PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Očima architekta: Jak umístit kuchyň, aby nám doma nepřekážela?

Přečtěte si nový díl seriálu "Očima architekta", kterým vás provází Ing. arch. Petr Brandejský. V této a dalších částech se od něj dozvíte, jak se vypořádat s umístěním kuchyně v různých typech bydlení. Nechte si odborně poradit!
Vydáno: 29.01.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4696x

Jinak asi budeme k tomuto řešení přistupovat v novostavbě bytu či domku, jinak v bytě, který už svoje funkce plní. Jinak si budeme počínat u střešní vestavby, jinak u loftového bydlení. Jinak u vesnické chalupy a jinak u panelákového bytu. Pojetí kuchyně může být maximalistické, rozmáchlé nebo umírněné, ale kupříkladu i velmi minimalistické a totéž platí i o designu a použitých materiálech. 

Každý prostor je jiný a žádá si svoje

Podoba kuchyně se odvíjí od druhu bydlení. Foto: MT-nábytek.cz
Podoba kuchyně se odvíjí od druhu bydlení. Foto: MT-nábytek.cz
Dispozice obytného prostoru navíc může být řešena jako oddělené místnosti se svojí jednotlivou funkcí (včetně kuchyně) nebo naopak volná dispozice, kdy kuchyně je propojena s jídelnou, obývákem, halou a podobně, bez vymezení místností stěnami. Zde se nabízí spousta zajímavých řešení, které jsou jen věcí názoru. Pochopitelně nebudeme bourat nosné zdi jenom pro naši vizi moderního multifunkčního bytu například v paneláku. Naopak u loftového bydlení, půdní vestavby či nového domu se toto řešení nabízí, pokud je to váš „šálek čaje“.

Různé bydlení, různá kritéria pro kuchyň

  • Novostavba - dům, domek, byt
  • Již existující zástavba - různá metráž bytů
  • Stávající panelová zástavba
  • Půdní vestavby
  • Loftové bydlení
  • Speciální bydlení - freedomky, mobilhomy mobilheimy a jiné

S odkazem na předešlý obecný článek o kuchyních se teď postupně interaktivně zhostím jednotlivých dílčích částí. Interaktivností mám na mysli virtuálního klienta, tedy vás a můj dialog s vámi. Na této platformě je to sice trochu odosobnělá disputace, to se však rázem může změnit, pokud budete klást možné otázky v rámci diskusního fóra na našem blogu. Využijeme členění a některé dílčí stati z článků o ložnicích, protože některé části se chtě nechtě překrývají. Tolik oblíbené plagiátorství tady však nehrozí, neboť vykrádám sám sebe.

Dobře si promyslete, jestli na to stačíte 

V menších bytech bývá jídelní kout součástí kuchyně. Foto: Freedomky s.r.o.
V menších bytech bývá jídelní kout součástí kuchyně. Foto: Freedomky s.r.o.
Jako u každé podobně náročné činnosti, jakou bezesporu je zařizování kuchyně, je i zde dobré nejprve zvážit, zda vaše síly a vědomosti, společně s radou souseda nebo kamarádů, jsou dostatečné. Mám na mysli, zda celou anabázi nazvanou „Naše nová kuchyně“ zvládnete svépomocí nebo vyhledáte fundovanou pomoc odborníka. 

U kuchyní máme na výběr hned z několika možností. Můžeme využít služeb architekta, který se touto problematikou zabývá. Většinou jeho práce spočívá v důkladné analýze vašich požadavků, které se pokusí vtěsnat do určeného prostoru. Musí splnit určité penzum daností, jež dělají z kuchyně tu VAŠI, krásnou, funkční, technicky a technologicky odladěnou do posledního detailu. Pochopitelně výstupem pro vaše rozhodnutí je dokumentace včetně fotorealistické vizualizace a rozpočtu. A to je chvíle, kdy se láme chleba. Cena a výkon. Pokud tyto dva komponenty jsou v rozumných intencích, nestojí nic v cestě ten zázrak zrealizovat.

Hodláte budovat sami? Alespoň se poraďte

Další z možností je kuchyňské studio. Jeho práce je velmi podobná práci architektonického ateliéru. Můžeme si tam většinou prohlédnout vystavěné kuchyně, vzorky dvířkovin, dezény pultových desek, katalogy osvětlení, kompletní elektro, vodovodní baterie, celé kuchyňské linky, spotřebiče a spousty různých dalších „vychytávek“. Totéž vám poskytne i architekt, nicméně nebude mít asi „živé“ zkompletované kuchyně. Není to v jeho silách, ale může s vámi obejít studia, popřípadě prodejny kuchyní, Hornbach, Uni Hobby, Ikeu a jiné, ovšem výsledek bude obdobný.

Před úpravou kuchyně si nechte poradit. Foto: MT-nábytek.cz
Před úpravou kuchyně si nechte poradit. Foto: MT-nábytek.cz

Třetí cestou je právě návštěva obchodních domů, kde existuje i poradenská služba a poslední „štací“ už zmiňovaná svépomoc. Lze taky tyto varianty prokřížit, pokud se v tom neztratíte a proces bude konstruktivní, pak nic proti. Většinou využít rady odborníka není od věci, i při komplexní pomoci od fundovaných hlav zůstane dost věcí pro vaši seberealizaci. „Fakt, věřte mi, zkusil jsem oboje.“ Ještě si na mě vzpomenete, až vám manželka vyčte, že dva roky tvrdíte, že tu polici určitě pověsíte zítra.

Skutečně můžeme domyslet společně podrobnosti, které vás možná ani nenapadnou. To vše je na empatickém a profesionálním vedení odborníkem. Odborník s vámi odladí detaily, kterých si leckdy ani nevšimnete. Dobře fungující kuchyň má spoustu souvislostí, normou daných náležitostí. Byla by škoda dozvědět se je ve chvíli, kdy to nebude ono. Někdy i drobnosti dělají tu pomyslnou TŘEŠNIČKU.

Trápí vás něco, s čím vám pomůže naše odpověď?

Pokud vás zajímají nějaké podrobnosti ke zmiňovanému tématu, případně jiné problematice spojené s bydlením, rádi vaše dotazy zodpovíme v komentářích pod článkem. Vyžaduje-li váš problém rozsáhlejší zásah, můžete se přes tuto stránku spojit s autorem článku a dohodnout si osobní konzultaci i s případným řešením.

Použité zdroje:
Projektování bytových a občanských staveb
Neufert - Navrhování staveb
Freedomky s.r.o., Jihomoravské inovační centrum - Brno

Použité fotografie:
MT-nábytek.cz
Ing. arch. Petr Brandejský
Freedomky s.r.o., Jihomoravské inovační centrum - Brno

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4329x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3036x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2693x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek