PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nepravidelnosti v interiéru

Jak se vypořádat s vybavením domácnosti, jejíž stěny svírají všecky možné úhly, jen ne ten pravý? Máme pro vás několik užitečných rad, které vám pomohou zařídit bydlení s nepravidelným půdorysem, oblými zdmi nebo kulatými rohy.
Vydáno: 16.04.2012 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4538x

Stejně jako konfekční oblečení počítá s průměrně proporcionálními postavami zákazníků, tak „konfekčnímu“ nábytku se nejlépe daří v pravoúhlých místnostech. Pokud ale ve svém nově zařizovaném obydlí pravý úhel hledáte marně, ať už z důvodu, že jde o historickou stavbu, kde si s přesností hlavu nelámali, vestavěný podkrovní byt nebo jste se nastěhovali do výsledku architektova záchvatu tvořivosti, patrně budete muset sáhnout alespoň po částečném řešení interiéru na míru.

Na začátek odvážně napíšu, že neexistuje prostor, který by se nedal pohodlně a prakticky zařídit. I když různé nepravidelnosti místnosti představují hlavně zvýšené finanční nároky, jelikož atypicky řešený zakázkový nábytek vás vyjde dráž, hodnota historické stavby nebo útulnost a romantika podkrovního prostoru za to často stojí. A stejně tak se vám vyplatí investovat do architekta nebo bytového designéra, který si s výstřednostmi řešeného prostoru poradí. Troufáte-li si ale na návrh sami, možná vám přijde vhod několik následujících rad.

Nepravidelný půdorys

Pokud nepravidelný prostor představuje „obálku“, do které teprve hodláte vymyslet dispozici bytu (jako např. nepravidelná parcela pro rodinný dům), začněte navrhovat jako první hlavní obytné místnosti, získáte tak možnost pravoúhlého řešení a zbytkové nepravidelné prostory ponechte funkci zázemí – jako spíže a jiné sklady, místnost pro domácí práce, kotelna apod. Tak se vyhnete nutnosti pořizovat atypický nábytek v pokojích, jejichž vybavení je nejnákladnější. Také si ušetříte problémy s případným celoplošným kobercem, který by tak měl velký prořez nebo se skládal z více kusů.

Kout s ostrým úhlem
Kout s ostrým úhlem
V půdorysné stopě je pravděpodobně nejčastější nepravidelností ostrý nebo tupý úhel. Tato skutečnost vychází převážně z historického členění pozemků, jejichž tvary se ve velkém množství zachovaly dodnes, převážně v centrech obcí a bezprostřední blízkosti. Druhou možnost představuje záměr autora stavby. Jde-li o individuální rodinný domek nebo luxusní bytový dům s nadstandardními byty, nepravé úhly problém nepředstavují. Ale u malometrážní bytové výstavby v běžné cenové kategorii by se podobné výstřelky objevovat neměly a vy se koupi takového raději vyhněte. Nemáte-li z nějakého důvodu na výběr, neinstalujte do koutů s ostrými úhly kapacitní skříně. Úhly tupé představují komplikaci o něco menší, ale také se u skříní nevyhnete nevyužitého koutku nebo atypického řešení. Obecně se dá pro kouty výrazně nepravých úhlů použít doporučení jako pro následující kouty zaoblené.

Zaoblený roh
Zaoblený roh
Zatímco mírně nepravého úhlu si často všimne pouze trénované oko, stěna do oblouku pohled přímo přitahuje. Ať už jde o novou nebo historickou stavbu, zakřivenou stěnu autor nenavrhl omylem. Často jde o promyšlený prostorový efekt nebo ustálené typologické řešení obvyklé v dané historické epoše (např. nárožní arkýř). Zaoblené kouty nebo rohy se často vyskytují ve funkcionalistických stavbách nebo domech ve stylu art deco. V závislosti na poloměru a délce oblouku se nabízí několik způsobů, jak se s takovou prostorovou situací vypořádat. Ve všech případech by ale mělo jít o solitérní samostojící prvek a nikoliv o přistavenou skříň nebo police. Skvělé pozadí vytvoří zaoblený kout jídelnímu stolu, komponované pokojové zeleni, kukačkovým hodinám po dědečkovi nebo např. čtecímu koutku. V žádném případě se nesnažte oblouk popírat nebo jakýmkoliv způsobem obskládávat, připravíte se tak o zajímavý efekt.

Místnost nemusí být nutně nepravidelná díky zakřiveným nebo nepravoúhlým stěnám. Někdy jde prostě jen o výrazně křivou stěnu. Nemáte-li možnost se s takovým problémem vypořádat stavebně (předstěna nebo vyrovnání omítkou), přichází na řadu nábytek nebo barevné řešení. Problém zcela vyřeší nábytková stěna od zdi ke zdi, od podlahy ke stropu, což je ale dost masivní kus vybavení. Řešení nabízí i použití triku odvedení pozornosti, kdy stěnu vymalujete několika barvami, opatříte grafikou nebo vzorem. Trváte-li přece je na stěně jednobarevné, vyhněte se nástěnným svítidlům svítícím přímo nahoru nebo dolů a stojacím lampám v blízkosti stěny – světlo a stín totiž křivost ještě zvýrazní. Podél stěny také nestavte dlouhé (ať už vodorovné nebo svislé) dokonale rovné kusy nábytku, v porovnání s nimi bude křivost vidět. Raději sem umístěte několik navzájem se doplňujících solitérů, jako například pokojovou rostlinu, užší komodu nebo kabinet a křeslo-ušák.

Křivá stěna
Křivá stěna

Představuje-li nepravidelnost nebo „chybu“ v dokonale rovné stěně například komínové těleso, jiný předstoupený objem, pravoúhlý zlom nebo nika, jde spíše než o problém o designérskou příležitost. Ustupující a předstupující plochy lze barevně nebo dokonce materiálově odlišit (obklad cihelným páskem nebo betonová stěrka) a pro využití niky má jistě každý z vás sto a jeden nápad. Nepravidelnosti takového typu přináší neopakovatelné originální prostory, jelikož v novostavbách je pravděpodobně nenajdete, protože by byly právem považovány za samoúčelný výmysl.

Nepravidelnost v řezu

Kromě půdorysných nepravidelností jste se určitě setkali i s těmi výškovými. Možná si v tuhle chvíli nevybavujete, o čem je přesně řeč, ale jeden pojem vám udělá jasno: podkroví. Nemovitosti představují ještě pořád pro většinu lidí významnou investici, a tak se hledají cesty, jak využít stávající prostory k novým účelům. Jednu takovou možnost představuje rekonstrukce bývalých půdních prostor na obytné podkroví. Tematické internetové servery i příslušná periodika již publikovala nespočet realizací podkrovních bytů i článků s radami pro ty, co se teprve chystají. Zde najdete několik rad a varování pro případ, kdy už máte dostavěno a chystáte se na interiér. Podkrovní prostor vám pak může život zkomplikovat hned několika způsoby. Jde o všudy přítomné šikminy, které se u obvodových stěn objektu mohou svažovat až do nepoužitelně nízkých výšek. Někde zase naopak najdete sádrokarton provedený až do hřebene, což může někomu přijít jako zajímavé pojetí, ale ve výsledku je to jen nevyužitelný prostor, který vytápíte. Abyste si případně ušetřili čas zabitý prohlídkou špatně řešeného bytu, vždy si kromě půdorysu vyžádejte i řez, ze kterého zjistíte, jak se to s výškami má. Také si překontrolujte uváděnou výměru bytu, jelikož podle legislativy se do ní smí započítat pouze plochy se světlou výškou větší než 1,3 metru. Logickou překážkou při vybavování může být samotná konstrukce krovu čili trámy. V mnoha případech jde však o jeden z hlavních důvodů, proč si lidé podkrovní byty pořizují – ošetřené trámoví vytváří neopakovatelnou atmosféru. Co ale neoceníte zcela určitě, jsou neprořezané vazné trámy a podlaha provedená pod nimi. Vazný trám je zjednodušeně řečeno vodorovný tažený prvek krovu sahající od jedné obvodové stěny k druhé, který se nachází obvykle těsně nad podlahou půdy. Vychází-li vám doprostřed pokoje, chvilku budete nadšení nezvyklým sedacím nebo odkládacím prvkem, ale po čase vás překračování přestane bavit. Lépe řešená podkroví buď mají tyto trámy vyřezané až na krátké krajní části nebo je podlaha provedená nad nimi. Podkrovní prostor může dále obsahovat komínová tělesa (obvykle přesně uprostřed tam, kde chcete mít předsíň).

Šikmina
Šikmina
U otvíravých nábytkových kusů v blízkosti trámů nebo snižujícího se stropu počítejte s místem na otevření dvířek tak, abyste se k nábytku vešli ještě i vy. Obzvláště opatrní buďte u otvíravých prvků kolmých k šikmině – zejména dveří skříní a oken. Kopíruje-li horní hrana šikminu, pak musí být závěsy (nebo chcete-li panty) dále od šikminy a úchytky nebo kličky blíže. Příklady na obrázku mohou být úsměvné, ale i to už se stalo. Znalost výšek a řezového profilu celého prostoru také přijde vhod, musíte-li někam umístit schodiště. Na základě pouhého půdorysu by totiž v projektové fázi mohla nastat situace jako na pravé straně obrázku.

Jak jistě uznáte, různé nepravidelnosti nemusí být vždy nutně na škodu. Mají schopnosti dodat interiéru punc originality a trochu jej oživit již jen svou existencí. Před nákupem sériově vyráběného nebo započetím výroby atypického nábytku však vše zvažte daleko pečlivěji a máte-li možnost, nechte si poradit od odborníků, snáze se tak vyhnete různým nedorozuměním.

Ing. arch. Kateřina Harazimová

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Kateřina Harazimová

Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4348x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3048x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2703x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek