PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Víte, co je HTML, CSS nebo responzivita? Prozradí vám to kodér webových stránek David Prudil

Jak dostala svou podobu webová stránka, na kterou koukáte? Všechny grafické prvky někdo musel nejdřív převést do kódů, srozumitelných internetovým prohlížečům. Přečtěte si v rozhovoru s Davidem Prudilem, co kodérská práce obnáší.
Vydáno: 06.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2776x

David Prudil, kodér webových stránek a e-shopů společnosti Exiteria, odhaluje v rozhovoru tajemství své práce. 

Většina čtenářů si pod pojmem kódování asi představí agenta tajné služby při předávání informací. Ve světě internetu je to ale trošku jinak, můžeš tedy vysvětlit, co znamená pojem "kódování webových stránek"? 

"Kódování webových stránek je v podstatě převod grafického návrhu do HTML jazyka (jazyk čitelný pro prohlížeč). Tvorbou HTML a CSS kódů (proto kódování) dle určitých pravidel a standardů postupně sestavuji stránku do navržené podoby. Zní to jako rutinní práce, ale dnešní doba vyžaduje neustálé vzdělávání v této oblasti, protože technologie, hlavně na poli mobilních zařízení, jde neustále dopředu."

Do řeči umělé inteligence převádíš stránky e-shopu s nábytkem. Je pro kodéra nějaký rozdíl mezi kódováním prodejního webu, blogového magazínu nebo třeba zpravodajského portálu? A v čem? 

"Dalo by se říci, že kódování různých webů je vždy podobné a funguje na stejných principech. Rozdíl je v tom, na co klademe důraz – na eshopu to je produkt a nákup jako takový, na blogu to je zase článek. Jistě mi ale dáte za pravdu, že vlastnosti jako přehlednost, použitelnost, čitelnost, či responzivita jsou důležité jak pro eshop, tak pro portál či blog."

David Prudil, kodér webů společnosti Exiteria.
David Prudil, kodér webů společnosti Exiteria.

Přibliž nám termín 'responzivita webu'? 

"Responzivita neboli responzivní design je způsob kódování, který zaručí, že zobrazení webu bude optimalizováno pro všechny druhy uživatelských zařízení (mobily, notebooky, netbooky, tablety a další). Jelikož uživatelů prohlížejících web z těchto zařízení rok za rokem přibývá, nebál bych se říci, že tato technologie bude brzy nutnou součástí každého webu."

Mají kodéři nějaké své vysněné stránky, pro které by rádi pracovali? Podobně jako když se fotograf dostane do elitní společnosti prestižního světového magazínu? 

"Nevím, jak to mají kodéři obecně, ale moje odpověď je ne. Nemám žádný vysněný web, na kterém bych chtěl pracovat. Ba naopak, vždy mě láká začít nový projekt a být jeho součástí od začátku."

Doneslo se k nám, že jsi čerstvým novomanželem (GRATULUJEME!) a nedávno jsi zařizoval byt. Zůstal jsi věrný zaměstnavateli a vybíral z jeho nabídky? Jaké kousky to byly a jak jste s nimi doma spokojení?

"Ano, díky :) Zaměstnavateli jsem zůstal věrný – přijde mi přirozené využívat služeb firmy, ve které pracuji. Vybírali jsme ložnicovou sestavu a jídelní stůl, později k tomu přibyla ještě nová sedací souprava. Nábytek předčil naše očekávání, takže mohu říct za oba, že jsme velice spokojení."

Kdo měl při výběru nábytku rozhodující slovo, ty nebo manželka?

"Obávám se, že nemůžu říct, kdo měl rozhodující slovo, protože jsme se na podstatných věcech shodli. Barvu sedačky vybírala manželka, mně spíše záleželo na praktičnosti."

Co rád děláš ve volném čase, když opustíš kancelář a své kódy v PC? 

"Ve volném čase rád sportuji (florbal, stolní tenis), poslouchám muziku, hraji na bicí nebo se věnuji rodině a přátelům."

Děkujeme za rozhovor.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Co to je linkbuilding? Nebo affiliate program? Čtěte rozhovor se Zdenkem Dvořákem

Co to je linkbuilding? Nebo affiliate program? Čtěte rozhovor se Zdenkem Dvořákem

Vydáno: 21.01.2015 ▪ Autor: Martin KulhánekNáš tým ▪ Přečteno: 2430x

Také vám tato slova znějí jako z jiného světa? Přitom se za nimi neskrývá nic jiného než nástroje pro podporu prodeje. Linkbuilder společnosti Exiteria Zdeněk Dvořák vám prozradí, jak fungují a jak si díky nim můžete i přivydělat.

Celý článek
Proč dobrovolně bydlím na vesnici? Mám rád přírodu a ten klid,

Proč dobrovolně bydlím na vesnici? Mám rád přírodu a ten klid,

Vydáno: 13.11.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkNáš tým ▪ Přečteno: 2450x

svěřil se nám Martin Kulhánek, který má na starosti textový obsah webů MT-nábytek.cz. Jeho velkou zálibou je zahrádka a práce kolem domu. Jak se mu pěstování daří, co má rád a co mu naopak otravuje život? Dozvíte se v rozhovoru.

Celý článek
Prim hrají především levné produkty, luxusní nábytek zatím čeká

Prim hrají především levné produkty, luxusní nábytek zatím čeká

Vydáno: 22.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkNáš tým ▪ Přečteno: 3484x

míní Dalibor Harazim, který je vedoucím grafického oddělení internetových obchodů s nábytkem pod hlavičkou firmy Exiteria s.r.o. Sám je vyznavačem moderního designu, má rád dřevo a líbí se mu jednoduchý nábytek s čistými liniemi.

Celý článek