PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jaké nemoci mohou mít střechy? Je jich dost a my víme, jak na ně

Jakou střechu máte nad hlavou? Sedlovou, valbovou nebo snad plochou? A v jaké je kondici? Ing. arch. Petr Brandejský vás v novém seriálu zasvětí do tajů střešních konstrukcí a jejich izolací, aby váš domov neničila voda shora.
Vydáno: 18.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3453x

Podle tvaru dělíme střechy na pultové, sedlové, polovalbové a valbové, stanové (jehlanové), mansardové, pilové (šedové) a jejich kombinace. Polovalbová a valbová střecha je zároveň součástí sedlové, mansardové nebo pultové střechy.

 

Na sakrálních nebo fortifikačních stavbách se používá jehlová, jehlanová, kuželová, cibulová střecha. Plus různé průniky a zborcené plochy, případně složité geometrické útvary jako je konoid (Štramberská trůba – střecha věže), což je spojení kružnice a přímky v prostoru.

 

K čemu vlastně střechu potřebujeme

Dále lze samotnou střechu rozdělit podle místa na konstrukci, hřeben, okap, štít, úžlabí, nároží, zmiňovanou valbu a polovalbu, vikýř různého tvaru a konstrukce, a střešní okno. Na střeše toho nalezneme podstatně více, ale pro základní orientaci nám bude stačit toto členění.

 

Nemusíme asi dlouho přemýšlet nad odpovědí, k čemu střecha slouží. Chrání celou stavbu nebo více staveb, letištní terminál, autobusové nástupiště, čekárny, prostě vše zastřešené před vlivy počasí. Poskytuje ochranu proti vodě, sněhu, slunci, větru. V případě zateplených střech (např. obytných podkroví, kanceláří) poskytuje ochranu proti letnímu horku, stejně jako proti chladu. Stejně tak by měla v tomto případě splňovat kritéria neprůzvučnosti a to nejlépe oběma směry.

No a tak kde je zakopaný pes???

Dobrá střecha má cenu zlata. Pokud tuto část stavby stavebník nechá náhodě nebo firmě, která z důvodů finančních a jiných, provede střechu špatně, máte o problém více. Když říkám problém, myslím PROBLÉM!!!

Ukázka konstrukce střešního krovu.
Ukázka konstrukce střešního krovu.

 

Řešit ex post neduhy vaší střechy je totiž opravdu veliký problém. Všechny chyby se vám promítají i do ostatních konstrukcí. Myslím tím do stěn, stropů, základů, ostatních konstrukcí a vybavení místností včetně nábytku. Špatná střecha může vaše vysněné bydlení totálně zdevastovat. To vše ve velmi krátké době. 

Zase ta voda

Ta podstatná složka problému je voda. Když jsme na průmyslovce hledali řešení pro odvodnění rostlé zeminy za opěrnou zdí, někdo trefně řekl: „Kašlete na to, voda si najde cestu sama.“ Poznámka byla nejen vtipná, ale hlavně samotný problém neřešila, i když to byla obrovská pravda.

Pokud řešení vaší střechy nebude dokonalé, může nastat situace, že na jedné straně domu vám zateče, a na jiné straně vám provlhne stěna. Kupříkladu v plochých střechách se voda chová nevyzpytatelně. Opravdu budete leckdy marně hledat místo, kudy si voda našla cestu do vaší rezidence. Proto taky bylo od plochých střech později masově upuštěno.

Všechny chyby střechy se projeví i na ostatních částech domu, tedy na stěnách, stropech, základech, konstrukcích i vybavení místností.

Možná, že dříve vycházela plochá střecha levněji, spousta prací odpadla, ale důsledky byly fatální. Pochopitelně, že dnes díky pokroku v oblasti izolací dokážeme část těchto neduhů eliminovat. Ale z podstaty věci by voda měla odtékat.

Střecha musí být v pořádku, jinak trpí celý dům.
Střecha musí být v pořádku, jinak trpí celý dům.

 

Sníh je taky mokrý

No a pak máme ještě sníh, některou zimu víc, jinou míň. Sníh táním změní svoji podobu na vodu, mrazem se promění v led. To vše leží na střeše s malým spádem, trhá mikroskopické trhliny v materiálu, zatěžuje konstrukci, způsobuje korozi kovů. Nic z toho naší střeše neprospívá. A tady je ten zakopaný pes. Nebo jeho část, pokud vaše střecha dostane ještě další „trhliny“ v podobě červotoče, larev tesaříka, dřevomorky a dalších nechtěných spolubydlících.

To však už bude téma, které nás bude zajímat příště. Co můžeme očekávat za závady, kde je nalezneme, jak se projevují, no a jak se s nimi porvat. Je to málo, je to moc? Těžko říct, hlavně však je potřeba to vyřešit, ať jste v suchu.

 

Podívejte se, jak vzniká střešní krov na zrychleném videu:
Čeká vás stavba nebo rekonstrukce střechy? Potřebujete se na něco zeptat? Napište autorovi článku do komentářů!

Použité fotografie:
Rachel Kramer CC BY 2.0
Ing. arch. Petr Brandejský
Nacho CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4337x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3039x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2699x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek