelné izolace (tloušťku vám spočítá každý slušný projektant) a pak perfektně proveďte parozábranu stěn a stropů. Následně můžete tvořit rošt pro sádrokarton nebo obklady. 

Vodní páry jsou úplně všude

Tepelná izolace je nezbytností nejen proti chladu, ale i proti letnímu vedru a slunci. Její nepostradatelnou část tvoří parozábrana, zamezující prostupu vodních par z místnosti do izolace. Tam totiž může pára na styku s chladem kondenzovat, mrznout na led, posléze zatékat a znehodnocovat materiály na styku okolo. Pokud se vám to zdá přehnané, potom jste pouze nepoznamenaní věděním.

Příklad zateplení střechy, pohled zevnitř
Příklad zateplení střechy, pohled zevnitř

 

Člověk vypotí denně 800 cm krychlových vody, ve vedrech i 5 a více litrů. K tomu připočítejte vaření, praní, sušení prádla, žehlení. Tato vlhkost, při absenci parozábrany, putuje do tepelné izolace a to není dobře. Chyby ve skladbě střechy zateplené zvenku dovnitř jsou stejně fatální jako v opačném směru. 

Buďte dvojnásob na stráži při práci na takové střeše. Vyměnit krytinu není žádná zábava, ale napravovat chyby ve finální skladbě zateplené střechy je bez radikálního řezu velmi obtížné až neřešitelné.

Předcházejte problémům spoluprací s odborníky

Dobrá střecha tentokrát nemusí mít cenu zlata. Má pouze cenu takovou, jakou je nominální hodnota dobré práce počínaje projektantem a konče realizační firmou, plus cena materiálu. Váš problém bude vybrat „solidní“ projektovou organizaci nebo stavaře či architekta, který má dostatek erudice na přetavení vašeho snu do digitální a papírové podoby, se všemi potřebnými náležitostmi.

Při izolování střechy minerální vatou používejte v zájmu svého zdraví respirátor. Foto: ©Depositphotos.com/pryzmat
Při izolování střechy minerální vatou používejte v zájmu svého zdraví respirátor. Foto: ©Depositphotos.com/pryzmat

 

Druhá fáze nastane při realizaci. Netvrdím, že vytvořit kvalitní střechu nedokáže zručný stavebník s přispěním přátel. Ale v dnešní době je asi smysluplnější vydělávat peníze svojí vlastní prací a odbornou práci včetně potřebného času nechat na dodavatelské firmě. Časy, kdy jsme si sami svépomocí šili boty a stavěli domy, jsou už snad minulostí.

A ubezpečuji vás, i tak na vás zbude práce dost a dost. Pokud se vám podaří domluvit tyto činnosti za rozumnou cenu, tedy tak, aby došlo k oboustranné spokojenosti stran ceny a výkonu, jste na dobré cestě.

Časy, kdy jsme si sami svépomocí šili boty a stavěli domy, jsou už snad minulostí.

Co jsme si zde říkali, platí paušálně. My jsme hovořili hlavně o střešní krytině, ale některé věci platí i pro střešní konstrukci. To je právě ta část mince s pannou. No a to bude také téma, které nás bude zajímat příště.

Podívejte se na video z YouTube, představující postup při zateplování podkroví:

Chcete vědět něco bližšího o chybách při zateplování střechy? Zeptejte se autora článku v komentářích!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3047x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2703x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek
Jaké nemoci mohou mít střechy? Je jich dost a my víme, jak na ně

Jaké nemoci mohou mít střechy? Je jich dost a my víme, jak na ně

Vydáno: 18.11.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3455x

Jakou střechu máte nad hlavou? Sedlovou, valbovou nebo snad plochou? A v jaké je kondici? Ing. arch. Petr Brandejský vás v novém seriálu zasvětí do tajů střešních konstrukcí a jejich izolací, aby váš domov neničila voda shora.

Celý článek