PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Osudová volba - rekonstrukce nebo demolice?

Koukáte na stavbu ohlodanou zubem času a v hlavě vám víří: má smysl tohle opravit nebo vyjde levněji demolice a novostavba? Ing. arch. Petr Brandejský vám pomůže s odhalením znaků, které jasně napoví, na jakou stranu se přiklonit.
Vydáno: 12.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3337x

Znamení špatného stavu stavby jsou jasná a výmluvná.
Znamení špatného stavu stavby jsou jasná a výmluvná.
Začneme u fundamentu celé stavby a tím je základ. Pochopitelně postupně přibereme stěny stropy, podlahy a ostatní konstrukce, se kterými se potkáte u vašeho bytu, či domu. Podle míry opotřebení, vad a nedostatků, se nám po důkladné analýze dostane odpovědi na skoro shakespearovskou repliku otázky v nadpise. 

Když dva dělají totéž, jeden bude fušer

Pokud je výsledným rezultátem demolice potom nechte pracovat bourací hrušku a vy si sedněte někam stranou, protože se bude trochu prášit. Nicméně nemalujme čerta na zeď, mluvíme o krajní variantě řešení. Pochopitelně je dobré pojmenovat všechny neduhy stavby, stanovit harmonogram „léčení“ a v neposlední řadě konzultovat s odborníky, popřípadě jim tyto práce i svěřit.

Pokud hovoříme o chatě nebo chalupě a máme čas i případné znalosti, potom můžeme klidně velkou část těchto prací zvládnout sami. Šikovné ruce jsou leckdy lepší než nějaký blázen ve firemním overalu, který více pokazí, než opraví.

Naše doba s sebou bohužel nese spoustu „garážníků“, kteří przní povědomí o „zlatých českých ručičkách“, takže pokud vznikne potřeba odborné práce, pak chtějte opravdu kvalitu a profesionály. Nebojte se optat na reference, nechte si doporučit někoho přáteli. Ten, kdo vám vaše hnízdečko znehodnotí svým neodborným zásahem, si sice taky bude říkat profesionál, ale není to jenom věcí toho, že dělá svou práci za úplatu. Ta práce totiž musí být perfektní. Žádnou jinou neberme.

Stejně tak můžete část prací udělat na domě nebo ve vašem bytě. Jen pozor na potřebné doklady, které v případě králíkárny nebo zdi u stodoly nebudete asi řešit. Většinou vaše počínání bude potřeba podložit projektovou dokumentací, stavebním povolením nebo ohlášením a dalšími procesními náležitostmi. Tento servis vám poskytne každá seriózní projekční či realizační firma. Na vás budou finance, nápady, kontrola a následná radost, pokud se dílo zdaří.

 

Naše doba s sebou bohužel nese spoustu „garážníků“, kteří przní povědomí o „zlatých českých ručičkách“ Chtějte opravdovou kvalitu a profesionály, nebojte se optat na reference, nechte si řemeslníky doporučit.

Hmyz, houby, plísně a další spolubydlící, ale hlavně VLHKO

Zub času hlodá nemilosrdně.
Zub času hlodá nemilosrdně.
Pokud se projdete po vaší nemovitosti společně s inspektorem nemovitostí, stavařem, architektem a zjistíte, že nic nezjistíte, zvolejte „HOSANA“. Jen vám neporadím, co zvoláte, pokud naleznete vlhké stěny, opadanou omítku, nějakou dřevokaznou houbu na konstrukcích ze dřeva. Ne, že bych nevěděl co zvolat, ale vzal jsem si do hlavy, že na této platformě se bude mluvit slušně. 

U bytu v nadzemních podlažích nehledejte vlhkost, i když kapiláry omítky jsou schopny vodu vytáhnout až do několika metrů nad terén. Zde se zaměříme na případné nedostatky stran nulové nebo strávené izolace, jak svislé, tak i vodorovné. Důsledná analýza vám většinou odkryje důvody těchto nedostatků a v reakci na ni můžete zvážit jedno či více řešení.

U věcí, které převyšují vaše možnosti, vyhledejte určitě odbornou pomoc včetně pohledu statika. Vlhkost může být i taková, že na první pohled nepostřehnete její projevy. Je to například u režného zdiva ve sklepech, ale i jinde. Existují vlhkoměry, které spolehlivě po přiložení jejich čelistí nebo bodců určí vlhkost v daném místě.  

Zažil jsem majitele budoucí sklepní kavárny, který se dušoval, že: „Tady? Tady je, pane, absolutní sucho.“ Opak byl pravdou, vlhkost ve zdivu tam byla maximální. Ne vždy je na vině absence izolace, ale u starších staveb je nová izolace takřka vždy potřebná. Stejně by tento problém vystrčil růžky dříve nebo později.

Viděl jsem vnitřní stěny provozních místností s mapami vlhkosti. Přítomný stavař doporučil novou svislou a vodorovnou izolaci. Domníval se, že tato je léty strávená. To však bylo jenom půl pravdy. Při pohledu vně jsme zjistili, že z opačné strany je farní zahrada a rostlý terén je postupnými navážkami hlíny asi v půlce výšky inkriminované stěny.

Deště, vlhkost, stinná strana a terén vysoko nad koncem se na původní svislé izolaci podepsaly dosti zřetelně. Pro bratry v kléru to sice bylo krásné místečko na rozjímání, ale za zdí nechtěný bazén…to se moc nepovedlo.

Jak bojovat s objevenou vlhkostí a zvítězit se dozvíte v dalším díle seriálu Očima architekta. Pokud máte na autora nějaké otázky, napište mu do komentářů!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4336x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3038x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2699x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek