PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Ložnice

Ložnice je především místností pro odpočinek a tomu by měla odpovídat i její poloha a vybavení. Využijte dlouholetých zkušeností našeho architekta a nechte se poučit, jak zařídit pokoj, který vám dodá dost energie do dalšího dne.
Vydáno: 16.10.2012 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3936x

Ložnice je jedna z leckdy dříve, ale i v současnosti, trochu opomíjených místností v bytě, či domě. Podíváme-li se do historie, tak není divu. Obydlí a s ním i funkce ložnice je odrazem lidských potřeb a potřeb společnosti, ve které se člověk nachází v průběhu času.

Něco z historie ložnic

1. První obydlí, Foto: NeilsPhotography
1. První obydlí
Foto: NeilsPhotography
Jiné nároky na řešení obydlí si žádala jeskyně pravěkého jeskynního člověka, zemnice pravěkého sběrače a lovce, středověká zemědělská usedlost, feudální panství se svými hrady a zámky, městské prostředí industriálních aglomerací, bydlení venkovského nebo městského typu. Kupříkladu dříve lidé bydleli v jedné místnosti společně více generací. Pracovalo se zde, vařilo, učilo, spalo i stonalo, milovalo, rodilo i umíralo. Prostě žilo. Kvůli teplu v zimě byla obytná místnost leckdy spojena funkčně a prakticky se stájí. Postel často sloužila jen jako odpočívadlo, kdy hospodář byl i v noci připraven, v polosedě, bránit hospodářství i rodinu před ničivým požárem či vetřelci.

2. Venkovské stavení, Foto: chefranden
2. Venkovské stavení
Foto: chefranden
Důvody pro toto leckdy nepochopitelné a hlavně nepohodlné bydlení byly zcela prozaické. Stavebního místa i stavebního materiálu nebylo nazbyt. Vše v tehdejším životě bylo přizpůsobeno potřebám a funkci daného typu domácnosti - většinově kupříkladu u venkovského typu bydlení v závislosti na půdě a hospodářských zvířatech. No a pochopitelně i finančním možnostem. Vše vycházelo a vychází z tradic kulturních zvyklostí, hledisek geopolitických, sociologických, materiálových a technologických možností. Tato hlediska nějakým způsobem formovala a formují postupně celou tuto problematiku.

Ložnice patří mezi obytné místnosti pro noční i případný denní odpočinek, někdy i nemoc a neměla by postrádat jistou intimitu. Je to taková naše soukromá zóna. Asi do ložnice nepovedeme pošťáka či sousedku, pokud nebudeme mít nějaké postranní úmysly. Pravděpodobně se ale nedopustíme faux pas, když v nově zařízeném bytě či domku zavedeme své přátele i do ložnice, abychom se pochlubili, jak ji máme krásně zařízenou. Samozřejmě, že manželka předtím pečlivě vyluxovala, ustlala. Celou exkurzi však stejně doprovází slovy: „Moc se tady nerozhlížejte, nestihli jsme poklidit.“ Na to demoralizovaná návštěva, které defiluje hlavou, že jestli tohle je nepořádek, tak co mají doma oni, odvětí: „Máte to tady moc pěkný, no my vám tu poklízet nebudeme.“

Řiďte se instinktem

Ložnice Veria bds
Ložnice Veria bds
Tato místnost je specifická a jako taková si vyžaduje určité atributy. Předpokládejme, že ložnici budeme chtít v intencích vašich možností a představ a při jejím zařizování využijeme zkušeností a daností, které jsou ověřeny dobou a zohledňují je normy, které jsou někdy doporučující a někdy závazné. Zbytečně asi budeme tápat a hledat novátorská řešení tam, kde můžeme využít zkušeností profesionálů. Ať už je to designér, architekt, stavař nebo praktik v prodejnách s mobiliářem určeným pro ložnice, prodejce matrací či potahových látek, povlečení, záclon, rolet aj. Vždy pečlivě zvažte hlediska, o kterých s vámi tito lidé budou hovořit, hovořte spolu s partnerem, s dětmi, či s tím, kdo tuto místnost bude obývat. Poslední slovo stejně bude na vás, je to vaše bydlení, vaše rozhodnutí a v neposlední řadě vaše peněženka. Nenechte se hloupě natlačit do předražených řešení, které vám ziskuchtivý obchodník vždy verbálně ošetří tak, že ve vás vyvolá pocit, že v jiném řešení si neodpočnete a tato matrace vám do rána dobije baterky na 120%.

Stejně tak ale zvažte, že ložnici zařizujete na mnoho let a pérová matrace po babičce vám asi příliš odpočinku nedopřeje. Řešení se nachází někde uprostřed, pochopitelně někoho uspokojí ložnice s vodním lůžkem a zlatou drapérií, jiného postel a nábytek z masívu, někoho dřevotřískový nábytek a jiného žíněná rohož v prázdné místnosti. Buďme tolerantní a ohleduplní, každému přejme jeho nebe. Nicméně alfa a omega této obytné místnosti je v první řadě zdravý odpočinek podpořený vším ostatním.

Normy a doporučení

„Odpočinek, jako všechno, končí únavou“, řekl kdysi Alexandr Dumas mladší.

Pokusme se společně tento bonmot trochu vylepšit. Podívejme se, jak hovoří norma. Plocha ložnice má být pro dvě osoby min. 12 m2 (nejlépe však 14 m2), pro jednu osobu 8 m2. Méně než 8 m2 se nepovažuje za obytnou místnost. Šíře ložnice s manželským lůžkem by neměla klesnout pod 2650 mm, pokud je v domě ložnic více, ostatní mohou mít pro dvě osoby šířku 2400 mm. Pro jednu osobu 2150 mm. Hloubka se doporučuje větší než dvojnásobek světlé výšky. Světlá výška pro ložnice stejně jako pro ostatní obytné místnosti je potom stanovena na:

 1. 2600 mm pro obytné místnosti bytových domů,
 2. 2500 mm pro obytné místnosti rodinných domů,
 3. 2300 mm pro obytné místnosti v podkroví.

Manželská postel Dorothy
Manželská postel Dorothy
Dále se doporučuje u novostaveb orientovat ložnici na východ nebo severovýchod. U bytů či domů už postavených je vhodné vybrat pro ložnici chladnější místnost, je-li to možné. Umístění by mělo být v klidové části bytu, co nejméně rušené společenskou částí. Nesmí být průchozí do jiných místností, vyjma šatny a sociálního zařízení, určených pro tuto ložnici. Postele by měly být umístěny s rozvahou, manželské postele nejlépe ze tří stran obchozí kvůli vstávání a uléhání a stejně tak stlaní. Vstupní dveře do místnosti by měly být v zorném úhlu ležícího člověka. Výška postele 400 – 450 mm, u seniorů nepatrně vyšší. Doporučuje se jednu stranu postele (nejlépe delší rozměr) „ukotvit“ ke stěně.

Takto hovoří normy - suše v hlavních bodech. Velmi strohé, nicméně lapidární a potřebné. My se ovšem zkusíme zamyslet i nad dalšími kritérii, která dělají z ložnice „dobrou“ ložnici. Je pravděpodobné, že se nestrefíme do vkusu úplně každého. Pro ty, které naše povídání neuspokojí, můžeme posloužit jako odrazový můstek k získání názoru, jak to kupříkladu nechtějí. I to je přece názor! Ale předpokládejme, že naše náměty a doporučení osloví běžného člověka, který si chce zařídit ložnici vkusně a pohodlně podle svých představ i možností.

Co by nás při zařizování ložnice mělo zajímat?

Vize bez akce je jako snění za bílého dne. Akce bez vize je noční můra. (Japonské přísloví)

Moderní ložnice Medea
Moderní ložnice Medea
Jinými slovy, chceme-li být akční, dosáhnout výsledku, musíme mít myšlenku či nápad. Jedno bez druhého postrádá smyslu. Proto, aby vás v noci neprovázely ve vaší vysněné „nové“ ložnici zmiňované můry, pomůžeme vám s vaší vizí. Tím ovšem nevylučujeme, že i zmiňovaná akce je s námi možná. Naše rada vám může pomoci v rozhodování, ale stejně tak dokážeme pomoci zrealizovat vaši představu.

Pokusme se podívat na ložnici z více pohledů. Asi nejdůležitější bude hledisko vašich představ o této části vaší domácnosti. Dobrý architekt se vás určitě zeptá na to, jak fungujete jako rodina, jako jednotlivec, jaké jsou vaše představy teď, ale i kupř. za deset let. Jaké máte v oblibě materiály, barvy, tvary, co je vám blízké, co vás těší. Jestli např. chcete ložnici moderní, technicistní nebo historizující, či jinak pojatou. Hledisek je mnoho a je dobré této analýze věnovat dostatek času. Podřizovat se potom něčemu, co jsme neměli původně v úmyslu jen proto, že jsme něco opomněli zmínit, je zbytečné. Zbytečné stejně tak, jako případné pozdější úpravy.

 1. Dispozice bytu a umístění ložnice v něm, podle typu bydlení. Jinak asi budeme k tomuto řešení přistupovat v novostavbě bytu či domku, jinak v bytě, který už svoje funkce plní. Jinak si budeme počínat u podkroví, střešní vestavby, jinak u loftového bydlení. Jinak u vesnické chalupy a jinak u panelákového řešení. Pojetí může být maximalistické, rozmáchlé nebo umírněné, ale i kupř. velmi minimalistické.

 2. Začneme stavebními úpravami. Okna a dveře jsou neoddiskutovatelné atributy této místnosti. Jejich řešení se může měnit podle typu dispozice, funkčnosti, potřeby osvětlení a prosvětlení, větrání aj. Podružný není ani estetický a harmonický výsledek, který koexistuje dohromady s ostatními prvky ložnice. Potřeba je i zamyslet se nad rozvodem elektro, vypínačem (vč. regulátoru osvětlení) a dostatkem zásuvek pro případné lampičky, LED osvětlení, rádio, CD přehrávač aj. Totéž platí o zasíťování stran počítače, TV a připojení různých periférií dle potřeby.

 3. Šatní skříň Indiana
  Šatní skříň Indiana
  Mobiliář je nedílnou součástí ložnice. Dřevo, kov, plasty, sklo a jiné materiály jsou možným řešením, ale přírodní materiály určitě převažují. Postel může být kovová, ale proti ní postel krásně provedená z masívního dřeva má určitě svoji hodnotu a to nejen estetickou. Řešení postelí je velké množství, stejně tak roštů, matrací ad. Obdobně je to i s komodou, skříní, šatníkem, nočními stolky, stolem, židlemi i křesílky. Další možnou alternativou je vestavěný nábytek, od skříní až po vestavěná lůžka. V rámci funkčnosti, ale i kupř. principů feng shuej nebo geopatogenních zón je třeba rozmístění mobiliáře věnovat dostatečnou pozornost. Pokud je možné s mobiliářem pohybovat dle těchto principů, docílíme určitě čistého, vkusného, harmonického a hlavně zdravého řešení. Vzhledem k tomu, že prospíme zhruba 1/3 života, je vytvoření energetické rovnováhy v této místnosti jednou z priorit. Pokud nám to dispozice neumožňuje, existují řešení, jak nevhodné vlivy eliminovat.

 4. Materiálové a barevné pojetí ložnice. Textilie, stěny a nábytek svojí strukturou a barevností dávají místnosti hloubku, výšku, perspektivu, statiku či dynamiku řešení, vyvolávají v nás harmonii, teplo, ale někdy bohužel i podráždění, neklid, pocit chladu, únavy aj. Stejnou měrou se na kvalitě řešení podílí i podlaha. Studená, teplá, dlažba, dřevěná podlaha nebo koberec, to vše je třeba řešit. Je na nás a našem citu,  jakou  cestu zvolíme. Živá zeleň, PC, televize se příliš se zásadami zdravého spánku nesnášejí. Proto s těmito doplňky velmi opatrně.

 5. 3. Lampa, Foto: slgckgc
  3. Lampa
  Foto: slgckgc
  Ergonometrie. Místnost, ale i mobiliář musí mít potřebné rozměry i proporce odpovídající tělesným mírám osob, které zde žijí. Zvažujte výšku mobiliáře, kam chcete dosáhnout. Stejně tak, jak vysoko a daleko dosáhnete, pokud kupř. sedíte nebo stojíte. Jiné řešení si žádá ložnice u lidí s menším vzrůstem, jiné asi budeme vyžadovat pro dvoumetrového basketbalového pivota žijícího s volejbalovou blokařkou. No a jiné řešení si zase bude žádat ložnice třeba pro paraplegika. To vše je třeba vzít při návrhu ložnice v potaz. a můžete se s tím lehce setkat.

 6. Osvětlení, topení a větrání. Nedílnou součástí řešení celkové pohody je klima místnosti. Dostatek světla musíme mít možnost kombinovat s tlumením světla, případně možností úplné tmy. To stejné platí i o osvětlení umělém, popř. světlovodech. Stejně tak je potřeba mít možnost korigovat přísun čerstvého vzduchu a tepla (v létě popř. chladu). Například klimatizace už dnes není žádnou vzácností stejně tak jako rekuperační jednotky nebo sálavé panely aj.

Zde jsme si jen lehce nastínili několik bodů, které by nám mimo těch, které cituje norma, měly ležet na srdci při zařizování ložnice. U každého z uvedených bodů si můžeme rozebrat podrobněji některé příklady a u některých si můžeme zjednodušeně vytvořit schémata ve 3D vizualizaci pro lepší představivost. To vše bez složitého a suchopárného omílání norem. Pokud budete trpěliví, zkusíme si tyto jednotlivé náměty probrat trochu hlouběji v dalších dílech našeho malého „seriálu“.

Ing. arch. Petr Brandejský

Použité fotografie:

 1. NeilsPhotography, CC BY 3.0
 2. chefranden, CC BY 3.0
 3. slgckgc, CC BY 3.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Ing. arch. Petr Brandejský

Ing. arch. Petr Brandejský na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Očima architekta: Nepodceňujte vodní páry, největšího nepřítele zateplených střech

Vydáno: 27.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 4329x

Chystáte se rekonstruovat podkroví na bydlení nebo vás štvou ztráty tepla, nekontrolovatelně unikajícího z domu? Pak vás zřejmě čeká a nemine zateplení střechy. Co je při jeho realizaci důležité vám poví architekt Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Očima architekta: Pozor na pěnové mistry aneb Jaké závady najdete na vaší střeše?

Vydáno: 15.01.2015 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 3036x

Vidíte při dešti nebo tání sněhu mokré flíčky v horních rozích místností pod střechou? Rychle zakročte, protože z malé skvrny může být obrovský problém. Jaké závady střechy způsobují zatékání, odhaluje Ing. arch. Petr Brandejský.

Celý článek
Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Očima architekta: udržujte střechu v dobrém stavu, ušetříte si spoustu starostí

Vydáno: 23.12.2014 ▪ Autor: Ing. arch. Petr BrandejskýOčima architekta ▪ Přečteno: 2693x

Pořádná střecha je základem bydlení, a proto je důležité o ni pečovat. Umíte to? Renomovaný architekt Petr Brandejský vám v dalším díle seriálu o stavbách poradí, na jaká místa se soustředit, abyste předešli pozdějším problémům.

Celý článek