PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Podkroví

Díky nepravidelným tvarům bývá návrh obytného podkroví oblíbeným úkolem architektů a designérů. Ten náš vám poradí, jak se s úpravou prostoru pod střechou vypořádat a jak z něj při troše šikovnosti vykouzlit originální bydlení.
Vydáno: 05.06.2012 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6538x

V jednom z předchozích článků jsme nakousli podkroví coby častý typ nepravidelného prostoru. Jedním z hlavních důvodů k realizaci obytného podkroví bývá snaha o smysluplné využití prostoru, který pozbyl svého významu skladovacího místa nebo sušárny prádla. U starších rodinných domů tak bez nutnosti přikupovat pozemek můžete značně rozšířit plochu svého bydlení. U stávajících bytových domů kromě výše zmíněného přibývá ještě jedno významné plus, a sice že se většina bytovek zastřešených sedlovou nebo valbovou střechou nachází v centrech měst nebo obdobně atraktivních lokalitách. A pokud budete mít štěstí nebo budete hledat dost dlouho, může se vám podařit získat podkrovní prostor v podstatě zdarma – například tak, že se zavážete, že opravíte i střechu a majitelé ostatních bytových jednotek vám půdu přenechají. Mezi další klady pak už patří v podstatě jen estetické faktory a lepší přirozené osvětlení. Protože jakkoliv nechci od takové rekonstrukce nikoho odrazovat, příliš dalších pozitiv na rozdíl od pořízení nového bytu nenajdete.

Legislativa

Podkroví | Zdroj: FAKRO.cz
Podkroví | Zdroj: FAKRO.cz
I přesto, že bydlení v podkroví obvykle vznikne rekonstrukcí stávajícího prostoru za komplikovaných podmínek, myslí se v legislativě i na ně. Prvním nařízením je, že užitná plocha místností se měří až v místech se světlou výškou 1,3 metru. Druhé se týká světlé výšky ve všech místnostech – v podkroví musí dosahovat alespoň 2,3 metru a místnosti se zkosenými stropy musí mít tuto výšku minimálně nad polovinou své výměry. Možná byste jako majitel ve vlastním bytě třeba snesli i krkolomnější podmínky, ale pak byste se mohli divit u případného prodeje.

 

Podkroví v památkově chráněných objektech a v památkových zónách

Další omezení s sebou nesou podkroví v památkově chráněných objektech, památkových zónách nebo ochranných pásmech památkových zón. Výše zmíněné možnosti jsou seřazeny podle stupně ochrany – čili na památkově chráněný objekt se kladou nejpřísnější požadavky. Ačkoliv existuje památkový zákon, jeho znění se dá bohužel vykládat dost volně a vždycky záleží na rozhodnutí konkrétního pracovníka památkové péče pro dané místo. Obecně můžeme ale zásady pro rekonstrukci shrnout takto: zřejmě vám nebude povolen jakýkoliv zásah do historicky hodnotných konstrukcí – to znamená nejen zdivo, ale i krovy, vikýře, komíny apod. I když se v podkroví nachází krov komplikované konstrukce, budete se muset nějak vejít i bez prořezání. Jiný případ by nastal, kdyby dendrologické a mykologické průzkumy ukázaly, že krov nelze zachovat částečně nebo zcela.

Podkroví | Zdroj: FAKRO.cz
Podkroví | Zdroj: FAKRO.cz
Neméně palčivý problém představují okna a osvětlení podkroví obecně. Setkala jsem se s několika přístupy, každým jiným, a proto nelze radu nějak zobecnit. Někteří památkáři vám povolí střešní okna (v rozumné míře) kdekoliv, když nezasáhnete do krovu. Méně benevolentní pak jenom směrem například do vnitrobloku. Když budete mít štěstí, povede se vám usmlouvat i vikýř, který představuje přirozenější osvětlení, než střešní okno někde nad vaší hlavou. Ve výjimečných případech se setkáte i s ateliérovým oknem (plošné velké zasklení, může být i přes hřeben). Tím však výčet překážek nekončí. Realizací soukromého obytného prostoru často znemožníte přístup na střechu a k vymetacím otvorům komínů. Musíte tedy počítat se zřízením např. komínové lávky (což opět představuje konstrukci, na niž se názory památkářů liší), nebo s realizací jakýchsi šplhacích háků, které se přes krytinu kotví ke krovu. V neposlední řadě, pokud opravujete celou střechu, vám bude jistě mluveno do výběru střešní krytiny – v 90% půjde o keramickou páleno tašku, pokud možno podobnou té původní.

Trvalým problémem prostor v podkroví bývá přehřívání v letních měsících. Součinitele prostupu tepla konstrukcí jsou totiž zpravidla předepsané pro situaci v zimních měsících, kdy nesmí teplo z interiéru unikat ven. O přehřívání se již tolik nemluví, a proto se zateplení střechy provede dle platné legislativy a ani o kus víc. Ještě horší situace nastane, kdy umístění oken neumožňuje příčné provětrání bytu - jsou umístěna jen v jedné rovině střechy – pak je nejméně vhodné, aby se nacházela směrem na jih.

Podkroví | Zdroj: FAKRO.cz
Podkroví | Zdroj: FAKRO.cz
V historických objektech, kde se topilo pevnými palivy, se komíny kamen a krbů obvykle  umisťovaly doprostřed dispozice. V podkroví tak představují značnou překážku, protože se nachází právě tam, kde máte dostatečnou světlou výšku. V chráněných objektech nebo u objektů v památkových zónách jej zpravidla nelze demolovat, musíte s nimi proto počítat v interiéru. Stejně na tom často jsou s umístěním i hlavní schodiště v domu – pokud na něj do nejvyššího patra hodláte navázat, opět trochu ubude plochy s atraktivní světlou výškou.

Značný podíl budoucích obyvatel podkroví si tyto prostory vybírá kvůli samotnému krovu. Trámoví lze do interiéru vhodně začlenit a vznikne tak originální a neopakovatelný efekt. Pokud o výše zmíněné stojíte, projděte si podrobně zprávu požárně bezpečnostního řešení stavby. Může se totiž stát, že požární projektant vyhodnotí požární zatížení prostoru tak velké, že se veškeré dřevěné prvky krovu budou muset buď obestavět nebo samostatně „zakapotovat“ sádrokartonem, takže veškerý efekt krovu jakou součásti interiéru zmizí.

Obecná doporučení pro koupi podkroví a jeho vybavení nábytkem

  • Hodláte-li zakoupit podkrovní byt, pak více než kde jinde platí, že si musíte místo prohlédnout.
  • Ověřte si, zda se při rekonstrukci neponechaly nad podlahou vazné trámy, které by mohly překážet. Krov může dále obsahovat tzv. bačkory – krátké roznášecí kusy trámu pod sloupky, nízké kleštiny – kotví krokev obvykle k pozednici, tzn. od obvodové stěny ke sloupku tvoří bariéru.
  • Přeměřte si všechny místnosti, světlé výšky i výšky pod šikminami a porovnejte s udávanými výměrami. Majitelé domů, kteří se rozhodli zrekonstruovat podkroví za účelem odprodeje, logicky do výměry uvedou úplně vše.
  • Chcete-li si vybavení interiéru vyřešit „na papíře“, vyžádejte si řezy prostorem. Podkroví má logicky méně stěn, ke kterým je možné přistavovat nábytek. Obzvláště věnujte pozornost prvkům, které jsou v zásadě nízké, ale vyžadují „manipulační“ prostor nad sebou – jako sedačky, postele, vany apod. Hůře se umisťuje nábytek pod střešní okna – ačkoliv se nachází relativně vysoko, ovládání mají obvykle na svém spodním rámu a nábytek by vám mohl komplikovat přístup. Plánujete-li pod šikminou pracovní stůl, pak vám nad ním nemusí zbýt místo třeba na police.

Podkroví | Zdroj: FAKRO.cz
Podkroví | Zdroj: FAKRO.cz
Schopný architekt nebo designér vám pomůže se vším a vybavit se dá prakticky jakákoliv místnost. Z charakteru podkroví ale vyplývá, že byt o více samostatných místnostech obvykle skončí tak, že střední částí s pohodlnou světlou výškou vede předsíň nebo chodba a na obytné místnosti zbudou prostory pod šikminami. Podkroví tedy spíše nahrává atypickému řešení nejen nábytku, ale i dispozice bytu. Tím se rozumí propojená kuchyň s obývákem a jídelnou, ložnice nikoliv v samostatné místnosti, ale za lehkými dělicími příčkami atd. Tento výsledný relativní nedostatek soukromí zase vede k závěru, že podkrovní byty zřízené ve standardních „půdách“, kde nelze provádět nástavby a jiné zásadní konstrukční změny, nemusí být zcela ideální pro rodiny s dětmi.

Ing. arch. Kateřina Harazimová

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Kateřina Harazimová

Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4343x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3045x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2701x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek