PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Myslete na dveře a elektriku nechte odborníkům

V dalším díle poradny Ing. arch. Petra Brandejského se po oknech podíváme do kuchyně také dveřmi. Kam je umístit a jaké zvolit? A jak rozvést elektriku, tak aby všechny spotřebiče fungovaly? Čtěte pokyny renomovaného architekta.
Vydáno: 28.03.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3865x

V minulé části seriálu o kuchyních nás Ing. arch Petr Brandejský seznámil s problematikou oken a jejich funkce v této místnosti, dnes se blíže podíváme na kuchyňské dveře. A po nich přijde na řadu trocha nebezpečí a adrenalinu, protože budeme natahovat elektrické rozvody.

Lítačky nebo raději korálky?

Na velikosti a typu dveří v kuchyni záleží. Foto: Ellen Choi
Na velikosti a typu dveří v kuchyni záleží. Foto: Ellen Choi
Podle způsobu otvírání můžeme vstoupit do prostoru naší kuchyně dveřmi otvíravými, kyvnými, otočnými či posuvnými. Ty pak ještě rozdělujeme na jedno, dvou a vícekřídlé. 

Z jakého materiálu mohou být? Přes všechny módní i technologické vlivy je nesporné, že dřevo zůstalo po věky jedním z nepoužívanějších a nejvděčnějších materiálů. Estetice se však meze nekladou a pokud se setká s praktičností a účelností, pak mohou být dveře v materiálové škále od plastových, hliníkových, ocelových, skleněných, kompozitových i v jejich kombinacích. Také celokovové nebo celodřevěné, kovové či dřevěné se skleněnou výplní nebo celoskleněné.

Dveře se velikostně pohybují od šíře 600 mm po „nekonečno“. Světlá výška 1950 – 2300 mm, v opodstatněných případech, kdy to vyžaduje koncepce, mohou být dveřní křídla prakticky na celou světlou výšku místnosti.

Co zárubně? Dveře mohou být kompilátem různých tvarů, barev i materiálů. Mohou být zrekonstruovány k nepoznání nebo úplně nové. Zárubně jsou nedílnou součástí celých dveří a mohou být realizovány mnoha již jmenovanými způsoby, stejně jako dveřní křídla. 

Kuchyň je střed domácnosti. Foto: MT-nábytek.cz
Kuchyň je střed domácnosti. Foto: MT-nábytek.cz
Tohle všechno (a to je přitom opravdu jenom menší část) vás může potkat při rozhodování o podobě vstupních dveřích vaší kuchyně, spojovacích dveřích mezi kuchyní a ostatními místnostmi a dalších řešeních. Co se týká zpracování, provedení, materiálu a barev, je opět dobré se poradit v odborné prodejně nebo jinde s architektem či designérem. Vyhnete se tak pozdějším zbytečným nemilým překvapením.

Pokud dokážete dostatečně podrobně vyjádřit své přání a představy, potom člověk, který se zabývá touto prací, vám dokáže navrhnout řešení pro vaši kuchyň včetně dílčích variant. Vše záleží na prostoru, koncepci a samozřejmě také financích.

Tvary dveří, materiály, provedení, možnosti řešení včetně zabezpečení, naleznete opět ve stati „Stavební úpravy ložnic“. 

Čert vyskočil z elektriky – rozvody a osvětlení

Řešení těchto věcí je na odborných firmách, ale opět buďte ostražití. Elektrikářská firma je schopná z pohodlnosti, liknavosti a „úspornosti“ vymyslet varianty, které by vás nenapadly ani ve snu.

Dostatek zásuvek je nezbytností, pokud nechcete roztahovat následně nesmyslné „prodlužky“. Nezapomínejte na přisvětlení, hlavní světlo, světelné rampy, zásuvky pro případné spotřebiče. Stejně tak je třeba s rozmyslem osazovat vypínače, aby byly v dosahu. 

Elektřinu v kuchyni musí zapojovat odborník. Foto: MT-nábytek.cz
Elektřinu v kuchyni musí zapojovat odborník. Foto: MT-nábytek.cz
Existují velmi elegantní a účelné způsoby řešení zabudovaných zásuvek, kdy sloupek je zapuštěn v ploše pracovní desky a na zatlačení se vysune prisma s několika zásuvkami. Po skončení práce se spotřebičem zamáčkneme sloupek zpět do jednolité plochy desky. 

Stejně tak existují elegantní LED diodová přisazená světýlka pod linku do rohu, popř. designová světýlka na ramínku, na horní hranu horních skříněk. Stejně tak lze dosvítit vnitřní police skříněk pomocí LED pásků, které umí prosvítit i skleněnou hranu polic, nasvítit vnitřní prostor a další místa.

Spousty řešení společně se spotřebiči typu drtičů odpadků a elektronicky na dálku řízených kamen posouvají vaši kuchyň do snových výšin. Dnes už není problém řídit svoji kuchyň pomocí sítě napojené na počítač s dálkovým ovládáním pomocí chytrého telefonu, nastavení různých časovačů, čidel a režimů.

Umístění vypínačů a zásuvek spotřebičů mimo připojení a odpad vody (kvůli nebezpečí úrazu při havárii) je dnes pro profesionály samozřejmostí. Míru osvětlení lze snadno měnit pomocí vypínačů se stmívačem dotykovým nebo na dálkové ovládání. 

Tyto a další věci je třeba důkladně promyslet, pokud se chceme vyvarovat následných víceprací a rozčarování ze „zlatých českých ručiček“ a to bohužel leckdy i těch vlastních.

Trápí vás něco, s čím vám pomůže naše odpověď?

Pokud vás zajímají nějaké podrobnosti ke zmiňovanému tématu, případně jiné problematice spojené s bydlením, rádi vaše dotazy zodpovíme v komentářích pod článkem. Vyžaduje-li váš problém rozsáhlejší zásah, můžete se přes tuto stránku spojit s autorem článku a dohodnout si osobní konzultaci i s případným řešením.

Použité fotografie: Ellen Choi - CC BY-SA 2.0; MT-nábytek.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4346x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3046x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2702x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek