PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.
Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2699x

„Největší chyba je, že si nejsme vědomi žádné chyby.“ Thomas Carlyle

Špatná střecha, její závady a nedostatky mohou vaše vysněné bydlení totálně zdevastovat. No a to bude téma, které nás bude zajímat. Co můžeme očekávat za závady, kde je nalezneme, jak se projevují, no a jak se s nimi porvat. Je to málo, je to moc? No, je to hlavně potřeba vyřešit. A o tomto tématu si budeme povídat.

Kritická místa na střeše je třeba pravidelně kontrolovat.
Kritická místa na střeše je třeba pravidelně kontrolovat.

 

Byla nebyla jedna střecha a ta měla být dobrá. Dobrá nebyla, byla špatná! Vždy, když bylo venku špatně, střecha se chovala špatně. Pod tou střechou bydlela rodina a ta z jejího chování byla taky špatná. Časem to vypadalo tak, že když se venku mračilo, mračila se i ta rodina.

Špatná střecha, její závady a nedostatky mohou vaše vysněné bydlení totálně zdevastovat.

Byli protivní, nevlídní, nevyzpytatelní, plní vrtochů, stejně jako počasí. Pokrývač střechu opravil, ale špatný pocit zůstal. Co kdyby zase někdy. Usmívejte se, když vám teče do bot a to i doma. 

Panna nebo orel, čili nosná konstrukce nebo střešní plášť

Tak třeba orel. Mrkneme se na střešní plášť. Zkusíme nejdříve střechy nezateplené. Tudíž hovoříme o střešní krytině, která může být rozličná a rozličné mohou být i jejich závady.

Pozor hlavně na prvky, které střešní krytinou prochází.
Pozor hlavně na prvky, které střešní krytinou prochází.

 

Vaše celá stavba má určitou předpokládanou životnost, se kterou je třeba počítat. Pochopitelně je možné některé prvky patřící do krátkodobých udržet při životě déle než je předpoklad, ale s rozumem! Jsou zde prvky s dlouhodobou životností a těm můžeme naopak těmi krátkodobými jejich životnost zkrátit. O čem to mluvíme?

Dlouhodobá životnost platí pro svislé a vodorovné nosné konstrukce, střešní nosnou konstrukci a schodiště. Myšleno stěny, stropy, základy. Krátkodobá životnost se předpokládá u konstrukcí podlah, výplní otvorů, instalací, omítek a dalších stavebních prvků.

Když nefunguje jedno, nefunguje ani to druhé

Pokud znehodnotíme ty první, hrozí statické poruchy, zřícení konstrukcí, nefunkčnost stavby, náročné rekonstrukce, nefunkčnost a neobyvatelnost. Pokud jsou chyby u krátkodobých, potom zhoršujeme kvalitu bydlení, hygienické podmínky, umožňujeme znehodnocení konstrukcí dlouhodobých. No a je to venku. Co je „krátko“ a „dlouho“? Dlouhodobá životnost je myšlena 100 a více let, krátkodobá je myšlena v desítkách let, pod 100 roků.

Řez střešní konstrukcí
Řez střešní konstrukcí

 

Jaké chyby nalezneme na krytině? Nejčastěji lze většinu chyb rozdělit na vady chybného projektu nebo nedodržení realizace dle projektové dokumentace a příslušných norem, popř. nedodržení technologických a technických postupů včetně užití chybných stavebních materiálů. Další problémy mohou vzniknout chybami v užívání a nedostatečné údržbě nebo změnou užívání a funkce objektu.

Co je nám v patách? Je to prosté. Veškeré vlivy, které nám přináší vnější prostředí. Sníh, led, kroupy, voda, škůdci, mech, plísně, větve, listí, prach. Tak už víme, co nás může potkat. A teď kde? V ploše střechy, v úžlabí, na nároží, ve zlomech, u mansard a vikýřů, v místě prostupů a spojů, u oken, komínů a ventilací, všemožných klempířských výrobků včetně okapů a svodů, ukotvení lávek, sněhových zábran, antén a stožárů, popřípadě hromosvodů. Jak vidíte, možností je dost a dost.

V tomto případě už je oprava nezbytná.
V tomto případě už je oprava nezbytná.

 

Chcete se dozvědět více o údržbě vaší střechy? Ptejte se autora článku v komentářích pod článkem!

Úvodní fotografie: Erich Ferdinand CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4336x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3038x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Jaké nemoci mohou mít střechy? Je jich dost a my víme, jak na ně

Jaké nemoci mohou mít střechy? Je jich dost a my víme, jak na ně

Vydáno: 18.11.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3452x

Jakou střechu máte nad hlavou? Sedlovou, valbovou nebo snad plochou? A v jaké je kondici? Ing. arch. Petr Brandejský vás v novém seriálu zasvětí do tajů střešních konstrukcí a jejich izolací, aby váš domov neničila voda shora.

Celý článek