PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Špatným stropem uniká víc tepla, než si myslíte

Nepřicházejte o drahé teplo kvůli nedostatečně izolovanému stropu. V dnešním díle seriálu Ing. arch Petra Brandejského se dozvíte, čím při rekonstrukci staršího domu zateplit strop, aby ztráty byly co nejmenší a nestály vás tolik.
Vydáno: 23.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3714x

Stejně jako na zvukovou izolaci je třeba v domě myslet na izolaci tepelnou. Pokud jsou stropy v pořádku, můžete mluvit o štěstí. Pokud ne, je třeba zvážit, jaký zásah a za jaké peníze bude nutné provést.

Příroda nebo syntetika?

Opět máte možnost tyto izolace řešit z materiálů přírodních nebo umělých. O některých jste se dočetli u v minulém díle této série. Na trhu je dostatečné množství izolací na základě extrudovaného polystyrenu a polypropylenu, desek z přírodních materiálů, různých nástřikových hmot, sypké izolace, která se fouká na stropní konstrukce, do mezer ve stropech i stěnách.

Strop je nutné izolovat nejen hlukově, ale i tepelně.
Strop je nutné izolovat nejen hlukově, ale i tepelně.

 

Je dobré vybírat zdroje z místně dostupných lokalit a nezatěžovat životní prostředí jejich přepravou na velké vzdálenosti. Proto třeba v oblastech horských a podhorských hojně využívají dřevní hmotu, kámen, břidlici a v neposlední řadě také izolaci z ovčí vlny, slámy nebo kukuřičných klasů.

Pasívní dům vyrobený z dřevěného skeletu a slaměných balíků dnes už není žádnou výjimkou. Stejně tak lze zaizolovat dům na přírodní bázi tak, že jej celý (nebo část) zapustíte do terénu svahu. Většinou je taková stavba řešena jako pootevřený prstenec okolo vnitřního atria, které prosvětluje místnosti a umožňuje přístup do obydlí. 

Při dobrém řešení osvětlení, izolace proti vodě, hospodaření se sluneční energií, rekuperační jednotce a tepelném čerpadlu je možné vytvořit pasívní stavbu se skvělou energetickou bilancí a zajímavým až mystickým pojetím bydlení.

Pokud si nevíte rady, volejte odborníka.
Pokud si nevíte rady, volejte odborníka.

 

Nemoci podlah a stropů a jejich příčiny

Z výšin stropu se ale zase vraťme zpět na podlahu. Všechno totiž souvisí se vším a problémy starých domů většinou mají svůj původ úplně dole. 

Část závad na vašich podlahách patrně bude součástí nedostatečné izolace proti vlhkosti (četli jste v jednom z předchozích článků o základech). Vlhkost ve stěně může vznikat neodizolovanou rostlou zeminou z opačné strany stěny, špatným vyspárováním chodníku či plochy za stěnou, absencí soklu proti odstřikující dešťové vodě i nedostatečnou tepelnou izolací stěny (tepelný most způsobuje kondenzaci vnitřní vlhkosti na studené ploše).

Tohle není dobré znamení.
Tohle není dobré znamení.

 

Stejně tak může být na vině špatné řešení okenních parapetů (zatékání pod a za oplechováním parapetu), špatná izolace obvodu oken při jejich osazování, špatným řešením oplechování říms a výstupků, vadným, děravým, ucpaným nebo špatně dimenzovaným okapem.

Pokud při rekonstrukci objevíte známky vlhkých zdí nebo stropů, je důkladná odborná analýza s variantami řešení nezbytná. 

Kondenzaci spraví dodatečná izolace, rekuperace vnitřního vzduchu nebo větrání. Část jmenovaných nedostatků lze odstranit svépomocí. Ale pozor! Nedůsledná práce vaše nebo řemeslníka se vám vrátí jako bumerang. Nepřistupujte proto na řešení typu zapěnění expanzní pěnou, zamazání chybného řešení trvale pružným tmelem nebo silikonem.

Díry v podlaze, plísně na stropech

Další z možných problémů může být špatně nalepená dlažba, nerovnosti podlah, trhliny v podlaze, prošlapané násypy u dřevěných podlah, plísně nebo dřevokazné houby. Většinou je třeba nedostatky napravit bohužel „invazivní“ metodou; dlažbu odstranit, podklad vyrovnat, betony obnovit, menší nerovnosti vyrovnat samonivelační stěrkovou hmotou, násypy většinou zlikvidovat a obnovit včetně pražců, na které je připevněna podlaha.

Ukázka izolace stropu
Ukázka izolace stropu

 

Plísně a dřevokazné houby jsou jednoznačně práce pro odborníka, dřevomorka není nic pro zasmání a většina dřevěných konstrukcí takto zasažených končí na ohništi. Trhliny v podlaze, pokud jsou vlasové a neměnné, lze vyspravit stěrkou. Trhliny větší a ty, které vykazují změny, mohou být indikací vážnějších závad a taktéž zasluhují pozornost odborníka.

Jaké vás potkaly potíže při rekonstrukci domu a jak jste je vyřešili? Napište nám o tom!

Použité forografie:
Úvodní - mjtmail (tiggy) CC BY 2.0
1 - 4 - Ing. arch. Petr Brandejský

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4336x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3038x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2698x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek