PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Architekt nabádá: Rekonstrukce začíná důkladným zmapováním stavu

V dalším pokračování cyklu o rekonstrukcích bytů a domů vás Ing. arch. Petr Brandejský seznámí s takzvanými "inspektory nemovitostí". Co všechno dokážou na stavbě odhalit a proč je odborné posouzení před započetím oprav důležité?
Vydáno: 09.06.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2821x

„Důvěra vzbuzuje důvěru.“ Latinské přísloví

Reference, důsledná kontrola či odborný dozor a „určitá zdrženlivost“ při spolupráci s řemeslníky je více než vhodná. Stejně jako dostatečná odborná analýza zamýšlené rekonstrukce, projektová dokumentace s případným statickým posudkem, ohláška nebo stavební povolení a další potřebné náležitosti, které plynou ze zákonných povinností. 

Většina dobrých stavařů a architektů dokáže pojmenovat vady a nedostatky vaší stavby a doporučit rozumné řešení. Jedna z velmi zajímavých alternativ je, mimo soudních znalců z oboru, také poměrně nová služba, která se nazývá Inspekce nemovitostí. 

Za dostupnou cenu vám skupina certifikovaných inspektorů provede odborné posouzení dostupnými neinvazivními metodami, včetně třeba snímků objektu termokamerou. Následně vypracuje elaborát, který slouží ke zmapování stávajícího stavu bytu, bytových domů, rodinných domů a jiných nemovitostí včetně industriálních hal a jejich zázemí.

Řemeslníky vybírejte pečlivě, nejlépe podle doporučení dalších lidí.
Řemeslníky vybírejte pečlivě, nejlépe podle doporučení dalších lidí.
Jde vlastně o jakési technické osvědčení o okamžitém stavu dislokace. Toto je dále možné doplnit o rozpočet na potřebné náklady rekonstrukce a případná řešení jednotlivých problémů. A dokument lze pro úplnost provázat i s průkazem energetické náročnosti budov. 

Pokud si netroufáte na některé práce, které bude podle inspektorů nutné provést, je dobré poohlédnout se po realizační firmě s dostatečným servisem. Přílišná důvěřivost se v dnešní džungli stavebnictví ale nenosí, proto buďte při výběru opatrní. O tom, komu chcete dát vydělat, si raději dopředu zjistěte co nejvíc referencí..

„Všechny ideály nepotřebují jen křídla, ale i místo, odkud by mohly vzlétnout.“ Ernest Hemingway

Tady se to povedlo.
Tady se to povedlo.
Tak se do toho pustíme a snad to i nějak dopadne. Prvotní úvaha, po zvážení našich finančních a časových možností, bude hluboké zamyšlení nad našimi potřebami a požadavky. Základní motto celé operace je jasné: Zlepšení podmínek a kvality života, snížení energetické náročnosti domu, ekologické, ekonomické a v neposlední řadě i estetické bydlení.

Tato hlediska budeme zohledňovat, ať už se jedná o opravu, úpravu, přestavbu, vestavbu, dostavbu nebo nadstavbu bytu nebo domu. Pokud se se svými požadavky vejdeme do stávajících prostor, naše úvahy se budou pohybovat v těchto mantinelech. Leckdy nám nedostačuje prostor jenom proto, že neumíme chytře a hospodárně nakládat s tím, co máme. 

Často si počínáme megalomansky a následně se divíme, proč naše dospělé děti nechtějí s námi sdílet patro domu a manželka v tom bludišti několikrát zabloudila při jarním úklidu. Každému, co jeho jest, ale umírněnost je dobrá, protože každý metr je draze vykoupen. 

Jestliže řešíme byt, je nepravděpodobné, že dokážeme zvětšit jeho metráž, pokud nepřikoupíme i ten vedlejší a nespojíme je. To může platit i o bytu pod nebo nad tím vaším a použít se dá i střecha, vhodná pro vestavbu. Uspořádáním nad sebou může vzniknout krásný mezonetový byt, ale toto řešení je vcelku ojedinělé. Většinou nás opět limituje půdorys bytového domu. 

Zcela jiné úvahy budou, pokud se chystáme zvětšovat do stran nebo do patra stávající dům. Ale o tom zase až příště.

I takhle může vypadat zdařilá rekonstrukce.
I takhle může vypadat zdařilá rekonstrukce.
Použité zdroje:
Wikipedie
Neufert – Navrhování staveb
Projektování bytových a občanských staveb

Použité fotografie:
Ing. arch. Petr Brandejský
Michal Bartoš

Trápí vás něco, s čím vám pomůže naše odpověď?

Pokud vás zajímají nějaké podrobnosti ke zmiňovanému tématu, případně jiné problematice spojené s bydlením, rádi vaše dotazy zodpovíme v komentářích pod článkem. Vyžaduje-li váš problém rozsáhlejší zásah, můžete se přes tuto stránku spojit s autorem článku a dohodnout si osobní konzultaci i s případným řešením.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4343x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3046x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2702x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek