PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Prověřte si, jak vaše stropy umí izolovat zvuk

Při rekonstrukci starší stavby záhy zjistíte, že nejenom základy, ale i ostatní části domu mohou mít své "nemoci". Architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu poradí, jak se vypořádat se špatnou zvukovou izolací stropů.
Vydáno: 11.09.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4442x

V několika minulých dílech pojednání o úskalích rekonstrukcí jsem vám odhaloval základy, dnes se posuneme výš a povím vám něco o podlahách, stěnách, potažmo stropech. Objevují se zde podobné problémy jako u základů, protože některé „neduhy“ jsou společné a podepisují se i na ostatních konstrukcích.

Skladba střešní konstrukce
Skladba střešní konstrukce

 

Velká část těchto problémů je podružných, některé dokážete vyřešit vlastníma rukama za přispění různých tmelů, stavební chemie a potřebných materiálů. Pokud je problém závažnější, je dobré se poradit s odbornou firmou, nezávislým arbitrem, zkušeným stavařem.

Stropní konstrukce se nám leckdy kryjí s podlahou místnosti nad nimi. Ne vždy nás tento problém pálí, ale je dobré se jím zabývat, možná ani netušíte, že situace vyžaduje vaši pozornost. Až budete dělat v podkroví dětské pokoje, vzpomenete si.

Jak vám dupou králíci? Řeč bude o podlahách.

Trocha teorie vás určitě bude zajímat. Jedna z vlastností, kterou by měly stropy i stěny splňovat, je totiž tlumení zvuku. Zde hovoříme o vzduchové neprůzvučnosti a kročejové neprůzvučnosti. Jde o to, kolik stropy a stěny dokážou pohltit hluku šířeného vzduchem, ve druhém případě konstrukcí.

Kudy uniká zvuk z místnosti
Kudy uniká zvuk z místnosti

 

Vzduchová neprůzvučnost se tedy týká hudby, hovoru nebo štěkotu psa, ta kročejová pak kroků, padajících předmětů, klavíru, prací v domácnosti. V prvním případě by měly konstrukce pohltit minimálně 53 dB, ve druhém až 55 dB.

Zvuk a stavební konstrukce

Celá problematika je pochopitelně zpestřena skladbou konstrukcí. Svoji roli zde sehrává samotný stavební materiál a složení jednotlivých vrstev konstrukce. Monolitické betonové dílce v panelákové zástavbě nám v tomto směru příliš velký komfort neumožňují. I ty však lze při rekonstrukci odhlučnit. K potlačení zvuku můžete použít zavěšené stropy, akustické panely, různé ozdobné lamely, sendvičové konstrukce i materiály, které zvuk samy pohlcují.

Ne každý materiál, který dobře izoluje teplo, izoluje také zvuk.

Pochopitelně dochází k určité interakci mezi konstrukcí stropů a stěn, čili přenosu hluku z podlahy na stěnu a naopak. Proto je nezbytné zapojit do skladby podlahy obvodovou vrstvu izolace, která slouží jako dilatace a odrušení přenosu zvuku mezi konstrukcemi.

Ukázka síly různých zvuků
Ukázka síly různých zvuků

 

Zvuk není teplo

Ne všechny izolanty tepelné jsou dobrými izolanty zvukovými. Kupříkladu pěnový polystyren je jako zvukově izolační materiál dost nevhodný. Nicméně existují i čestné vyjimky, jako jsou korkové desky, rohože z ovčí vlny, dřevovláknité izolace, foukaná celulóza, sláma, konopí. 

Náročná kritéria na zvukovou těsnost dnes splňuje i většina moderních sádrokartonových a sádrovláknitých desek. Ty nejlepší dosahují i výsledků zděných a dřevěných konstrukcí. Důraz na dostatečnou zvukovou a tepelnou izolaci se klade i při výrobě podlahových krytin, a to i v případě podlah do sprchových koutů a vlhkého prostředí.

Izolace podlahy dilatací
Izolace podlahy dilatací

 

Jak to tak vypadá, tak přírodní materiály a výrobky na jejich bázi dnes vítězí na celé čáře. Což nás vede také k zamyšlení nad environmentálním (odpovědným k životnímu prostředí) pojetím žití. Nad obnovitelností přírodních materiálů naší stavby, energetickou samostatností a maximální soběstačností celého ekosystému včetně hospodaření s odpady. Ale o tom zase někdy jindy.

Máte doma místnosti dostatečně izolované, nebo slyšíte každé sousedovo slovo? Podělte se s námi o své zážitky!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4323x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3032x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2690x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek