PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Ložnice

Jak dosáhnou toho, abychom ráno vstávali odpočatí a s úsměvem? Tajemství se skrývá v dostatečně prostorné, barevně sladěné a účelně vybavené ložnici. Několik dobrých rad o vybavení pokoje na spaní se dozvíte od naší architektky.
Vydáno: 13.01.2012 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8095x

O vybavení a prostorovém uspořádání místností bytu nebo rodinného domu toho bylo v periodikách i na internetových serverech napsáno již mnoho, ale relativně málo pozornosti se věnuje ložnicím. Této skutečnosti se týká i typologických příruček a publikací, které se většinou omezují na pouhé stanovení velikosti místnosti nebo výčtu typů postelí. I při pořizování nábytku se člověk ložnicí obvykle zabývá až nakonec – po kuchyni, obývacím pokoji a dokonce koupelně. Přitom i bez vědecky podpořených závěrů musí být každému jasné, jaký význam má pro život a regeneraci organismu zdravý a klidný spánek. A na ten má kromě životosprávy, pravidelnosti a dostatečné délky vliv i prostředí, ve kterém trávíme až třetinu svého života. A tím je právě ložnice.

Ložnice Nimue
Ložnice Nimue
Z hlediska legislativního řadíme ložnici mezi obytné místnosti, v praxi to znamená, že musí být přirozeně osvětlená a větraná (tzn. mít okno), mít výměru minimálně 8 m2 pro jednolůžkové ložnici a min 12 m2 pro dvojlůžkovou. Typologie totiž definuje ložnici jako místnost sloužící ke spaní, což zahrnuje např. i dětské pokoje zařízené pouze jako ložnice s tím, že děti mají oddělenou hernu. Žádný ze dvou typů ložnic nesmí sloužit jako jediný průchod do další místnosti, pokud to není soukromá šatna nebo koupelna sloužící pouze uživatelům přilehlé ložnice. Následující text se bude ložnicemi zabývat jako pojmem chápaným širší veřejností – čili ložnicí dvojlůžkovou (partnerskou nebo jednoduše ložnicí rodičů).

Pokud vybavujete zcela prázdný byt a ještě jste se nerozhodli, která místnost bude plnit jaký účel, pasujte na ložnici pokoj orientovaný na východ nebo severovýchod. Ložnice by měla být jednou z nejchladnějších místností a takto se vyvarujete letního přehřívání z jihu a západu. Navíc je nepochybně příjemnější, když vás budí ranní slunce namísto budíku. Při koupi bytu nového si zase všímejte pokojů, které mají jako ložnice sloužit, hlavně jejich orientace a uspořádání dveří a oken. Ať už z důvodu nepromyšlenosti nebo upřednostnění formy před obsahem se stává, že projektant umístí do obvodové zdi krásné velkorysé okno nebo ložnici zpřístupní zbytečnými dvěma vchody a nějak zapomene, že uživatel bude potřebovat ke stěnám umístit nábytek. Drtivá většina bytů na trhu se řadí do nižší kategorie co do velikosti i pořizovací ceny a musí se očekávat, že budoucí uživatel bude v podobné cenové kategorii pořizovat i vybavení, které bude s největší pravděpodobností typové. A ložnice je jedním z pokojů, které ze své podstaty bývají nábytkem zaskládány nejhustěji. Nové byty se developeři z pochopitelných důvodů snaží dělat co nejmenší, a proto není výjimkou, že ložnice mívají pouze oněch minimálních 12 m2, kterým na rozměru ubírají ještě např. radiátory.

Na obrázcích vedle je jeden takový pokoj velikosti 3 x 4 metry schematicky vybaven typovým nábytkem. Jde o dvojlůžko 200 x 180 cm, dva noční stolky a řadu skříní hlubokých 60 cm. Na obrázku č. 1 je pokoj s ideálním umístěním dveří a okna. Dveře jsou prakticky odsazeny od kratší stěny, kterou lze celou zastavět skříněmi. Jakékoliv bližší umístění dveří nebo příliš velké okno již ubírá místa pro drahocenné úložné prostory, které jsou v malém bytě prakticky jediné. Pokud vaše ložnice vypadá jako jedna z těch na obrázcích 2 až 3, určitě se vyplatí menší přestavba. Diskutabilní může rovněž být umisťování balkonů a lodžií k ložnicím. V interiéru velké zasklené plochy snižují možnosti umístění nábytku, čemuž nepomáhají ani otevírající se balkonové dveře. Jak můžete na obrázcích vidět, 12 m2 pro ložnici je velmi málo. Nelze sem umístit žádný další doplněk nebo nábytek (třeba židli), aniž byste nezkomplikovali budoucí provoz. Budete-li mít možnost, vybírejte ložnice alespoň o výměře 14 m2.
Příklady dispozičního řešení v ložnici 3 x 4 metry
Příklady dispozičního řešení v ložnici 3 x 4 metry

Dalším kriteriem při posuzování by měl být celkový provoz bytu. Uživatelsky se byt dělí na veřejnou a soukromou část. Každému je určitě jasné, které místnosti kam zařadíme. Ložnice pochopitelně patří do části soukromé. Prakticky se jedná o dispoziční rozdělení bytu na takové zóny, v nichž se jejich uživatelé nebudou navzájem rušit a případní návštěvníci nebudou mít přístup do soukromé části. Ačkoliv si můžu říct, že návštěvníka do ložnice jednoduše nepustím, realita je trochu jiná. Představte si, že ležíte s chřipkou v posteli a potřebujete použít jediné WC v bytě, do kterého se vstupuje ze stejné předsíně jako do ložnice, kde ležíte, a do obývacího pokoje, kde má někdo z rodiny návštěvu. Už tímto vznikne kolize veřejné a soukromé zóny bytu. V současnosti se ve snaze snížit ceny bytů pochopitelně snižuje jejich podlahová plocha a tak je takové dělení téměř nemožné. Ale pokud při hledání nového bydlení narazíte na bytové domy investované osvíceným developerem, který architektovi umožnil byt takto uspořádat, neváhejte.

Vybavení

Neexistuje žádné pravidlo, jak nábytek do ložnice umístit, protože se jedná o individuální záležitost, kde hraje roli budoucí provoz, vkus každého uživatele a podobně. Několik následujících poznatků vám ale může při rozhodování pomoci.

Barvy

Příklady barevných schémat v ložnici
Příklady barevných schémat v ložnici
Jako místnost klidového charakteru by měla mít ložnice barvy nerušivé, spíše neutrální, uklidňující. Spoléhejte na svůj cit, ale více než kde jinde v bytě se snažte sladit barvy, odstíny a materiály podlahy, stěn, dveří a vybavení. Do menších prostorů je lépe neumisťovat vybavení příliš tmavé, které je opticky zmenšuje, ale také matné povrchy, které pohlcují světlo a dosáhne se tak podobného efektu. Pravděpodobně bude prostoru dominovat jedna dřevina, ke které vyberte jako dominantní jednu barvu. Případné další barevné a materiálové variace držte buď v neutrálních odstínech nebo světlých odstínech vybrané dominantní barvy. Ideálními barvami do ložnice jsou modrá, která působí chladivě, nebo odstíny fialové blíže modré části spektra. Uklidňujícím dojmem působí také zelená, ale opět její tlumenější varianty. Např. jarní zeleň je už příliš živá. Obecně se dá říct, že je vhodné použít jakýkoliv odstín barvy kombinovaný s šedou – olivové až šedozelené odstíny, šedomodrá, šedofialová a také světlé pastelové nebo naopak odstíny tmavé. Za neutrální považujeme šedou škálovou skupinu – bílá, černá a odstíny šedé, ale také např. tlumené okrové, béžové a krémové odstíny a varianty „bílé“ – šampaňská, slonovinová apod. Nevhodné jsou teplé aktivní syté odstíny žluté, oranžové a červené. Také velké plochy syté tyrkysové, azurové, zelené nebo růžové se nedoporučují. Na obrázku níže se můžete inspirovat výběrem barev v kombinaci s konkrétním typem dřeva.

Postel

Zásadním prvkem ložnice je pochopitelně postel. V tomto článku máme na mysli dvojlůžko. Pokud se chcete opravdu dobře vyspat, měli byste při výběru zohlednit následující faktory. I když se nacházíte ve vlastním bytě, umístěte postel tak, abyste z ní viděli na dveře do ložnice, přispěje to k pocitu bezpečí. Rovněž se zamyslete, jak je ložnice orientovaná ke světovým stranám, aby vám slunce ráno nesvítilo přímo do očí. I v minimální ložnici se snažte zajistit přístup k posteli ze tří stran (i pokud to bude jenom 50 - 60 cm jako na obrázcích výše). Jestliže vám nezbývá než umístit skříně vedle postele, myslete na dostatek místa pro průchod, ale také pro vás, tím spíše, mají-li skříně dvířka otevíravá, nikoliv posuvná. Standardním rozměrem dvojlůžka by dnes již mělo být 200 cm délky na 180 cm šířky. Obecně platí, že by postel měla být o 25 cm delší než uživatel, měříte-li tedy výrazně přes 180 cm, neváhejte si pořídit prodloužený rozměr. Důležitá je i výška postele. Standardní je cca 40 – 45 cm, ale pro dříve narozené nebo méně pohyblivé uživatele je vhodné výšku pro snazší vstávání optimálně zvýšit. Nejdůležitější částí je ale samostatná spací plocha – tedy rošt a matrace. Rošty se dnes nabízí v četných variantách od fixních po polohovatelné manuálně nebo elektronicky. Rovněž matrace můžete vybírat z nepřeberného množství. Díky kvalitnímu roštu a matraci byste měli v poloze na boku dosáhnout toho, že vaše páteř bude v přímce. Tomu napomohou například i ergonomické polštáře.
Manželská postel Toscana
Manželská postel Toscana

Žádná postel by neměla být univerzální, ale přizpůsobena pro konkrétního spáče. U matrací a roštů se tedy dívejte na všechny údaje – včetně toho, pro člověka jaké hmotnosti jsou určeny. U dvojlůžka také určitě oceníte, když budete mít vedle sebe dvě matrace a ne jednu velkou. To aby vás nebudilo každé otočení partnera. V malém bytě, kde je každý centimetr úložného prostoru vzácný, se tak dá využít místo pod postelí. Z hygienických důvodů by ale mělo být řešeno tak, aby byla umožněna pod postelí cirkulace vzduchu.

Úložné prostory u postele

Na lampičku, odkládání knih a jiných drobností nejvíce oceníte noční stolek vedle postele. Nezáleží na jeho velikosti či provedení, ale měli byste mít každý svůj. Některé sestavy nabízí jako náhradu stolků police na stěně nad hlavou lůžka, ale záhy zjistíte, že to není nejlepší řešení, neboť stojíce na zemi se musíte natahovat a z lůžka jde o nepraktický tělocvik.

Skříně

Šatní skříň Saskie
Šatní skříň Saskie
Co se skříní týče, pro většinu menších bytů jsou to jedny z mála úložných prostorů v bytě a neslouží pouze na ukládání oblečení uživatelů, ale také třeba na vysavač, ložní prádlo, ručníky a podobně. Šatní skříně by tedy měly mít co největší kapacitu. Ideální jsou tedy vestavěné skříně od podlahy ke stropu s posuvnými dvířky, které na otevření nevyžadují další prostor. Vhodné je umístit na dvířka velké zrcadlo, pokud jej nemáte třeba v předsíni. Vnitřní uspořádání lze dnes i u typových výrobků vyrobit na míru dle individuálních potřeb uživatele. Plné police nebo drátěný program, zásuvky či ramínkové tyče si můžete seskládat na přání. Pro umístění skříní v rámci pokoje nějaké obecné pravidlo neexistuje – pouze si zajistěte pohodlný přístup a manipulaci. Jediné diskutabilní místo může být u obvodové stěny domu, obzvláště tehdy, pokud je dům starší, nezateplený a k tomu máte navíc plastová okna. Skříň umístěná u nejchladnější a nejvlhčí stěny je totiž ideálním místem pro plísně.

Textil

Neodmyslitelnou součástí ložnice jsou textilie, ať už jde o ložní prádlo, závěsy či koberce, právě textil udělá z pokoje to útulné místo ke spaní. Pozor by ale měli dávat alergici a astmatici, jelikož právě textil představuje vhodné místo pro roztoče a je také největším producentem prachu. Lůžkoviny z toho důvodu můžete pořídit hypoalergenní a povlečení je třeba optimálně měnit. Pokud na alergie trpíte, rozmyslete si další textilie jako těžké závěsy nebo koberce, i když je takový koberec po ránu pod nohami daleko příjemnější než laminátová podlaha. Dobrým kompromisem je kusový koberec (nikoliv tzv. „od zdi ke zdi“), který se dá čas od času kromě vysávání snadno vyklepat nebo vyčistit mokrou cestou.

Z nabídky obchodu

Ložnice Casablanca
Ložnice Casablanca
Máme-li k dispozici prostorově velkorysou ložnici, je výběr nábytku a její vybavování hračka. Mnohem hůře se zařizují ložnice minimální, ale z nabízených sestav si lze pohodlně vybrat. Pro minimální ložnici o velikosti 12 m2 se hodí např. sestavy Edita 1, Edita, 2, Debora, Mariana, Nimue nebo Nirvana ocb, kde je součástí sestavy vždy postel, noční stolky a prostorově úspornější úložné díly. Větší výběr z nabízených sestav budete mít při zařizování pokoje alespoň o 14 m2, kam můžete navíc umístit i stolek nebo úložné díly navíc. Samozřejmě vždy záleží na konkrétní místnosti a jejím stavebním uspořádání, ale pohodlně byste sem měli umístit sestavy jako např. Dona, Fiona II 1, Fiona II 2, Cinia we nebo Montes.

Ing. arch. Kateřina Harazimová

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Kateřina Harazimová

Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4333x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3037x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2697x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek