PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Okna v kuchyni jako klimatizace a zdroj světla

V dnešním díle seriálu o zařizování kuchyní vás Ing. arch. Petr Brandejský seznámí s problematikou umístění oken v těchto místnostech. Přečtěte si, jak kuchyň nejlépe osvětlit a jak v ní udržovat ideální klima bez vlhka a plísní.
Vydáno: 14.03.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5344x

Začneme stavebními úpravami 

V kuchyni by měla panovat světelná pohoda. Foto: MT-nábytek.cz
V kuchyni by měla panovat světelná pohoda. Foto: MT-nábytek.cz
Okna a dveře jsou neoddiskutovatelné atributy každé kuchyně. Jejich řešení se může měnit podle typu dispozice, funkčnosti, potřeby osvětlení a prosvětlení, větrání a podobně. Podružný není ani estetický a harmonický výsledek, který se doplňuje dohromady s ostatními prvky kuchyně. 

Potřeba je zamyslet se i nad rozvodem elektroinstalace, vypínači (včetně regulátoru osvětlení) a dostatkem zásuvek pro případné lampičky, LED osvětlení, rádio, CD přehrávač a jiné. Totéž platí o zasíťování stran počítače, TV a připojení různých periférií dle potřeby. Obklad za linkou a kolem kuchyňské linky je neoddělitelnou součástí stavebních úprav a v dnešní době je opravdu z čeho vybírat.

Optická pohoda je pak soulad funkčního, psychického a estetického působení rozměrů a tvarů v prostoru, zařízení a jejich interakce a barev interiéru, včetně osvětlení. Tohle platí stejně pro kuchyně, které jsou tématem, jako pro jakékoliv jiné místnosti v bytě či v domě.

Kritéria pro rozdělení oken by mohla být asi taková:

Osvětlení – Budiž světlo

Dopadající světlo rozlišujeme na denní, umělé a sdružené. Podle soustředění světlo rozdělíme na celkové nebo převážné, dále lokální a kombinované světlo. Okno nám umožňuje využívat světlo denní a jeho soustředěnost je možné regulovat na různou intenzitu i velikost osvícené plochy. 

Ideální je, když je denního světla dostatek a můžeme, ho regulovat. Foto: MT-nábytek.cz
Ideální je, když je denního světla dostatek a můžeme
ho regulovat. Foto: MT-nábytek.cz
Je pochopitelně vhodné z úsporných i praktických důvodů využívat denní rozptýlené světlo v co největší míře pro činnost, která tomu odpovídá. Stejně tak je nutné mít možnost toto světlo (popřípadě sluneční záření) regulovat nebo utlumit na minimum. Pochopitelně hovoříme o standardních prostředcích pro tuto regulaci a pomineme, že již existují v rámci výzkumů skla, která mohou měnit svoji propustnost až po úplné zatmění. 

Pro ostatní způsoby osvětlení předpokládejme osvětlení umělé, za pomoci osvětlení žárovkou, zářivkou, LED diodami nebo jejich obdobou, včetně jejich kombinace navzájem. Stejně tak lze toto osvětlení kombinovat s osvětlením denním. 

Velmi zajímavou alternativou je osvětlení pomocí světlovodů, kdy velmi účelně využíváme denního světla, jeho odrazu ve stříbrném zrcadlovém tubusu s hlavicí z tvrzeného nebo křišťálového skla s difuzérem pro rozptýlení odražených paprsků. V kombinaci s umělým osvětlením vzniká ekologické, estetické a ekonomické řešení.

Přirozené větrání – aerace, no prostě otevřete okna dokořán…

Denní světlo kombinujeme s vhodným bodovým osvětlením., Foto: MT-nábytek.cz
Denní světlo kombinujeme s vhodným bodovým osvětlením.
Foto: MT-nábytek.cz
Okna nám slouží k přirozené výměně vzduchu v místnosti a ke změně tepelné pohody. V dnešní době se dodávají okna s vícepolohovým kováním, s takzvanou mikroventilací.

V kuchyni více než kde jinde musíme brát v potaz množství vodních par a vlhkosti, vznikajících při přípravě jídla. Proto je zde nutné umožnit dostatečnou výměnu vzduchu okny, klimatizací s případnou rekuperační jednotkou, větráním pomocí digestoře a dalšími metodami.

To vše je neodmyslitelný atribut moderní kuchyně, která nemá být flekatou Popelkou s vlhkým zdivem a plísní v rozích.

Okna podle tvarů – neví někdo, jak se to otvírá?

Pryč jsou časy, kdy se vlastnosti oken omezovaly na rámeček s tenkou zvířecí kůží, promaštěným papírem, slídou či sklem litým do olověných šablon, zavěšených na koženém pantu. Tvary oken, materiály, provedení, možnosti řešení včetně stínící techniky a zabezpečení, naleznete ve stati článku „Stavební úpravy ložnic“, který je součástí mých předešlých příspěvků. 

Okna jako možnost komunikace a vizuálního spojení s vnějším světem

Okno v kuchyni máme také proto, abychom se jím, mohli koukat ven. Foto: MT-nábytek.cz
Okno v kuchyni máme také proto, abychom se jím
mohli koukat ven. Foto: MT-nábytek.cz
Toto hledisko vypadá v dnešní uspěchané době takřka pošetile, ale opak je pravdou. Spojení s vnějším světem, zelení, životem vně, je více než potřebným parametrem kvalitního bydlení. 

U střešních oken se často používá spodní vložené svislé okno, které umožní rozšířit pohled do ulice, dvora či zeleně. Jinak se doporučuje u půdních bytů část oken svislých, jako součást lodžie nebo mansardy. V opačném případě je „půdní“ bydlení odkázáno na pohled do korun stromů a do nebe. Někdy je to příjemné, ale dlouhodobě se toto řešení nedoporučuje. 

Naše „zakotvení“ na zemi, pohled do zeleně, je psychologický aspekt, který doceníme až ve chvílích jeho absence. V určitém věku se okno stává také jakýmsi komunikačním prvkem, ať už vyprovázíte svoje děti, partnera, rodiče nebo skryti za záclonou závidíte sousedovi milenku nebo auto. Jako vždy se jedná o náš oblíbený úhel pohledu.

Použité zdroje:
Projektování bytových a občanských staveb
Neufert - Navrhování staveb

Zajímá vás něco bližšího k problematice kuchyňských oken? Napište autorovi nebo se ho zeptejte ve fóru pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4337x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3039x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2699x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek