PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Jak vyřešit umístění kuchyně v neobvyklém domě?

V dalším pojednání o vhodném řešení kuchyní v různých typech bydlení nám architekt Petr Brandejský představí stavby, nad jejichž fungováním tak trošku zůstává rozum stát. Také v nich ale bydlí lidé a mají i kuchyně. Jak to dělají?
Vydáno: 28.02.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4116x

Nestandardní řešení - pokusy a omyly

I takhle se dá dnes bydlet. Foto: Ing. arch. Petr Brandejský
I takhle se dá dnes bydlet. Foto: Ing. arch. Petr Brandejský
Na ukázku se podívejme na pár příkladů, které jsou, mírně řečeno, nestandardní. Dnešní doba s sebou nenese jenom architektonické výstřelky, ale i pokusy o ekologii, nízké náklady, svébytnost, ale i výstřednost, jiný pohled na priority, no a někdy i jisté „bláznovství“. Stejně tak lze ekologické bydlení nalézt ve větvích stromů, kdy obytná buňka navazuje na principy vycházející z bioniky (věda zabývající se principy přírody, přírodnin a živých organizmů a uplatňující tyto vzory ve struktuře stavby či nových technologiích). 

Bez zajímavosti nejsou ani pokusy vytvořit nové typy bydlení, jako například skupinu domků ve tvaru koule na noze, ve které je schodiště do patra. Hovořím o již zmiňovaných pokusech, které jsem měl možnost vidět. Podivné uskupení padesáti jakoby nízkých vodárenských věží, s okýnky jako u ponorky z knih Julese Verna, najdeme v městečku S‘ Hertogenbosch v Holandsku. 

Tento pokus byl v současnosti odsouzen do role levného bydlení pro studenty. Obdobně podivně působí v holandském Helmondu domky, které jsou vlastně krychle postavené na jednom z vrcholů. Večer, kdy za okny bylo vidět obyvatele této podivné architektury, vše působilo neskutečně futuristicky a bizarně.

Podzemí nebo Zeměloď?

Zcela samostatná Zeměloď. Podobná stojí i u nás<br/>nedaleko obce Sázava. Foto: Dominics' pics
Zcela samostatná Zeměloď. Podobná stojí i u nás
nedaleko obce Sázava. Foto: Dominics' pics
Stejně tak podivně může působit bydlení pod zemí, kdy zeleň a zemina izolují dům do polohy pasivního domu. Vkusně vyřešené části prosklených stěn v půdním zářezu působí velmi nenásilně a vzniklé propojení s přírodou je velmi příjemné a šetrné. Jinou alternativou je experimentální dům Jaroslava Duška, tvarem připomínající iglú či jurtu. Je vytvořen z nekonečné „nohavice“ s výplní stáčené po spirále, zakončené světlíkem ve vrcholu. Tento velmi zajímavý počin je z hlediska estetiky a proudění energií zdařilý, nicméně má své problémy nejen s izolací. 

Neotřelým způsobem přistupuje k řešení architekt Michael Reynolds, který zrealizoval během tří týdnů, v krásné přírodě u Sázavy, projekt nazvaný Zeměloď. Jedná se o nekonvenční unikátní přístup obytné stavby nezávislé na ekonomice. Je to o pohledu na svět, ekonomiku, energetiku. 

Používá recyklované materiály a jeho stavby jsou levné, ekologické, samostatné a hlavně nezávislé. Nezapře ve svých řešeních indiánské kořeny. Z tohoto pohledu lze nalézt moderní domy hliněné, slámové a jiné. O jejich smysluplnosti nám napoví asi až čas.

Ale co s naší kuchyní?

Při vší komplikovanosti a nepochopitelnosti těchto zdánlivých výstředností zde bydlí lidé, no a mají tady, mimo jiného i své kuchyně. Pokud se nedržíme zaběhnutých zvyklostí a šablon a neptáme se, kam např. pověsit v takovém bydlení kuchyňské skříňky, obrázky, proč stěny nejsou svislé a strop vodorovný, jak postavit kuchyňský pult do “zatáčky“, pak toto alternativní řešení, může být pro někoho zajímavé a hlavně nevšední. Je to jen o filosofii a o financích. 

Dům jako krychle, stojící na svém vrcholu. Foto: Ing. arch Petr Brandejský
Dům jako krychle, stojící na svém vrcholu. Foto: Ing. arch Petr Brandejský
Nakonec, pokud přistoupíme na obydlí, kde jedna stěna není rovná, kde není pravý úhel, kde se to hemží nepravidelnostmi, pak asi nemáme na mysli klasickou kuchyňskou linku a spotřebiče tak, jak je známe.

Tyto domy jsou leckdy, přes zdánlivý příklon k přírodě, velmi sofistikovaně řešeny. Ne nadarmo nám to připomíná původní principy začlenění starých zemědělských stavení do rázu přírody. Rámec a oporu domu tvoří stará lípa, remízek stromů, svah s porostem. Nevěřícně hledíme na tuto symbiózu a přemýšlíme, na které škole dotyčný majitel statku tehdy studoval.

Jak prosté, on jenom pokorně sledoval přírodu, přizpůsoboval se jí, neničil si své okolí, vycházel z regionálních zdrojů. Slovo pokorně zde nemá význam poníženosti, ale prosté absence pýchy, kterou má naše doba bohužel na rozdávání.

Takže věřím, že naše exkurze do principů umístění kuchyně podle kritérií daných normou nebo umístění a typu kuchyně v závislosti na typu bydlení (včetně alternativního bydlení), vám trochu utříbila myšlenky a byla přínosem pro vaše další počínání.

Trápí vás něco, s čím vám pomůže naše odpověď?

Pokud vás zajímají nějaké podrobnosti ke zmiňovanému tématu, případně jiné problematice spojené s bydlením, rádi vaše dotazy zodpovíme v komentářích pod článkem. Vyžaduje-li váš problém rozsáhlejší zásah, můžete se přes tuto stránku spojit s autorem článku a dohodnout si osobní konzultaci i s případným řešením.

Použité zdroje:
Projektování bytových a občanských staveb
Neufert - Navrhování staveb
Freedomky s.r.o., Jihomoravské inovační centrum - Brno

Použité fotografie:
Ing. arch. Petr Brandejský
Dominic's pics CC BY 2.0

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4346x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3047x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2703x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek