PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Mobiliář je nedílnou součástí ložnice

V naší ložnici strávíme podstatnou část života, a i když většinu z této doby hluboce prospíme, přeci jen má její zařizování jisté zákonitosti. Jak vybrat správnou postel a kam ji v ložnici umístit se dozvíte od našeho architekta.
Vydáno: 13.02.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4187x

Dřevo, kov, plasty, sklo a jiné materiály jsou možným řešením, ale přírodní materiály určitě převažují. Postel může být kovová, ale proti ní postel krásně provedená z masívního dřeva má určitě svoji hodnotu a to nejen estetickou. Řešení postelí je velké množství, stejně tak roštů, matrací ad. Obdobně je to i s komodou, skříní, šatníkem, nočními stolky, stolem, židlemi i křesílky. Další možnou alternativou je vestavěný nábytek, od skříní až po vestavěná lůžka. V rámci funkčnosti, ale i kupř. principů feng-shuej nebo geopatogenních zón je třeba rozmístění mobiliáře věnovat dostatečnou pozornost. Pokud je možné s mobiliářem pohybovat dle těchto principů, docílíme určitě čistého, vkusného, harmonického a hlavně zdravého řešení. Vzhledem k tomu, že prospíme zhruba 1/3 života, je vytvoření energetické rovnováhy v této místnosti jednou z priorit. Pokud nám to dispozice neumožňuje, existují řešení, jak nevhodné vlivy eliminovat.

Ještě nespěte, rozhlédněte se napřed dobře po vaší ložnici…

Luxusní ložnice Roxana
Luxusní ložnice Roxana
V této místnosti trávíme poměrně dost času, i když máme často zavřené oči a zdánlivě nevnímáme. To ovšem jen zdánlivě. Pochopitelně než upadneme do hlubokého spánku, máme krátce možnost naši ložnici vnímat zrakem. Stejně tak po probuzení. V těch ostatních fázích vnímáme podvědomě. Vnímáme teplo či zimu. Dobře temperovaná ložnice by měla mít teplotu mezi 17 – 19 °C, u dětí a starších lidí trošku více. Tato teplota by měla být zabezpečena bez velkých teplotních výkyvů.

Další atribut, který poznáte i ve spánku je vlhký, případně suchý vzduch v ložnici. Totéž platí o čistotě vzduchu. Vydýchaný těžký vzduch vám kýžený odpočinek přinese jen stěží. Možností je více, od mikroventilace pomocí trojpolohového kování oken, přes klimatizaci v létě, rekuperaci vzduchu (čistí, chladí nebo ohřívá vzduch), až po ionizátor vzduchu v ložnici.

1. Zdravý spánek, Foto: Moyan_Brenn
1. Zdravý spánek
Foto: Moyan_Brenn
Dále postřehnete, jestli vaše ložnice je opravdu klidová zóna. Hluk z ulice, hluk v domě nebo přímo v bytě se rozhodně nepotká s vaším klidným spánkem. Stejně tak je problém soužití partnerů, kde jeden ruší druhého chrápáním. Na toto ten první s nevolí odpovídá mlaskáním a vzteklým funěním. Nepomůže zde vtipná glosa, že partner to dělá pro vaši ochranu a odhání od obydlí chrápáním dravou zvěř.

Dalším kritériem vaší ložnice je světlo. Nadbytek světla, které nelze adekvátně tlumit, je problém. Pro někoho může být stejným problémem absolutní tma, kdy ztrácíme pojem o čase a denní době. Toto vše a spoustu dalších vlivů (barvy, materiály aj.) dělá z vaší ložnice místo útulné, klidné a kvalitní pro to, co zde hodláme dělat. Vaše relaxace si opravdu zaslouží trochu detailnější zamyšlení.

První pohled po probuzení, poslední pohled před spaním…

Váš pohled padne pravděpodobně na věci a předměty denní potřeby, spojené s vaším spánkem. Případně osobité doplňky, které dělají z ložnice anonymní zrovna tu vaši. Aby bylo do čeho ulehnout, budeme potřebovat postel.

Postel - to někdo moc dobře vymyslel, že?

2. Hamaka - zavěšená síť, Foto: PRA Austin
2. Hamaka - zavěšená síť
Foto: PRA Austin
Postel je základní pilíř mobiliáře ložnice. Doba postupně měnila vzhled této části nábytku i jeho místo v lidském životě. Dříve bylo jen několik kusů nábytku, které měly podobnou důležitost v domácnosti jako postel. Pochopitelně dřevěných. Dřevěná kolébka, postel, bytelný dřevěný stůl, popřípadě truhla, později skříň, no a na konci dřevěná rakev. Začátek i konec života se většinou odehrával v posteli, což vcelku přetrvalo do dnešních časů. Kolébka odpovídala věku po první krůčky a stůl byl centrem, kde se rodina scházela při jídle, domácí, noční popř. sezónní práci. Při četbě či důležitých rozhodnutích, někdy i při skleničce.

Poslední položka ve výčtu dřevěných doplňků je vcelku jasná. Až na technické, materiálové, technologické řešení se tato šablona příliš nezměnila. Pochopitelně existuje přímá závislost na regionu. Někde může být lůžko tvořeno plátěným obalem naplněným slámou (slamník), rohoží z  banánového listí, zavěšenou hamakou (z anglického hammock – houpací síť), kožešinami, houněmi, dekami aj.

Strohá řeč čísel, zásady situování postele, typy, tvary, technické výstřelky…

Manželská postel Toscana
Manželská postel Toscana
Takže postel - v rozměrech mluvíme o lůžku pro jednoho „spáče“ takto. Běžně má mít postel rozměr cca 800/2000 mm. Tyto rozměry se mohou lišit podle potřeby, velikosti osoby, váhy a jiných kritérií. Pro dva lidi, partnery vycházíme z násobků těchto rozměrů 1600/2000 – 2200 mm, 2000/2000 mm. To by ovšem nebyli lidé se svými nápady a mocná ruka trhu. Lůžka mohou být eliptická, kruhová, půlkruhová, čtvrtkruhová nebo různě tvarovaná průniky těchto tvarů a těch původních. Ty původní tvary mohou být modifikovány na obrovský čtverec aj.

U dvoulůžka je postel vhodné situovat nejlépe hlavou ke stěně, někdy i jedním bokem. Potom ovšem není přístup partnerů k lůžku rovnocenný. Pokud nejsou lampičky a odkládací police součástí čela postele za hlavou obou, nebude mít jeden z partnerů svůj odkládací (noční) stolek.

Lůžko pro jednoho může být různě situováno ke stěně místnosti. U obou platí, že postele by neměly být situovány volně do prostoru. Pro někoho může být toto řešení nepříjemné, zdánlivá opora stěny má své psychologické momenty. Toto nic nemění na věci, že některá řešení se skví právě touto variantou. Může to být synonymum převahy, či deklarace samostatnosti, neotřelosti či vzdoru. Nuž, proti gustu… Nebo ještě lépe, každému jeho nebe. Když jsme u nebe, tak některé typy postelí disponují středověkým prvkem a tím jsou nebesa. Někdy to může být opět záměr vlastníka, architekta nebo pokus o aristokratické pojetí žití.

Moderní ložnice Medea
Moderní ložnice Medea
Postel může mít v sobě další přídavné lůžko, přistýlku, pro případné rozšíření prostoru pro spánek. Stejně tak mohou být postele (sedací soupravy) řešeny různým překládáním, rozkládáním, aretací, ale tyto varianty většinou slouží jako provizorium. Geniálním způsobem jsou tyto varianty vyřešeny v nízkometrážních domcích či bytech kde místnost má leckdy i funkci obýváku. Postel může být vestavěna do policové, skříňové stěny. Nejmarkantnější je propracovanost těchto lůžek u obytných vozů a přívěsů, kde v krátkém čase změníte sezení v obytné místnosti na prostornou ložnici.

Tvary postelí půdorysně jsou jedna věc a tvary samotného lůžka druhá. Postele mohou být na plné bázi, kdy vnitřní prostor může být užíván jako odkládací pro sezónní výbavu, lyže, boty aj. Vše lze vkusně umístit do plastových kontejnerů nebo vakuových plastových vaků.

Dále mohou být postele s volným prostorem pod, je na každém z nás, jaké řešení ho osloví. Postele v dětských pokojích si necháme na jinou kapitolu, protože zde se nabízí řešení s částečným úložným prostorem a částečným pracovním stolem, pod zvýšenou postelí aj.

Šatní skříň Veria
Šatní skříň Veria
Pochopitelně, že řešení je i zde nepřeberně, podle vkusu či nevkusu majitele, jeho zájmů, jeho naturelu a požadavků kladených na danou místnost. Existují postele na nohách, kdy lůžko je podchozí a místo pod má další funkci. Stejně tak je možné vytvořit postel na jakémsi patře, kdy plocha pod je využita jako obrovský úložný prostor. V obou těchto případech je přístup na lůžko popř. na galerii s lůžkem po schodech (i v nich je možné vytvořit úložné prostory) nebo žebříku. Často se zde používají tzv. mlynářské schody, kde strmost schodiště je kompenzována nestejnou šířkou nášlapných ploch a jejich prokládáním. Všechna tato řešení vyžadují určitou toleranci a konsenzus od uživatelů. Ono takové ranní sestoupení z tohoto piedestalu s nevidomýma očima může být předpokladem k úrazu. Nezapomínejme, že v posteli trávíme čas i v případě nemoci a tohle všechno jsou věci, které nás mohou limitovat.

Další možné řešení jsou výstřelky typu postelí se servopohonem, pro změny výšky nohou či dílu pod hlavou, různá vibrační nebo vodní lůžka. Vědecky bylo prokázáno, že kupříkladu ve vodě o neměnné teplotě těla člověk dosáhne požadovaného odpočinku za poloviční čas. Vzhledem k tomu, že se nehodláme utopit a zadání znělo na vybavení normální ložnice a erotický salón s červeným osvětlením a důtkami na stěně nebo vědecká laboratoř je trochu jiná kategorie, budeme pokračovat načatým směrem.

Elektrický lamelový rošt
Elektrický lamelový rošt
Materiálové ztvárnění postelí je na samostatnou kapitolu. Pro někoho může mít kouzlo filigránské pojetí krouceného železa, ratanové lůžko se všemi doplňky, dřevo kombinované s kovem, kůží, plastem. Dnešní, často laciné, řešení spočívá v materiálech typu laminované nebo surové dřevotřísky, překližky, MDF a OSB desek. To vše doplněno o tkaniny všeho typu a barev, kůže, koženky, gumu, plasty. Spát se dá na všem možném i nemožném, ale dovolím si být lehce konzervativní a zastanu se té původní dřevěné postele, ze začátku naší stati. Postel vyrobená klasicky z masívu, z kvalitního dřeva, pevná, s moderní matrací, je nádherný kousek nábytku, který vám vydrží „věčně“. Věřte, že při pohlazení let dřevěného čela postele pocítíte jakési energetické sepětí s přírodou a kosmem. Nevěříte? Zkuste si pohladit v lese strom, leta na pařezu, kámen vytažený z řeky. Pak totéž udělejte s laminovanou policí doma, s kusem gumy, s palubní deskou v autě. Nevěřte, že naše otupělost civilizací je silnější než naše podvědomé, až atavistické, znovuobjevení přírody a vzájemné harmonie s ní.

Nerudovská otázka: “Kam s ním?“ se týkala odklizení starého slamníku, matrace.

Nedílnou součástí postelí jsou matrace, rošty, na kterých ležíme. Je vhodné, aby postele byly provětrávány a proto i případné úložné prostory je třeba řešit s rozmyslem. Lamelový rošt už je dnes prakticky běžnou součástí matrace. Nejde jen o pohodlí, ale zdravé ležení je nezbytností, pokud nechceme po několika letech hledat příčiny bolestí zad, nespavost, únavu a jiné symptomy špatného odpočinku. Člověk se za noc otočí v průměru 45 x a vypotí cca 1,5 l potu. Dva miliony roztočů, kteří s vámi podle statistik sdílejí lůžko, milují vlhko.

3. Feng – shuej „kalkulátor“, Foto: DaveFayram
3. Feng – shuej „kalkulátor“
Foto: DaveFayram
Pokud není prostor pod matrací řádně odvětrán a matrace nám nejde vstříc svými vlastnostmi, potom se ráno probouzíme jako propocená kreatura, kterou v noci lámali katovi pohůnci v kole. Pokud včas nepostřehneme tyto signály, může problém přerůst ve vážné komplikace. Co se týká matrací a roštů, vznikl samostatný a svébytný segment, který je velmi sofistikovaný a využívá moderních technologií. STUDIA ZDRAVÉHO SPÁNKU dnes nabízejí jedno, dvou a vícevrstvé řešení matrací s různými prolisy a zónami odlišné pružnosti, s různými komorami, pružinovým systémem, přírodními žíněnými vrstvami aj. K využití je zde i tzv. líná pěna (paměťová pěna), která se vrací do původního tvaru pozvolna, měkne s mírou tepla vašeho těla a umožňuje dobré prokrvení ve spánku. Využívá se i u dlouhodobě nemocných proti otlakům a proleženinám.

Geopatogenní zóny, principy feng – shuej

4. Jing a jang, Foto: Krzysztof Urbanowicz
4. Jing a jang
Foto: Krzysztof Urbanowicz
Umístění lůžka je prioritou. Tvrdí se, že pes vám v geopatogenní zóně neulehne (na rozdíl od kočky). Geopatogenní zóny jsou zapříčiněny geologickým zlomem v podzemí, potrubím, elektrokabely, ložisky rud a kovů aj. Pokud nelze lůžko umístit do místa, kde se tato zóna nepromítá, (což vám určí odborník i člověk, který disponuje diagnostikováním tohoto jevu).

Pokud je naše ložnice bez možnosti přesunutí postele mimo tyto zóny, pak existují řešení pomocí spirál (tištěný spoj), a Al fólií vkládaných pod lůžko, které změní charakteristiku a tvar průběhu zóny.

Feng-shuej je poměrně módní záležitostí a vychází z čínských principů přístupu k vztahu člověka a prostoru v čase. V překladu znamená „vítr a voda“ a opírá se o harmonický tok energie „čchi“ kolem nás, která vyživuje prostor a umožňuje náš zdravý a vitální život.

U ložnice platí v rámci těchto principů několik zásad:

NE!!!
 • 5. Principy toku energie, Foto: Gambar Rumah
  5. Principy toku energie
  Foto: Gambar Rumah
  Televize, technika, PC, posilovna, nářadí
 • Rostliny (do ložnice nepatří rostliny, jsou v protikladu s tokem energie)
 • Zrcadla na stěnách
ANO!!!
 • Čerstvý, čistý, okysličený vzduch (ionizátor, čistička, rekuperace)
 • Několik stupňů osvětlení, možnost regulace
 • Obrazy s klidovou tématikou
 • Uklidňující barvy výmalby – barvy kůže, od bílé až po tmavě hnědou, popř. lehké pastelové barvy
 • Postel v přímé linii s dveřmi
 • Nejlépe postel ze dvou stran přístupná
 • Zády „ukotvena“ ke zdi
 • Strop nad postelí bez lamp, dekorací aj.
 • Dveře zavřené jak do místnosti, tak i u skříní a skříněk

Ostatní mobiliář

Komoda Casablanca
Komoda Casablanca
Noční stolky, skříně, vestavěné skříně, komody, prádelníky, police, stolek, židle, křeslo jsou součástí ložnice v závislosti na našich potřebách a umístění ložnice v hierarchii našich hodnot. Někdo má v ložnici pracovní koutek, jiný tam má televizi. Někdo má ložnici jako součást obývacího pokoje nebo jedné místnosti (u malometrážních bytů). To vše nám dává nesčetně variant. Nicméně musíme mít stále na zřeteli jistou intimitu ložnice, soukromí, ať už na spánek, nemoc nebo milování s partnerem. Pokud tyto všechny aspekty vezmeme v potaz, popřípadě se poradíme s architektem, nejlepší varianta se nám sama nabídne. Dobře si promyslete, co od ložnice budete vyžadovat. Někomu postačí police za postelí na jednu knížku, někdo má v ložnici knihovnu. Důkladně zvažte odkládací plochy a stojany (němý sluha), které vám svojí logistikou umožní udržet v ložnici pořádek a systém. Není nutné při oblékání korzovat po bytě v nedbalkách či nahý nebo hledat potřebné části oblečení ve smotku, ležícím na podlaze. Je dobré myslet dopředu a vzít v potaz i nestandardní situace jako je třeba nemoc, věk, případná imobilita aj.

Zajímá vás něco, co vyřeší naše odpověď?

Pokud Vás zajímá něco, co se dotýká zmiňovaného tématu, případně i jiných věcí spojených s bydlením, potom na vaše dotazy odpovíme na našem diskuzním fóru na těchto stránkách. Pokud je váš dotaz možné vyřešit na této platformě, je vám naše pomoc plně k dispozici. Pochopitelně zde máme omezené možnosti a nelze pro každého napsat obsáhlý článek o dílčím řešení daného případu. Pokud problém vyžaduje rozsáhlejší zásah, potom se můžete přes naše stránky spojit s autorem a dohodnout si osobní kontakt s případným řešením za spolupráce architekta.

Ing. arch. Petr Brandejský

Použité zdroje: Wikipedie

Použité foto:

 1. Moyan_Brenn, CC BY 3.0
 2. PRA Austin, CC BY-ND 3.0
 3. DaveFayram, CC BY-ND 3.0
 4. Krzysztof Urbanowicz, CC BY 3.0
 5. Gambar Rumah + Desain Interior ANNAHAPE GALLERY's photostream, CC BY 3.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4327x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3036x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2693x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek