PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
1komentářů

Očima architekta: Jakou chcete mít podlahu ve vaší nové kuchyni?

Budujete nový domek nebo jste se pustili do rekonstrukce staršího stavení? Pak vám určitě přijde vhod další díl poradny Ing. arch. Petra Brandejského. Tentokrát vám pomůže vybrat vhodnou podlahovou krytinu do vaší budoucí kuchyně.
Vydáno: 14.04.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6714x

Mezi nedílné součásti stavebních úprav patří vyřešení podlah, stěn a stropů. Začneme tedy od podlahy. V kuchyni většinou potřebujeme mít podlahy odolnou proti opotřebení a zašpinění. Pochopitelně musí taky plnit jistá estetická kritéria a vkusně doplňovat a propojovat celou koncepci kuchyně.

Možností máte v dnešní době spoustu

Odolná, ale chladná - dlažba v kuchyni. Foto: MT-nábytek.cz
Odolná, ale chladná - dlažba v kuchyni. Foto: MT-nábytek.cz
Podlahy jsou téma na jednu samostatnou kapitolu. Vzhledem k množství řešení a neustále se množícímu sortimentu podlahových krytin, bude dobré tuto problematiku nechat na odborných firmách. Pouze vás zorientuji v současném sortimentu, aby bylo zřejmé, z čeho vybírat a na co se případně dotazovat.

DŘEVĚNÁ PODLAHA – je fundamentální záležitost a vychází z dřívějších materiálových možností. Mluvíme o rozumné ceně, dostupnosti i životnosti. Je to přírodní materiál, pevný, pružný a odolný, izolační a co hlavně, krásný na pohled. Nepřeberné množství struktur a barev je zárukou, že si vybere prakticky každý.

Dřevo je třeba v poslední fázi upravit laky nebo oleji. Existuje v metráži, v parketách, parketových dílcích a dalších variantách. Moderní technologie umožňují dřevo upravit tak, aby bylo rozměrově stálejší a nepodléhalo snadno změnám teplot a vlhkosti. Palubky lze tvořit z více vrstev kolmých na sebe a tím dodržet jejich stálost. Stejně tak lze dřevo lisovat pod velkým tlakem a docílit i jiných vlastností.

Moderní kuchyň si žádá moderní dlažbu. Foto: MT-nábytek.cz
Moderní kuchyň si žádá moderní dlažbu. Foto: MT-nábytek.cz
Podlahy mohou být jedno a vícevrstvé, plovoucí, se spoji se zámky nebo na pero a drážku. Delší dobu je moderní průmyslová mozaika složená z množství nalepených dřevěných špalíků. Vyznačuje se stálostí, odolností a tvrdostí. Plovoucí dřevěné podlahy jsou vhodné i pro podlahové vytápění. Dřevo je prostě tradice.

KORKOVÁ PODLAHA – podlahy z kůry korkového dubu jsou stejně jako dřevo izolační, pružné a teplé. Korek je možné lepit přímo na podklad nebo pokládat jako plovoucí podlahu spojovanou zámky. Bylo období, kdy korkové podlahy byly hodně rozšířené, nyní je trochu zbytečně tento materiál opomíjený.

PŘÍRODNÍ LINOLEUM – takzvané marmoleum je vyrobeno z juty a dřevité moučky, lněných olejů, pryskyřice, vápence a pigmentů. Vyrábí se v rolích nebo opět jako plovoucí. Lze zde dosáhnout všemožných barevných odstínů, všemožných kombinací a intarzií. Tyto podlahy lze použít do obyčejných poměrů domácích, ale i jako vysokozátěžové.

LAMINÁTOVÁ PODLAHA – nepřeberné množství vzorů, barev, dezénů. Od dřeva, korku, kamene, až po dlažby. Většinou se vyrábí jako plovoucí podlaha se zámky, v různých třídách odolnosti. Vhodná i pro podlahové vytápění.

Plovoucí podlahy mohou mít všelijaký dekor., Foto: MT-nábytek.cz
Plovoucí podlahy mohou mít všelijaký dekor.
Foto: MT-nábytek.cz
VINYLOVÁ PODLAHA – patří mezi syntetické podlahy. Co do barev a dezénů - zapomeňte na omezený výběr dřívější éry. V současnosti je tento sortiment neskutečně pestrý a kvalitní. Podlahy mohou vypadat jako palubky či hrubá prkna, korek, kámen, mramor, dlažba a mnoho dalších materiálů.

Leckdy si musíte sáhnout na povrch, přesvědčit se, jestli to, na čem stojíme je „lino“ nebo opravdu dotyčný materiál, který jen simuluje. Tyto podlahy stejně jako předešlé jsou na výběr v rolích (metráži) nebo jako plovoucí podlahy z dílců.

DLAŽBY – mohou být z přírodního kamene, keramické nebo betonové. Je však na zvážení, zda v kuchyní používat dlažbu keramickou. V současnosti nalezneme opět nepřeberné množství barev, vzorů, tvarů. Za povšimnutí stojí kupříkladu dlažba simulující dřevěnou podlahu. Opět k nerozeznání od originálu, pevná, stálá, snadná údržba. Při kvalitní pokládce a slušném zacházení je i tato podlaha „dlouhověká“.

Zvolíte-li dřevo, pozor na vodu!

U dřevěných, plovoucích i ostatních podlah z dílců se zámky je třeba dbát na pokyny výrobců, dodržovat technologický postup a případnou povrchovou úpravu. Respektujte, prosím, jistou „zranitelnost“ ve spojitosti s možností zatečení a znehodnocení této podlahy mokrým procesem v kuchyni.

Pochopitelně hovoříme o vylité vodě, vyteklé lednici, rozlitém pití a dalších podobných domácích nehodách. Před případným „vyplavením“ (vlastním nebo za spolupráce sousedů) z prasklé instalace vás však neochrání podlaha žádná.

Trápí vás něco, s čím vám pomůže naše odpověď?

Pokud vás zajímají nějaké podrobnosti ke zmiňovanému tématu, případně jiné problematice spojené s bydlením, rádi vaše dotazy zodpovíme v komentářích pod článkem. Vyžaduje-li váš problém rozsáhlejší zásah, můžete se přes tuto stránku spojit s autorem článku a dohodnout si osobní konzultaci i s případným řešením.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
Spojit či rozdělit podlahu ve společné kuchyni a obýváku.
Dobry den Spojili jsme v rodinném domku kuchyň /3*4m/ a obyvací pokoj /4*4m/. A řešíme zda udělat podlahu jednotnou nebo rozdělit. Zda rozdělit na dlažbu v kuchyni a dřevěnou v obýváku,nebo jen dřevěnou.V obyváku se nachází krbová kamna která původně stála na skleněné podložce.Prosíme o radu jak vyřešit podlahový prostor?Pokud třeba podlahy rozdělíme jestli dodržet souběh prken podlahy s dlažbou nebo naopak apod. Děkuji Lenka
ODPOVĚDĚT
lenka | 17.08.2015

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4336x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3038x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2698x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek