PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Dětský pokoj

Zařizování dětského pokoje je pro všechny rodiče dlouholetou a přitom stále novou výzvou. Přečtěte si, jak tento úkol zvládnout co nejlíp, tak aby měli potomci šťastné dětství a vás hřál pocit, že jste pro ně udělali to nejlepší.
Vydáno: 28.08.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6103x

Je to takový všeobjímající pojem, od nemluvněte až po vysokoškoláka. Rád vás provedu tímto tématem a slibuji, nebude to nezajímavé. Dnes při technické a technologické vyspělosti doby je toto téma velmi vyhledávané a zajímavé. Z výtvarného a designové hlediska může být dětský pokoj, ergonomie mobiliáře, možnost růstu prvků nábytku společně s dětmi stejně kvalitní, nápadité a vkusné  téma, jako kupř. obýváky, kuchyně aj. Vše je opět věcí peněz, chytrosti, invence, jak vaší, tak i návrhářů, grafiků, designérů, architektů, techniků a všech, co se podílejí na tvorbě mobiliáře, komponentů, doplňků i celku.

Nostalgická vzpomínka nebo průšvih?

Dříve se na vybavení pokoje pro děti nebo dospívající mládež nekladl důraz, protože doba tomu příliš nenahrávala. Každý z nás tušil, že dětský pokoj by měl mít určité atributy, ale z omezeného sortimentu jen stěží vytvoříte něco osobitého a nadčasového. Taky rozměrové řady odpovídaly spíše nábytku pro dospělé a nikdo si příliš hlavu nelámal s ergonomií, byť tato disciplína je stará jak samo lidstvo. Naštěstí pryč jsou doby, kdy jsme si vyráběli z „konfekčního“ Univerzálu (modulární systém nábytku 60. let 20. století) barevnými nátěry a dřevěnými špunty místo kliček, rozjásaný pestrý nábytek pro naše děti. Pochopitelně, o vodou ředitelných, ekologických barvách si nechte zdát a velikost (odpovídající věku) jste přizpůsobili pouze pilkou. No a v horším případě jste zdědili jako dítko skříň a stůl po babičce. Sen každého dítěte byla skříň s filigránskou římsou a intarzií společně s postelí s rustikálními čely a proleželou pérovou matrací a „nazdar bazar“. Prostě co dům dal. Pak se divte, že člověk pošilhával po inspiracích v časopisech Schöner Wohnen, Burda, Neckermann a snažil se přiblížit alespoň na dostřel. Celkem marně. Trochu mi to připomínalo okřídlené pravidlo našich zimních olympioniků, kteří kdysi značně pokulhávali za severskými sportovci na běžkách:

  1. Předběhnout a zvítězit, pokud ne tak… 
  2. Neztratit kontakt se špičkou, pokud ne tak…
  3. Neztratit stopu…

Ty doby jsou naštěstí minulostí. Lze vybírat z nepřeberného množství dezénů, vzorů, designových a tematických řad, rozměrů, barev (pochopitelně ekologických), doplňků, obrazů, závěsů, tapet aj. Dnes můžete vybírat z modulových řad odpovídajících typově i rozměrově vybavení pro nemluvňata, děti různého věku i pohlaví, až po dospívající mládež. Možná časem přibude kategorie pokoj pro dospělé „děti“, s ohledem na tzv. „Mama hotel“, který začíná mít silné zázemí hlavně v ekonomicky zkoušené Evropě. Pokud vaše dítě (které nehodlá ve čtyřiceti skočit do života a osamostatnit se) bude mít cit pro starožitnosti, potom možná ten zmiňovaný nábytek po babičce znovu najde uplatnění. Tak to vidíte, vše je jen o úhlu pohledu. 

Tak s tím něco udělejme…

Drobná nadsázka má posloužit k odlehčení celého tématu, ale co hlavně? MT NÁBYTEK  je zde pro vás, dokáže uspokojit vaši potřebu po mobiliáři tohoto typu, dokáže vám vybavit dětský pokoj dle vašich představ a potřeb. No, a pokud tu představu nemáte, potom vám rádi poskytneme nějakou tu radu, zorientujeme vás v problematice nebo zodpovíme vaše případné otázky.

Suchá řeč norem…

1. Postel se šuplíky šetří místo ve skříni
1. Postel se šuplíky šetří místo ve skříni
Postýlka dětská do tří let dítěte, má mít lehací plochu cca 1250 x 700 mm, 600 mm nad zemí. Osová vzdálenost mřížoví má být 45 – 60 mm. Postel od 3 do 11 let má mít min. 800 x 1600 mm, vždy však o 150 mm více než je výška dítěte. Výška min. 300 mm. Pracovní stůl min. 1200 x 800 mm, výška 680 – 720 mm. Může mít skříňky nebo kontejner na kolečkách, podstavný nebo přístavný. Židle má mít dle normy výšku sedadla 420 – 480 mm, šířku sedadla min. 360 mm, hloubku sedadla 360 – 450 mm, úhel sklonu sedadla 0 – 5°, výšku opěradla 420 – 450 mm, nemusí dosahovat k sedadlu, úhel sklonu opěradla k sedadlu 90 - 110°. Může mít područky, přítlak na opěradlo, bržděná kolečka, sedák proložený línou pěnou aj. Výšky a rozměry skříní a skříněk jsou pro vaši orientaci dosti obsáhlé a dobré firmy vám nabídnou řady odpovídající potřebám i věku vašich dětí.

 

Mámo, jak mám ten pokoj 2 x 2 metry rozdělit na tři místnosti???

Předpokládejme, že máme místnost, která bude po několik příštích let hostit vaši ratolest. Pokud jich bude více, pak je třeba zvážit, zda mít místnosti oddělené nebo naopak. Záleží na pohlaví, věkovém rozdílu a celkové filosofii vašeho bydlení a společného žití vás a vašich dětí. Zpočátku nevadí dokonce, když dítě spí v ložnici rodičů. Noční vstávání, kojení a další úkony nejsou nic záživného a pobíhat při tom mezi místnostmi je sen každé matky. Pochopitelně s přibývajícím věkem se mění priority naše i našich dětí. Oddělená místnost se stává nezbytností pro rozvoj dítěte, jeho „samostatnost“.

Při jednom dítěti nás počet místností či rozdělení jedné moc nepálí. Při dvou a více dětech je čas na tyto úvahy. Pokud místnost splňuje kritéria stran kubatury, výměny vzduchu, tepla a další, je pouze na vás, jak tento rébus vyřešíte. Pokud máte místnost, kde nelze schůdně vyřešit rozdělení na dvě (a více), pak prostě řešte to, co vyřešit umíme. U stejného pohlaví dětí není problém společné místnosti, pokud zachováme jakési „diskrétní zóny“. Spaní může být vedle sebe, za sebou, nad sebou aj., ale každý ve svém. Stejně tak pro zdravý rozvoj dětí je třeba samostatnou pracovní plochu pro kreslení, hraní, úkoly, učení. Těžko budeme děti nutit do hraní nebo povinností v turnusech tak, aby byl stůl využit tím, kdo ho potřebuje. U rozdílného pohlaví, pokud místnost nelze oddělit stěnou, lze vyřešit předěl polopříčkou, nábytkem, žaluzií, roletou. Nepotýkáme se zde s přehnanou prudérností, ohledně  převlékání aj., ale jsou situace, které si vyžadují určitý díl intimity a soukromí. Netřeba to bagatelizovat, ale ani zbytečně komplikovat. Vše má řešení. Pochopitelně, pokud nám naše vilka o patnácti místnostech umožní samostatný pokoj pro každé dítko, nebourejte ty příčky. Teď tedy máme vyřešenou základní filosofickou otázku místnosti či místností, pak vše ostatní je „brnkačka“. 

Co má společného nagelovaná patka s barevnou žaluzií?

Stavební úpravy i ergonomie lze odvodit od cyklu „Ložnice“. Pochopitelně jistá specifika budou u nábytku tak, jak se mění věk našich dětí. Než se budeme zabývat nábytkem a doplňky, musíme ještě vyřešit stěny, strop a podlahu a stavební otvory. Vezmeme to odzadu. 

OKNO - Má sloužit k dostatečné výměně vzduchu, pokud nevyužíváme systém rekuperace (viz „Pasivní stavby“). Dále okno poskytuje světlo pro práci, hraní, hobby aj. Je vhodné, aby u pracovních ploch s denním osvitem, světlo padalo (u praváka zleva) tak, aby si dítě nestínilo rukou a světlo bylo maximálně zužitkovatelné. Pochopitelně na spánek jsou vyžadována kritéria opačná, proto je třeba okna vybavit stínící technikou. Žaluzie, rolety, závěsy nebo záclony mohou být s trochou nápaditosti vkusným doplňkem celku, ať už po barevné nebo i tématickodesignové stránce. Není nezbytné zachovávat barevné modely „dospěláckých“ ložnic, protože naše „mládí“ snese i trochu extravagance a výstřednosti, jen když jejich počin bude IN a hlavně nevšední. Nic na tom nemění, že pokud si všechna děvčátka v patnácti zmalují neúměrně oči a obléknou se výstředně a „osobitě“, vypadají pak opět tuctově a vybočení z průměru se nekoná. Vy se, hoši, nesmějte, pro vás to platí taky. Nagelujte si patku, na nohy „pičutky“, klín u kalhot u kolen, mikina jak zasažená dřevomorkou, materiály žvejknuté jako z kontejneru a hlavně?? Jeden jako druhý, jako přes kopírák. Vybočení z šedého průměru, pubertální revolta se opět nekoná.

DVEŘE - Mohou být částečně prosklené, později lépe neprosklené. Bylo dosti sourozenců, kteří stačili propadnout skleněnou výplní při kočkování. Zde se nabízí dospělá rada – snažte se eliminovat a předvídat možné kolizní body, tak jak vaše děti porostou. Opravdu se vám to vyplatí, a vaše návštěvy v dětské nemocnici se omezí pouze na zánět středního ucha a angíny.  Plná výplň dveří vytvoří určitý díl soukromí vašeho potomka. Stejně tak pomůže udržet vaše duševní zdraví, až si pustí „trochu nahlas“ nějakou rozkošnou metalovou pecku.  

Růžový pokoj pro synka? Hopla…

2. Pokoj pro slečny Tereza 19
2. Pokoj pro slečny Tereza 19
Co se týká barevnosti stěn, je dobré  korigovat tyto představy s přáteli, literaturou nebo odborníky. U malých dětí není nutné podléhat módnosti barevných trendů a reagovat na to, jak Paříž diktuje módní a barevné trendy. Stejně tak zapomeňte na barvy sezónní a nepřemalovávejte BARVY JARA, když nastane podzim. Zdravým rozumem můžete vkusně vymalovat dětský pokoj na delší dobu barvami, které nebudou vaše dítě rušit, budou uklidňující. Zvláště pokud váš malý „ďábel“ bude kupříkladu hyperaktivní. Tady můžou pastelové barvy stěn posloužit jako podklad pro barevné voskovky a vodovky, až se rozhodne vzít strohost stěn do svých rukou. Pochopitelně je dobré celý barevný koncept sladit s později osazeným nábytkem a veškerými doplňky. V obchodech pro svépomocné práce tohoto typu (HORNBACH aj.) existují v oddělení barev vzorníky, kde naleznete kombinace stěn a stropů jako vítanou inspiraci. Příkladů je tam mnoho a domnívám se, že vystihují prakticky všechny běžné varianty.

Hýčkejte si toto období, protože později už to nepůjde tak snadno. Jak se bude vaše ratolest profilovat, bude přicházet s přínosnými návrhy, které budou všelijaké, hlavně na hony vzdálené od vašich. Postupně začnete vyklízet pozice, někdy se vytratí i rozdíl mezi dívčím a chlapeckým pokojem. Jde o míru tolerance a rozumu na obou stranách. Je to období hledání, a tak v něm nehledejte leckdy logiku. Tu po vás nikdo nechce. Každému věku a pohlaví odpovídá jiná barevnost, jiné dekorace, jiná filosofie. Stejně tak odpovídá pokojík naturelu, koníčkům, zaměření.  Hlavně se nebojte, tak jako dítě povyroste a okoukají se snové pastelové barvy, stejně tak vezmou za své např. plakáty Hany Montany a představitelů kultovních filmů The Twilight Saga. To není teroristický útok na vaši osobu, to je prostě život.

Nemluvně vám do toho nebude mluvit…

Takže mobiliář…Začneme u těch našich nejmenších. Pro děti po narození je vhodné přizpůsobit, nakoupit nebo dovyrobit nábytek na míru. Vše by se mělo podřídit potřebám, odpovídajícím věku dítěte, ale i potřebám rodičů. Postýlka pro tento věk by měla být vyšší než je zvykem u běžného lůžka. Vzhledem k námaze, kterou žena absolvuje v průběhu dne, je nemyslitelné, aby se ohýbala do postýlky nízko položené. Je to nepraktické a zádům to zrovna neprospívá. Úkony jako umývání, natírání krémy a oleji, přebalování aj. potřebují dobrý a správný přístup k dítěti, stejně tak jako k oblečení, plenám, kosmetice. Každá maminka si v tom najde svůj systém, ale jistá logistika je na místě.

Barvy jako bílá, krémová, světle modrá, světlezelená, vanilková, oranžová, béžová jsou, dohromady se světlým dřevem nebo doplňkovými barvami k barvám zmíněným, dobrým základem pro tuto místnost. Pochopitelně lze s úspěchem použít barvy jako růžová, světlá fialová, ale je třeba postupovat s rozvahou. Lze použít i tapety a bordury s různými motivy z dětských filmů, kreslené figurky, květinové motivy. Malé dítě toto zatím moc neocení, ale dětský pokoj už může vypadat DĚTSKY. 

Táto podej síť, už nám chlapec leze…

3. Moderní dětský pokoj Adéla I
3. Moderní dětský pokoj Adéla I
Jak se mění věk, mění se i priority, mění se barvy, mění se nábytek. Postel do určitého věku může mít zábrany proti upadnutí. Tyto atributy časem odpadají. Stejně tak může být postel větší, ale ne dospělá. Dítě by mělo mít podle věku dostatek prostoru ke hrám. Koberce s barevnými motivy, popř. dráhou pro auta, vlaky nejsou žádnou vyjímkou. Je to pestré a hravé řešení. Existují také skvělé minitělocvičny, kdy je do stropu rozepřená kovová konstrukce, která má žebřík, kruhy nebo hrazdu, šplhací provazový žebřík a lano. Vše je provedeno profesionálně a s nezbytnou žíněnkou na zemi. Ta je skvělým doplňkem.

Mimo prostoru ke hrám je taky potřeba dostatek úložných prostor. Jednak pro hračky (a budete se divit, co se vám po pár letech sejde za zvěřinec), a jednak pro oblečení vašeho miláčka. Obojí je dobré podřídit systému, který pomalu začínáte zavádět do života dítěte. Že si večer bude muset poklidit hračky, aby je tam ráno našlo, je dobré stejně tak, jako se bude časem samo oblékat. Je dobré, aby převaha věcí byla v jeho dosahu, umístění mělo svou logiku a řád. Pracovní plocha (hrací plocha), by měla svým rozsahem a výškou odpovídat také věku. Postupem času se může měnit výška polic, skříní a stolu.

Stůl na úlohy, kdo to kdy viděl…

Je zde doba, kdy odložíme koberec s motivy silnic a garáží. Stůl se stává mimo hracího více pracovním, školáci zde píšou první úkoly. Mění se proporce zaplnění skříní, skříněk, stolového kontejneru, polic a poliček. Mobiliář si bude vyžadovat stavitelnou židli ke stolu s kolečky a osvětlení bude třeba přizpůsobit i práci, kreslení a hrám při umělém osvětlení. Stůl získává jinou podobu i díky nezbytnému PC. Totéž platí o posteli, čtení v ní. Odkládací plochy nabývají na významu, musíme počítat i s nemocí aj. Někde může viset kytara, jinde stojí klavír nebo varhany. Je třeba uložit někam sportovní vybavení, terárium, akvárium a jiné specifické koníčky.

Barvy na nábytku, stěnách, koberci i doplňcích získávají na intenzitě stejně jako hlasitost poslouchané hudby. Není zde nic striktně předepsané, i když méně je někdy více. Pokud velikost pokoje unese další nábytek, je možné do vybavení zařadit taburet, křesílko, křeslo, houpací křeslo i stolečekpro případné posezení vašich dětí s kamarády. Existují studentské pokoje s vycpaným pytlem na sezení i ležení, boxovacím pytlem visícím ze stropu, popelnicí místo spacího stolku, sezením na dřevěných europaletách s potahem, kokpit letadla či auta na hry na PC aj. Nic není zakázané, pokud to vyhovuje nejlépe všem zúčastněným, pak je to dobré. Omlouvám se, ale vaše slovo je až na posledním místě. Vy máte roli štědrého mecenáše, ne poradce. Takže potom vznikají ty okřídlené věty: „Dokud u nás bydlíš, tak budeš dělat, co ti řekneme.“ Nedělejte si to složitější, stejně tu stojku nakonec uděláte…

U mě dobrý… Co vy, ještě můžete?

Tak dobrá. Budeme předpokládat, že ještě drobný přídavek snesete. Po absolvování etapy zmenšeného nábytku pro děti od tří let, jako jsou židlička a stoleček jako pro trpaslíky, je dobré zauvažovat ekonomicky. Jak dosáhnout toho, abychom nekupovali co pět let nový pokojík. Pokud budeme obezřetní, nebude to potřeba. Existují řady nábytku, kdy budeme předpokládat jeho růst společně s přibývajícím věkem dětí. Je dostatek dezénů a barev, které budou vypadat k světu i za 10 let. Jde o to jen dobře zvolit strategii. Říkejme tomu rostoucí nábytek. Nízké skříňky se dají stohováním zvyšovat a rozšiřovat, stůl se dá zvedat stejně jako židle. Postel od určitého věku může být dospělá. Alespoň váš malý lenoch bude mít více místa, a pokud si k němu přilehnete a budete mu číst pohádky nebo vykládat své paměti starého zbrojnoše, bude místo i pro vás. Nebojte se, v patnácti ho to opustí a v osmnácti by vedle sebe v posteli viděl raději nějakou „hvězdu“.

4. Vyvýšená postel Allarica 19 s výsuvným stolem
4. Vyvýšená postel Allarica 19 s výsuvným stolem
Teoreticky se dá po dětské postýlce s polohovatelným roštem a bočními zábranami přejít na postel větší nebo dospělou. Od určitého věku není zábrana na ochranu dítěte, ale spíše na spadnutí. Tím splnila svoji úlohu a bude dobré udělat krok dále. V převážné míře zde hovoříme ne o nákupu nábytku, ale jeho dokupování. V současné době je dostatek moderního, modulového a nadčasového nábytku pro tento postupný růst. Některé dřevěné dezény (masív nebo laminovaná DTD) se neokoukají a jsou použitelné s doplňky, ať už jsou v umírněné nebo později rozdivočelé barevnosti. Totéž platí o nábytku natíraném. Pouze buďte obezřetní s nábytkem, který má tendenční design, roztančené tvary, nesmyslné tvary, filigránské odbočky nikam a různé jiné výstřelky. Jednoduché čisté řešení je dlouhodobě kombinovatelné s různými doplňky, které nejsou cenově tak náročné a lze je měnit stejně jako výmalbu a další. Toto řešení se okouká podstatně později než věc, která vyletí jako rudá záře nad Kladnem, zazáří a zapadne.

Tady bych naši exkurzi ukončil. Já jsem osobně vystřílel zásobník a teď už je to na vás. 

Takže, jak napsal Vítězslav Nezval:

Sbohem, a kdybychom si neřekli už více 
ať po nás zůstane malinká památka 
vzdušná jak kapesník, prostá jak pohlednice 
a trochu mámivá jak vůně pozlátka. 

Zajímá vás něco, co vyřeší naše odpověď?

Pokud Vás zajímá něco, co se dotýká zmiňovaného tématu, případně i jiných věcí spojených s bydlením, potom na vaše dotazy odpovíme na našem diskuzním fóru na těchto stránkách. Pokud je váš dotaz možné vyřešit na této platformě, je vám naše pomoc plně k dispozici. Pochopitelně zde máme omezené možnosti a nelze pro každého napsat obsáhlý článek o dílčím řešení daného případu. Pokud problém vyžaduje rozsáhlejší zásah, potom se můžete přes naše stránky spojit s autorem a dohodnout si osobní kontakt s případným řešením za spolupráce architekta.

Ing. arch. Petr Brandejský

Použité zdroje: Normy - blog http://typologie-nabytku.blogspot.cz/

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4343x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3041x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2700x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek