PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: A co vaše zdi? Netrpí nějakou zákeřnou nemocí?

Jak se říká, nemoci nechodí po horách, ale po lidech. Možná vás však překvapí, že chodí i po zdech vašeho domu. Jak poznat nemocnou zeď a jakou nasadit léčbu na nebezpečné choroby se dnes dozvíte od architekta Petra Brandejského.
Vydáno: 21.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3217x

V posledním díle našeho miniseriálu o nástrahách číhajících ve zdech starých domů vám povím, jaké choroby mohou stěny napadnout a jak se jim při rekonstrukcích bránit. První pomoc většinou zvládnete sami, na složitější operace už si ale raději přizvěte stěnového léčitele, čili odborníka, který rozumí svému řemeslu.

Tohle zranění vyžaduje okamžitou první pomoc
Tohle zranění vyžaduje okamžitou první pomoc

 

A zase ta vlhkost

Valná část závad vašich stěn vezme za své ve chvíli, kdy se vám podaří odstranit primární zdroj potíží. Pokud objevíte důvod provlhání a dokážete ho odstranit, otlučte zasaženou omítku a po důkladném proschnutí režného zdiva můžete stěnu znovu omítnout. Totéž platí, pokud omítky utrpěly kondenzátem. Po zateplení fasády bez tepelných mostů špatnou omítku odstraníme, po proschnutí znovu omítneme a dostatečně větráme.

Velká část závad vašich stěn zmizí, pokud se vám podaří odstranit primární zdroj obtíží.

Může být i varianta, že zdroj vlhkosti nelze zcela eliminovat. Pak existují řešení předsazených stěn s přirozeným nebo nuceným větráním mimo obytný prostor.

Je to křivé, jako paragraf

Nerovnosti stěn do určité míry může napravit větší vrstva omítky. Pokud toto řešení nedostačuje, je třeba stěnu nebo stěny postavit znovu. Šikmá stěna věže v Pise je rarita, nerovná stěna na chalupě na Vysočině dotváří dobový kolorit, křivá stěna v našem novém bytě je zhovadilost a špatná práce dodavatele.

Prasklina ve zdi je tím nejjasnějším znamením, že něco není v pořádku.
Prasklina ve zdi je tím nejjasnějším znamením, že něco není v pořádku.

 

Případné trhliny ve stěnách jsou opět vztyčeným ukazováčkem. Při vlasových trhlinách, které nevykazují změny, je tato výstraha zbytečná. Zde si lehce pomůžeme hustou barvou při výmalbě, sádrou nebo bandážovací skelnou páskou a tmelem.

Ovšem pokud jsou trhliny většího charakteru a případně mění svoji podobu, pak je ta správná chvíle na soudního znalce nebo statika. Jeho vyjádření je potřebné a většinou vám navrhne i případná řešení. Nepodceňte odborné doporučení, tady se nedůslednost nevyplácí.

Ať vás něco podobného nepotká

Pochopitelně nemoci, typu plísní a napadení dřevěných konstrukcí, mají obdobné řešení jako u podlah. Po tom, co jsem vám zde popsal za možné peripetie, nepropadejte panice. Ve zhuštěném výčtu pojmenování možných potíží je minimální předpoklad, že se s nimi potkáte. Pokud však bude opak pravdou, tak budete takzvaný pechfógl, což je taky vzácná a originální vlastnost.

Odborné proměření nerovnosti stěn není na škodu.
Odborné proměření nerovnosti stěn není na škodu.

 

Pak je třeba se zamyslet nad smyslem a kvalitou svého života a teprve následně řešit kupříkladu prošlapané podlahy. Doufejte, že to není podle pravidla, co do kosmu voláte, to se vám vrací. Na závěr této série vám tedy přeji co nejméně závad podlah, stěn a stropů, o kterých jsme si zde povídali.

Setkali jste se někdy s nemocnou zdí? A jak se vám ji podařilo uzdravit? Poraďte i ostatním!

Použité fotografie:

  1. /úvodní/ Leonardo Aguiar CC BY 2.0
  2. /ostatní/ Ing. arch Petr Brandejský
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4343x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3046x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2702x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek