PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pouštíte se do rekonstrukce domu? Architekt vám poradí, jak na to!

Nevyhnutelná rekonstrukce domu či bytu se pro mnohé majitele může stát noční můrou. Pokud i vás čekají stavební opravy, čtěte nový seriál článků Ing. arch Petra Brandejského. Řekne vám, jak na rekonstrukci, aby dopadla co nejlépe.
Vydáno: 19.05.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3756x

Úprava, oprava, rekonstrukce nebo demolice?

Na našem webu si postupně povídáme o problémech jednotlivých dílčích částí vašeho domova. Ložnice, kanceláře, kuchyně, dětské pokoje a další prostory jsme proložili pasívním bydlením a dřevostavbami. Nicméně by bylo dobré občas vidět věci i z jiných pohledů, než je zařizování hotových místností. Z pohledů doporučení a norem, ergonomie a provozně technických a estetických vlastností. 

Díky pečlivé rekonstrukci je ze starého zase nové.
Díky pečlivé rekonstrukci je ze starého zase nové.
Mám na mysli tu chvíli, než je místnost místností se svým určením a veškerými návaznostmi na smysluplné a účelné bydlení. Je to chvíle, kdy dům nebo byt nesplňuje vaše představy a kritéria norem, popřípadě je třeba razantnějších řešení v rámci celé dispozice. Týká se to dostavby, přestavby, změny dispozice, nových místností, podlah a stropů, posunů stěn, komunikací, schodišť, otvorů, instalací a podobných záležitostí stavebního charakteru.

V článcích jsme zmínili tuto oblast jen okrajově v kapitole „Dispoziční řešení“ a „Stavební úpravy“. Ne vždy se vám podaří vmáčknout své potřeby a sny do stávající dispozice nebo je tato v žalostném stavu a proces, o kterém si budeme povídat, je prostě nezbytností. Spoustu věcí lze vyřešit svépomocí, pokud vám nedostačují peníze a jste z oboru nebo dostatečně manuálně zruční. Odborné věci však uvážlivě svěřte profesionálům, abyste nakonec nebyli spíš naštvaní, než šťastní z povedené práce.

„Překvapení a údiv jsou počátkem pochopení.“ José Ortega Y Gasset

Co všechno ve vás vyvolá překvapení a údiv? Hloupost politiků, genialita vědce, lidská neomalenost, stejně jako dětská bezprostřednost, nenadálá zpráva. Tak bych na dlouhé řádky mohl dělat výčet toho, co každého dnes a denně překvapuje a udivuje.

 

Je toho opravdu mnoho, ale vím, co vás nepřekvapí a neudiví. Jsou to skutečnosti, na které jste připraveni. No a to je právě úkol našeho „Vzdělávacího koutku“. Výsledkem našeho snažení bude dosáhnout druhé části citátu – to znamená pochopení.

Co to je za divné slovo aneb které výrazy se hodí do naší výzbroje?

A chápat začneme prostřednictvím malého slovníčku výrazů, které k rekonstrukcím neodmyslitelně patří. Je jich určitě mnohem více a část z nich bude také mírně řečeno nespisovná, zvlášť pokud zahrneme i výrazy, zračící naše nadšení nad úderem kladiva do palce, hřebíkem vytvořený šrám na dlani a jiné lahůdky, které potěší každého dobrého kutila

Je pravdou, že Pat a Mat nekleli, ale to nebude náš případ. K tomuto účelu disponuje náš jazyk pěknou řádkou výrazů, které snadno vylétnou z úst, ale hůře se publikují. Však to znáte. 

Nicméně tuto skupinu výrazů necháme až na samotný průběh procesu, který bude mít za úkol dostavět, přestavět, zvelebit, upravit, opravit, zhodnotit (a to je jen špička ledovce) vaši nemovitost, byt či kancelářské prostory. 

Takže, než zaklejete hezky česky, zkuste se zorientovat ve skupince slov, které mohou vaše počínání charakterizovat:

KONSTRUKCE: Je výraz pro formu, skladbu nebo v našem případě stavbu.
REKONSTRUKCE: Předpona re- nám říká, že jde o znovu sestavení, znovu sestrojení, většinou je myšlen návrat k staršímu (původnímu) nedochovanému stavu. Bez tohoto slova by znovu oživené památky nevypadaly tak, jak vypadají ve své původní kráse, stejně tak nádherné veteránské vozy, ale kupříkladu i vaše bydlení, na kterém se podepsal zub času.
DEMOLICE: Je protikladem ke slovu konstrukce. Může vás potkat u dílčích úprav, jako staré provozy, stodola a jiné.
ÚPRAVA: Označuje proces změny pro potřebné účely a potřeby.
OPRAVA: Je to souhrn procesů, které vrátí vaši poškozenou stavbu do původního nebo alespoň použitelného stavu.
ÚDRŽBA: Je to souhrn počínání, jež udrží váš „hrad“ provozuschopný. Zahrnuje i případná vylepšení.
SANACE: Opatření, která vedou k odstranění příčin a posléze i vzniklých následků nebo jen odstranění škod.
ASANACE: Soubor opatření, která vedou k ozdravení našeho prostředí.
KONVERZE: Změna, přeměna, obrat – kupříkladu činnost vedoucí ke změně účelu místnosti, provozu a další.
REKONVERZE: Opět oblíbená předpona re- značící zpětný proces, opětovnou změnu, přeměnu. Často používaný výraz pro přebudování komplexu za zcela novým účelem. Bývalá továrna na soubor prodejen, pivovar na bytový celek s infrastrukturou obchodů a služeb a podobně.
RENOVACE: Souhrn úkonů, které pomohou opotřebovanou nebo poškozenou stavbu či její část navrátit do původního stavu.
RESTAURACE: Značí odborně provedenou obnovu či záchranu historicky hodnotných staveb, děl, obrazů, starožitností. Není vyloučeno, že ve vašem interiéru například neobjevíte fresku, jejíž krásu budete chtít zachovat. Restaurovat lze i věci z doby ne tak vzdálené jako funkcionalistické prvky interiéru nebo artefakty secese a jiných předešlých slohů a období. Restaurovat lze i rukodělné práce vašich předků, vše co vás oslovuje a lahodí vašemu oku. Dotčené dílo, konstrukce či zajímavý fragment, nemusí být nutně na seznamu UNESCA, aby ve vás vyvolalo potřebné emoce. Pak už je jenom krok k vnitřnímu hlasu, který vám bude našeptávat, že plácnout na to sádrokarton sice bude levnější a méně pracné, ale taky nezodpovědné vůči práci a zručnosti vašeho předchůdce.
REVITALIZACE: Oblíbená předpona re-, připojená ke slovu vitalis – životaschopný značí, že váš „hrad“ znovuoživíte. Tento výraz se užívá i pro větší skupinu budov, ulici, čtvrť či městský celek, bývalé sklady, průmyslové celky a další. Součástí revitalizace bývá často i další re-, a to REKULTIVACE, která má zahladit stopy po bývalém (většinou nešetrném až zničujícím) zásahu do krajiny a prostředí, způsobené předešlým užíváním (těžba, vojenské úvozy, sklady).

Známky toho, že je nejvyšší čas na opravy,, jsou viditelné na první pohled.
Známky toho, že je nejvyšší čas na opravy,
jsou viditelné na první pohled.
Myslím, že toto stačí k výbavě člověka, který nechce vypadat, že je povrchní, a při slově restaurace nedostane třes ruky při představě oroseného půllitru. Takže až se ozve okřídlené: „Šéfe, tak nás tady máte na tu rekonstrukci toho vašeho hnízdečka.“ 

Bez mrknutí oka řeknete s přehledem: „Chlapče zlatej, rekonstrukce? Tady to bude i náročná konverze s částečnou demolicí, sanací, následnou asanací a renovací, tak si namažte pod kolenama.“ Ten se bude ještě týden ohlížet, na jakého znalce zde narazil.

Použité zdroje:
Wikipedie
Neufert – Navrhování staveb
Projektování bytových a občanských staveb

Použité fotografie:
Ing. arch. Petr Brandejský
Michal Bartoš

Chcete se autora článku zeptat na podrobnosti k rekonstrukcím? Napište mu do komentářů!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4349x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3049x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2705x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek