PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Plíseň napadla dřevěné části konstrukce. Co teď?

Pustili jste se do rekonstrukce domu a ve starých zdech se objevila zvlhlá dřevěná konstrukce napadená plísní. Nepropadejte panice, Ing. arch. Petr Brandejský vám v dalším díle svého seriálu poradí, jak se s problémem vypořádat.
Vydáno: 20.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5675x

Další a další úskalí oprav staršího domu odhaluje ve své sérii článků na téma rekonstrukce staveb renomovaný architekt Petr Brandejský. Dnes se opět zaměřil na nepříjemnou vlhkost v domě a řekne vám, jak se s ní vypořádat, pokud se dostala do dřevěných částí.

Vlhkost a dřevo? To zavání průšvihem

Tohle není dobré znamení.
Tohle není dobré znamení.

Při vašem průzkumu zvlhlého domu před rekonstrukcí můžete také zjistit, že jeho konstrukce má dřevěné prvky. Anebo je postavená z kotovice (nepálené hliněné zdivo). Voda se dřevem (pokud to nejsou bukové piloty stabilně stojící ve vodě) se nemají příliš v lásce a s kotovicí taktéž. Pokud dojde k navlhnutí a následnému poškození zdí z těchto materiálů, je v obou případech potřeba prozkoumat jejich statiku.

Nejhorší škůdci na stavebním dřevu:

  • Dřevomorka - houba, která vytváří rozsáhlé plodnice na velkých plochách. Nejlépe se dají daří ve sklepích, na půdách a všude tam, kde je dlouhodobě vlhko
  • Červotoč - brouk, žijící a rozmnožující se ve všech běžných druzích dřeva. Hojně se vyskytuje i v neudržovaném dřevěném nábytku, parketách či střechách a všude způsobuje nenávratné škody.
  • Tesařík krovový - brouk, který napadá především měkčí druhy dřeva. Jeho larvy hloubí ve hmotě chodby, přičemž vydávají charakteristické vrzání. Ničí neošetřené trámy, krovy, podlahy i venkovní ploty. 
  • Pilořitka - brouk, jenž při kladení vajíček zavléká do dřeva spóry dřevokazných hub. Těmi se pak živí larvy.
  • Koniofora - houba vyžírající ze dřeva celulózu. Daří se jí na dřevěných prvcích, které se dotýkají mokré země nebo zdí. Když nemá potřebnou vlhkost, zasychá a odumírá.

Podrobnější informace o dřevokazných houbách a hmyzu škodících dřevu v domě najdete v podrobném Atlasu škůdců.

Zvlhlé dřevěné prvky musíte nahradit suchými a jestliže je „navštívila“ i některá dřevokazná houba či plíseň, tak zvažte rozsáhlejší výměnu. Kupříkladu při dlouhodobém působení houby dřevomorky nezbývá než přistoupit ke komplexní sanaci poškozeného dřeva za účasti odborníků. Zde končí legrace a skepticky naladěný rádce vám doporučí, ať tam raději hodíte sirku. Ale nebojte, to je samozřejmě až mezní řešení.

Řešte problémy teď, za rok bude pozdě

Také výše zmíněná kotovice ve vlhku ztrácí svoje jinak výborné vlastnosti, drolí se a je nezbytné ji nahradit cihelným či jiným zdivem. Takový případ už si ale žádá odborný audit, protože případné pozdější sedání, trhliny ve zdech, pokračující vlhkost nebo plísně značně zkomplikují vaše klidné a plnohodnotné bydlení.

Vypadá to sice dost špatně, ale i tady je záchrana možná.
Vypadá to sice dost špatně, ale i tady je záchrana možná.

Ne že by následně nešly tyto věci řešit, ale zbytečně kvůli nim musíte narušit už na hotovo dokončené úpravy. Když už se do rekonstrukce domu jednou dáte, tak ať má smysl a je udělaná pořádně a napořád. Nebo alespoň na velmi dlouhou dobu. I bez toho bude mít pro vás vaše postarší nemovitost dostatek „špeků“ na všelijaké kutilské vyžití.

Voda nemusí jít do zdí vždy spodem

Ne pokaždé je však důvod problému v podobě zvlhlé stavby tak snadno uchopitelný. Může nastat varianta, že není na vině absentující nebo nedokonale řešená hydroizolace základů a podlah, ale něco úplně jiného.

Většinou ale podle průvodních znaků lze dohledat, zda vám vodu propouští sprchový kout, plochá střecha, krytina střechy sedlové nebo je chyba v něčem jiném. Voda bývá často také nevyzpytatelná a objevuje se uvnitř stavebních konstrukcí úplně někde jinde, než do nich vniká zvenku.

Když už se do rekonstrukce domu jednou dáte, tak ať má smysl a je udělaná pořádně a napořád.

Když na vysoké škole padl dotaz, kde má dotyčný student drenáž v opěrné zdi, sdělil vyučujícímu, že voda si najde cestu sama. Na to raději nespoléhejte, za tento bonmot můžete v Troubkách nebo nějaké jiné lokalitě postižené povodní, také dostat po zádech plaňkou z plotu.

Když nevíte kudy kam, poradí profesionál

Nenechte vodu, aby si ve vašem domě hledala cestu sama, a při jeho rekonstrukci raději jděte problému v ústrety. Vyplatí se to. Vyvarujte se chyb a snažte se postupovat racionálně, systematicky, a bez zbytečných excesů.

Jestliže konstrukční prvky delší dobu ohrožují dřevokazní škůdci, je nutné uvažovat o rozsáhlejších opravách.
Jestliže konstrukční prvky delší dobu ohrožují dřevokazní škůdci, je nutné uvažovat o rozsáhlejších opravách.

Tato malá exkurze do tajů stavebních úprav a oprav si neklade za úkol vyčerpávajícím způsobem zobrazit a popsat všechna řešení a možnosti k tomuto tématu. Chce vám spíš ukázat, jaké situace a potíže mohou nastat, a jak takovým „radostem“ předcházet a čelit. Každopádně vždy platí: Pokud si nevíte rady, vyhledejte raději odborníka, než byste amatérským zásahem způsobili na domě víc škody, než užitku.

Použité fotografie:
1 + úvodní - carlpenergy CC BY 2.0
2, 3, 4 - Ing. arch. Petr Brandejský
5 - Plymouth Ansbergs CC BY 2.0

Máte zkušenosti s bojem proti dřevokazným škůdcům nebo vás zajímají nějaké podrobnost? Napište autorovi článku do komentářů!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4323x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3032x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2690x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek