PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Objevili jste vlhkost ve zdech? Víme, jak se jí zbavit

Rozhodli jste se pro rekonstrukci staršího domu a jeho odborné vyšetření ukázalo, že trpí vlhkostí zdí? Nezoufejte, renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavebních úpravách poradí, jak nad ní zvítězit.
Vydáno: 07.08.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4611x

Zásadním předpokladem pohodového bydlení v rodinném domě jsou suché zdi. V minulé části série o rekonstrukcích jste si prostřednictvím Ing. arch. Petra Brandejského prošli s odborníkem na posouzení stavu domu celé stavení a on k vašemu nepříliš velkému nadšení objevil vlhkost, vzlínající do zdí. Což s největší pravděpodobností bude znamenat další neplánované náklady navíc.

Nedá se nic dělat, chce to novou izolaci

Takže jaké je řešení? Odkopejte rostlý terén za zdí pod úroveň základů, stěnu zbavte zbytků omítky až na nosnou konstrukci a znovu obnovte izolace včetně nopové folie, vytažené dostatečně vysoko nad terén, a zakončovací lišty. Podél zdi vytvořte spádovanou drenáž s geotextilií a provětrávanou štěrkovou porézní vrstvu tvořící takzvaný kačírek.

Průřez správnou izolací zdi.
Průřez správnou izolací zdi.

Pokud máte v plánu (po provedení izolace domu) zateplovat zdi, zvolte “větrací” fasádu, popřípadě kamennou vlnu s kolmým vláknem s možností soustavného mikroskopického provětrávání. Podobné řešení v podobě obkladu s prouděním vzduchu můžete s úspěchem použít i na vnitřní obklady zdí v  místnostech.

Vlhké mapy na zdech jsou až v místnostech?

Jakmile se stopy vlhkosti v podobě fleků nebo opadané omítky objeví i na vnitřních stěnách v suterénu či přízemí domu, potom budete muset přitlačit na pilu. A to nejen obrazně. Nezbývá, než odkopat podlahy a terén až pod základovou spáru a v úrovni původní izolace zdivo “podřezat”. Pilou vytvoříte vodorovné spáry přes celou šířku zdi, a do nich vložíte hydroizolační pás (například z oxidovaného asfaltu) s přesahy na obě strany.

Známky vlhkosti ve zdi jsou jasně viditelné.
Známky vlhkosti ve zdi jsou jasně viditelné.

Postupně dozdíváte, vyřezáváte další části a vkládáte pruhy izolace, až ji máte položenou pod všemi zdmi. Nakonec ji spojíte s izolací v nových vrstvách pod budoucí podlahou. Takto podizolujete vlastně celý dům. Zmiňovaná pila je skutečný řezný pilový list poháněný motorem na pojezdovém vozíku nebo i ruční pila, kterou pohání zručné ruce.

Jakmile se stopy vlhkosti objeví i na vnitřních stěnách, potom budete muset přitlačit na pilu.

Pomohou i plechy nebo krémy

Tady už je situace opravdu kritická.
Tady už je situace opravdu kritická.

Z logiky věci je potřeba zamezit prostupu vlhkosti do stěn a podlah z okolního rostlého terénu. Metod existuje více, ale ne všechny jsou vhodné pro každý dům. Jedno z řešení nabízí třeba obdoba podřezávání, kdy asfaltové pásy nahrazují v řezech a spárách chromniklmolybdenové profilované plechy.

Zdivo můžete ochránit proti vzlínající vlhkosti také hustě vrtanými otvory, do kterých vstříknete hydrofobní suspenzi. Ta se “rozteče” zdivem a kompaktní vrstva pak vodu odpuzuje. Tahle varianta je mnohem méně nákladnější než zásah odborné vysoušecí firmy a bez problémů ji zvládne provést každý jen trošku šikovný kutil. Stačí mít vrtačku a pistoli na vstřikování krémové směsi do otvorů.

Tento „cedník“ ve zdi se poté většinou překryje obkladem tak, aby neustále větral. Pochopitelně, že po těchto náročnějších zásazích do konstrukce domu je třeba nechat zdivo před další finální úpravou pořádně proschnout.

Vlhkost ve zdech zanechává nepěkné fleky i zvenku.
Vlhkost ve zdech zanechává nepěkné fleky i zvenku.

Pokud v rámci oprav domu provedete na zdech zásahy tohoto typu, je velmi nepravděpodobné, že za svého života v něm ještě potkáte nějakou vlhkost. Pakliže ovšem konstrukce stavby neukrývá nějaké dřevěné prvky. O jejich ochraně před vlhkem si něco povíme zase příště.

Máte zájem o podrobnosti k boji s vhlkostí ve zdech? Jaké jsou vaše zkušenosti? Napište nám do komentářů pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4327x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3036x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2693x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek