PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Kuchyně podle druhu a velikosti vašeho bydlení

Přinášíme vám další díl seriálu o architektonickém řešení kuchyní ve vašich bytech, domech i domcích. Po předchozím úvodu do celé problematiky se tentokrát Ing. Arch. Petr Brandejský podíval na jednotlivé typy bydlení podrobněji.
Vydáno: 12.02.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4701x

Novostavba - sen přetavený na skutečnost

V novostavbě si obvykle můžete dovolit i prostorný, kuchyňský kout. Foto: MT-nábytek.cz
V novostavbě si obvykle můžete dovolit i prostorný
kuchyňský kout. Foto: MT-nábytek.cz
Novostavba je již zmiňovaným celkem, ale ne všechno bydlení máme možnost řešit takto pěkně od začátku. Některé obecné zásady jsme již zmínili a další přijdou na řadu v příštích dílech našeho povídání. Novostavba je moment, kdy můžeme poměrně markantně ovlivnit řešení vaší nové kuchyně. Pochopitelně, pokud nevolíme variantu nějakého standardizovaného katalogového řešení s typizovaným modulárním systémem. Toto řešení se nabízí jako cenově dostupné, ale má svá úskalí v malé variabilitě a nedostatku samostatného rozhodování s vaší vlastní invencí. 

Někomu může takový způsob výběru dostačovat, pro jiného je nepřípustný. Byť je to „jenom kuchyň“, máte plné právo na SVOJE svobodné rozhodnutí. Vy tam budete bydlet, vykrádat v noci tajně ledničku (takzvaný bílý sex), ráno trucovat u kávy, experimentovat v kastrolech a hrncích, vařit, péct, smažit, fritovat, pálit, krájet, okrajovat, řezat se do palce aj. Pokud to někdy nebude „žádné světlo ve tmách“, tak ať to má alespoň důstojný rámec. 

Stávající zástavba - starší domy v centru města i na sídlišti

U malometrážních bytů nebo bytů, kde poloha místností je již pevně daná, musíme vzít zavděk tím, co nám dispozice nabízí. Obdobně se chovala dřívější panelová zástavba, kdy unifikované dispozice byly používány u sídlištních celků často necitlivě a dispozice se leckdy otáčela společně se stavbou, bez ohledu na potřebná kritéria, oslunění, osvětlení. 

Obdobně to bylo u starší zástavby. Zde spíše potom platí - zvážit, zda potíže, které takové bydlení skýtá, má pro nás smysl nebo ne. Někomu to může být lhostejné, jiný má svůj důvod pro toto řešení, pro jiného to může být nepřekonatelný problém. Je možné i zaměnit místnosti mezi sebou, umožní-li to kupříkladu odpady, vnitřní dělení dispozice, velikost, funkčnost i logistika komunikací, dveřní a okenní otvory a jiné. Opět zdůrazňuji, že bydlet zde budete vy.

Není třeba propadat panice, pokud se řešení nenabízí na první pohled. Zkušený architekt dokáže leckdy divy, a to nejen z pohledu laika. Viděl jsem spoustu velmi nápaditě a vkusně zařízených kuchyní a kuchyňských koutů, kdy se útulnost, design a estetika snoubila s praktičností a veškerou logikou chodu této části domácnosti. Výsledek byl opravdu SUPER!!! 

Půdní vestavby – nad vámi je už jen nebe…

Podobu kuchyně vždy ovlivňuje její umístění v domě. Foto: MT-nábytek.cz
Podobu kuchyně vždy ovlivňuje její umístění v domě. Foto: MT-nábytek.cz
Obdobná kritéria jsou kladena na bydlení v půdních vestavbách. Tato velmi atraktivní alternativa bydlení má svá úskalí, ale i své kouzlo. Půdní prostor lze přizpůsobit vašim představám a přitom naplnit literu doporučujících norem. Toto bydlení může být při „správném a kvalitním“ provedení velmi příjemné a leckdy vkusné a neotřelé. 

Prolnou se nám zde veškeré estetické klady původních dřevěných střešních vazeb s přiznanými trámy, s možnostmi klasického zdiva, sádrokartonu, skla a kovu. To vše nám umožní vytvoření zajímavých zákoutí, různých výškových úrovní, mezonetu, lodžie a tak dále. Podle vašeho vkusu a přání může být kuchyně součástí obytné části, jídelny, obývacího pokoje, haly apod. Stejně tak může být samostatnou místností, pokud je to vaše představa. Je ovšem na zvážení, zda z volného prostoru půdy vytvořit obdobu panelákových místnůstek nebo uchopit tuto možnost po svém a trochu se rozmáchnout. 

Loftové bydlení - z fabrické haly krásný byt

Totéž platí o (u nás) poměrně novém trendu, a tím je loftové bydlení. Toto bydlení vzniká převážně rekonverzí původních industriálních budov na jinou funkci. Touto funkcí je i bydlení. Stejně jako u novostaveb a půdních vestaveb je jen na nás a naší peněžence, jaké bude toto bydlení. Nemusí být nutně spojeno jen s objekty bývalých fabrických hal. Je to prostě typ bydlení s velkými prostory, velkoplošnými okny, patrem apod. Vychází z názvu „loft“, což je prostorný, velký, velkoprostorový. 

Toto řešení je spojeno se specifickým typem bydlení a tím i typem lidí zde žijících. Řešení může být tedy velmi vkusné, otevřené s propojením místností. Opět máme možnost zatraktivnit dispozici případným mezonetovým či víceúrovňovým řešením. Pokud jsou byty vytvořeny ve stávající industriální stavbě, potom jsou leckdy poplatné tomuto stavu věcí. Příkrá schodiště, nákladové výtahy, příčky hlavně z nábytku nebo tam, kde to dovolí pilíře či sloupy dispozice (ztráta soukromí), špatná zvuková a tepelná izolace (vysoké náklady na odstranění těchto věcí). 

Taková domácnost není tedy pro každého, ale svému majiteli umožní atraktivní, exkluzívní, prostorné a svobodné bydlení s novými netradičními materiály. Nebo naopak tradičními materiály a jejich spojením může vzniknout moderní, luxusní, velmi sofistikované, ale i harmonické bydlení, odpovídající naší době. V takovémto zajímavém bytě může být kuchyně sofistikovaným šperkem, který doplní váš životní postoj. Každému podle jeho představ, možností, naturelu a vkusu. 

Freedomky - minimalistické, ale velmi funkční řešení

I v minimalistickém domku se dá pohodlně bydlet., Foto: Freedomky s.r.o.
I v minimalistickém domku se dá pohodlně bydlet.
Foto: Freedomky s.r.o.
Freedomky jsou poměrně novým konceptem bydlení. Navazují na meziválečné koncepce minimálního bytu, dřevostavby, či úspornou koncepci karavanů nebo mobilních domů. Propracovanost a případná sofistikovanost provedení však odpovídá nárokům dnešní doby. Výhodou freedomků je velmi promyšlená koncepce ekologického, svébytného bydlení.

Navzdory svému minimalistickému pojetí skýtá veškeré výhody a pohodlí klasického bytu. Kuchyně je zde podle typu konceptu většinou skromná, nicméně chytře a účelně vybavená, což z ní dělá nepostradatelného člena naší domácnosti. Pořizovací cena freedomků je nižší než u klasického bydlení obdobného typu a velikosti. 

Dům může být zcela samostatný, bez závislosti na stávajících sítích, může se měnit velikostně i kvalitativně, dle vašich potřeb a možností. Po nalezení vhodného pozemku lze tento domek umístit a prakticky ihned obývat. Tento způsob bydlení je určen pro mladé lidi, stejně tak pro seniory, kteří se hodlají usadit na klidnějším místě, popřípadě jako rekreační bydlení.

Obdobný typ obydlí lze následně využít jako buňkový systém při katastrofách typu záplav a jiných. Vše je zde velmi vkusně propracováno do nejmenších detailů, řešení je velmi účelné a praktické. Díky kvalitě provedení je domek vhodný pro nízkonákladové bydlení.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4329x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3036x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2693x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek