PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Opravujete? Uvědomte si, že každá zeď je jiná

Rekonstrukce domu je v plném proudu a po ošetření starých stěn přichází na řadu jejich zateplení. Ing. arch. Petr Brandejský vám v novém díle seriálu prozradí, jak se chovají různé stavební materiály a jak se máte chovat vy k nim.
Vydáno: 09.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3786x

Částečně jsme už problematiku stěn řešili v rámci zvukové izolace. Tepelná izolace zdí je obdobou materiálů a komponentů použitých u podlah. Mimo klasickou stěnu z cihel plných nebo dutých, příčky zvané „kantka“, cihelných bloků Porotherm s čedičovou vkládanou izolací, bloků Siporex či sádrokartonových stěn můžeme mít zdi v různém provedení a z různých materiálů.

Nejen zvuková, ale i tepelná izolace stěn je v našich zeměpisných šířkách důležitá.
Nejen zvuková, ale i tepelná izolace stěn je v našich zeměpisných šířkách důležitá.

 

Co vám povídaly vaše stěny?

Při plánování rekonstrukce domu je třeba myslet na to, že jinak se chovají kamenné stěny na staré chalupě nebo zdivo z nepálené cihly, takzvané kotovice nebo vepřovice. A úplně jinak cihelné zdivo nebo betonový panel v domě. Orosené stěny sklepa a mírně se drolící kotovice mohou dotvářet patinu autenticity. Ovšem po stejném autentickém projevu chybné práce dodavatele asi nikdo netouží v novém bytě nebo domě. To je o úhlu vidění.

Nedostatečná zvuková izolace vás sice přiblíží sousedům, ale je otázkou, zda po této blízkosti vy i oni toužíte.

Nedostatečná tepelná izolace způsobuje prochládání stěn a místností, kondenzaci vlhkosti, možnost tvorby plísní (dýcháme spory plísní a alergeny), drolení a opadávání omítek, znehodnocování dřevěných konstrukcí, mobiliáře a vybavení bytu. Nedostatečná izolace zvuková vás přiblíží vašim sousedům, ale je otázkou, jestli po této pospolitosti toužíte vy i oni.

Nejdřív se zbavte vlhkosti, až pak izolujte

Pokud odstraníme zdroj vlhka, lze stěny dále zateplovat a obkládat různými dílci až po finální pohledovou vrstvu. Zde je opravdu nepřeberné množství možností technických a technologických materiálů, dezénů a barev. Desky a povrchy do vlhka a do chemických provozů nejsou výjimkou.

Při výběru izolace se zajímejte i o nehořlavost materiálu.
Při výběru izolace se zajímejte i o nehořlavost materiálu.

 

Nedílnou součástí stěn jsou výplně otvorů. Dobré osazení, izolační schopnosti, neprůzvučnost a snadná manipulace jsou u dveří a oken samozřejmostí. Vyměníme-li stará netěsná okna za nová, může nás překvapit kondenzace vlhkosti na skleněných tabulích oken a případně i chladných stěnách místnosti. 

Větrat se musí v létě i v zimě

Paradoxně stará okna nám sice neudržela teplo v zimě a chlad v létě, ale zato umožňovala proudění vzduchu a větrání. Bohužel je jedno vykoupeno druhým. Naše kuchyně, provoz domácnosti i náš spánek spotřebovávají kyslík a produkují velké množství vlhkosti. Můžeme využít mikroventilaci u trojpolohového kování oken, pootevřené okno na ventilaci, speciální ventilační klapku.

Nejdřív opravit, až potom izolovat!
Nejdřív opravit, až potom izolovat!

 

Problémy vlhkých a nedostatečně izolovaných zdí:

  • prochladnutí místností a stěn
  • kondenzace vlhkosti
  • tvorba plísní
  • opadávání omítek
  • ničení dřevěných prvků stavby

Nicméně v zimě, kupříkladu v malé ložnici, nedokážeme tímto způsobem obměnit vzduch (nadměrné množství oxidu uhličitého) bez nevhodného ochlazení místnosti. Pak přichází na řadu rekuperační jednotka a nucené čištění, ochlazování nebo ohřívání vzduchu. Při moderním pojetí bydlení je rekuperace nutnou součástí nízkoenergetických nebo pasívních domů, ale bohužel za poměrně vysoké náklady.

Nedopusťte, aby se voda takhle podepsala na fasádě vašeho domu.
Nedopusťte, aby se voda takhle podepsala na fasádě vašeho domu.

 

Podkroví chce větší péči

Trošku náročnější variantou jsou stěny šikmé, které najdete především u podkrovního bydlení. Opět zde musíme klást důraz na kvalitní tepelnou izolaci včetně provětrávané vrstvy. Různých řešení skladeb a materiálových variant je opět k dispozici velké množství. 

Stejně tak i tady klademe důraz na izolaci proti vodě, která je zde větším nebezpečím než u svislých stěn. Voděodolná folie a kvalitní krytina s precizními klempířskými výrobky a oplechováním oken je u podkrovního bydlení nezbytností.

Použité fotografie:
1 - Jesus Rodriguez  CC BY 2.0
2 - ilovebutter  CC BY 2.0
3+4 - Ing. arch. Petr Brandejský 

Jaké vás potkaly potíže při rekonstrukci domu a jak jste je vyřešili? Napište nám o tom!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4343x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3044x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2701x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek