PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Živé ploty

Okrasné živé ploty jsou ozdobou mnoha rodinných domů a zahrad, nehodí se však na každé místo a do každého prostředí. Následující článek vám pomůže založit vzrostlý plot tak, abyste si kolem domu nenapáchali víc škody, než užitku.
Vydáno: 08.02.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5952x

1. Zastříhávání živého plotu, Foto: Arne9001
1. Zastříhávání živého plotu
Foto: Arne9001
Přemýšleli jste někdy o tom, že by váš stávající plot ze dřeva, kamene, pletiva nebo jiného materiálu mohla nahradit příroda? Poradíme vám, ve kterých případech neuděláte chybu a kdy je lepší živým plotům přisoudit jinou roli.

Podle zahradní architekty Kateřiny Karasové z ateliéru Avantgarden si nejdříve máme ujasnit pojmy. „Existují dva typy živých plotů, a to buď stříhaný (tvarovaný) nebo volně rostoucí. Stříhaný živý plot slibuje výhody v podobě menšího prostoru, který potřebuje ke své existenci, a často bývá hustší. Naopak náročnější je na péči – musíte vysadit vhodné rostliny ve správných sponech do optimální hloubky, vyžaduje pravidelné tvarování a případné nahrazení uhynulé rostliny se může stát problematické – je to zkrátka poznat. Tvarované živé ploty jsou vzhledově formální a ty jehličnaté dokonce v průběhu roku v podstatě neměnné. A volně rostoucí? Vyžadují více prostoru, ale jsou méně náročné na péči a přinášejí do zahrady vzdušnost a půvab přirozeného habitu keřů, také více kvetou a tím i plodí – což je „jen“ krásné nebo také k jídlu,“ vysvětluje odbornice.

Nahradit běžný plot…

2. Živý plot, Foto: glasseyes view
2. Živý plot
Foto: glasseyes view
…plotem živým určitě jde, ale ne všude. Aby vypadal dobře, přece jen potřebuje určité místo (šířka takového plotu je nepoměrně větší, než plotu z pletiva, dřeva a podobně). A stříhané ploty se vůbec nehodí používat na extrémní stanoviště, kde je příliš sucho, nebo naopak moc mokro, déletrvající stín… Pokud ovšem toužíte po živém plotu na těchto místech za každou cenu, je vhodnější volit volně rostoucí.

A kde se tedy hodí jako náhrada běžného oplocení? „Do předzahrádek ve městech i na vesnicích, tam, kde je vlastní zahrada bezpečněji oddělena skutečným plotem, jak to známe třeba z Nizozemí, Anglie. Zde stačí živé ploty většinou nižší až zcela symbolické. Nebo si ho nechte vysadit do chatkových osad, k chalupám a statkům v řídce osídlených oblastech, kolem sadů, golfových hřišť a podobně. Podle výšky a použitých rostlin jsou pak jen optickým oddělením a zábranou k průchodu, případně zastupují skutečný plot. Například dostatečně vysoký, hustě vysázený, stříhaný i volně rostoucí trnitý plot z trnek, hlohů, dřišťálu nebo třeba růží je v podstatě neprůchodný (pokud nepočítáme zajíce a menší zvěř),“ podotýká Kateřina Karasová.

Že ani jeden z uvedených příkladů není váš případ? Nesmutněte, i vy můžete použít živé ploty pro předěly zahrady, třeba užitkové od okrasné, k oddělení místa pro hosty od ryze soukromého pozemku, hodí se i pro zakrytí nevzhledných staveb a výhledů.

Vybrat si rostliny…

3. Živý plot, Foto: Andrew Cheal
3. Živý plot
Foto: Andrew Cheal
…pro stříhané ploty není až tak složité, když se poradíte s odborníkem, co se nejlépe hodí právě na váš pozemek s ohledem na přírodní podmínky, styl vaší zahrady i životní zvyklosti rodiny. A co obecně doporučí zahradní architektka? „Z listnatých zástupců opadavých, a těch je nejvíce, nejspolehlivěji a rychle rostou habr, buk, ptačí zob (i jeho poloopadavá forma Atrovirens), babyka a svídy (krvavá, bílá). Dále také meruzalka horská, muchovníky, hlohy, dřišťály, mochyně, temnoplodec, skalníky (lesklý, Dielsův), dřín a jiné. Z neopadavých se často používá zimostráz – roste pomalu, ale je hustý a dlouhověký, hlohyně (v zimě není úplně pěkná, může namrzat, což se však dá na jaře lehce odstranit, vždy znovu bezproblémově obroste, také kvete a plodí krásné bobule), bobkovišeň patří na chráněnější stanoviště. A pokud se vám líbí dekorativní listy cesmíny, měli byste vědět, že na naše přírodní podmínky je poměrně choulostivá. Možná by nevadil menší plot na chráněném stanovišti, ale rozhodně ne na velkých plochách a otevřeném terénu.“ Aby byla nabídka kompletní, vybírat se ještě dá z jehličnanů. Například tis, který sice pomalu roste, ale je velmi dlouhověký, můžete ho zmlazovat a podle odbornice jsou dokonce jeho plody (bez semen!) jedlé, ovšem zbytek rostliny je prudce jedovatý.

Mnohdy lidé vysazují túje a otužilejší cypřišky (některé kultivary Lawsonova, hrachonosý), případně smrk. „Někdy však mám pocit, jakoby nic jiného než túje a cypřišky neexistovalo, tak hojně se u nás používají. Přitom v zemích s dlouholetou tradicí výsadby živých plotů představují jen jednu z mnoha alternativ. Své místo určitě mají například při oddělení zahrady od ulic a silnic se silným provozem, jinde ovšem působí příliš strnule. Tomu se dá trochu odpomoci „přísadbou“ některých vitálních popínavek - prorostou jehličnany a ještě je oživí (plamének tangutský, přísavník pětičetný). A kdyby vyrostly příliš vysoko, několika zastřihnutími je lehce zmladíte. Modravé kultivary cypřišků jsou ještě méně použitelné, skoro v žádném mně známém případě neharmonizují se zbytkem zahrady, ladí jen s tmavě zelenými rostlinami, rozhodně ne se žlutolistými a červenolistými kultivary čehokoli! Pokud se vám přesto líbí, je dobré vědět, že parádu vám budou třeba ve tmavých, zastíněnějších místech, která chcete prosvětlit,“ radí Kateřina Karasová z Avantgarden.

Důležité však je…

4. Živý plot, Foto: pixelthing
4. Živý plot
Foto: pixelthing
…vybírat nejen správné rostliny, ale myslet také na přírodní podmínky vašeho pozemku. Například zmiňované cypřišky vyžadují dostatek vláhy a nesnášejí posypové soli. Rovněž si dejte pozor na původ sazenic, to platí pro všechny druhy, jelikož druhy z teplejších zemí v našich podmínkách nemusejí přežít. Také vás napadlo, že by živé ploty mohly nabízet přidanou hodnotu v tom, že pod nimi třeba roste méně plevelů, některé ozdobí květy a jiné zase plody? Nebo snad poskytují i další výhody? „Růstu plevelů určitě nezamezují, pokud tedy nemyslíte vzrostlý živý plot s nízko rostoucími větvemi, pod kterými je sucho a tudíž se tam ničemu nedaří. V živých plotech hodně hnízdí nebo alespoň pobývají ptáci a většina keřů po pravidelném stříhání méně kvete, některé květy se ale přesto objeví na zlatici, muchovníkách, hlohu, hlohyni… Všechny však nabízejí obecně platné výhody zeleně, včetně zlepšení mikroklimatu, zachycení prachu a podobně.“

Máte moderně utvářenou zahradu…

5. Živý plot, Foto: net_efekt
5. Živý plot
Foto: net_efekt
…se strohými liniemi, nebo ji ladíte spíše po vzoru našich babiček? Na rozdíl od mnoha druhů okrasných rostlin se v případě živých plotů netřeba obávat, že byste nevhodným výběrem stylově „šlápli vedle“. Rostliny na živé ploty jsou vlastně nadčasové a ani jich není tolik. Už od středověku se v zahradách pěstují tis a buxus, od renesance se pak uplatňují v zahradách lemy a živé ploty z nich. Při výběru si jen ověřte, zda se vámi zvolený druh nemůže nekontrolovatelně rozrůst, jako například bambusy, ale třeba i pámelníky, které také mají podzemní oddenky. V těchto případech je vhodné už při výsadbě myslet na ochranné podzemní „plůtky“ jako zábrany, pomůže i jejich pravidelné obrývání. „Tvarovaný živý plot z vitálních druhů, jako jsou habr nebo ptačí zob, se může, pokud chybí péče, také snadno rozrůst do obrovských rozměrů, ale stejně snadno se dá zase zkrotit,“ doporučuje odbornice. Tak až budete uvažovat o živých plotech, nezapomeňte se na podobná úskalí vyptat odborníků, kteří vám nádherné lemy zeleně jistě rádi pomohou nejen vybrat, ale i vysadit.

Snadno se množí hlavně ptačí zob z řízků. Nejrychleji roste opět ptačí zob, babyka a zeravy.

Více článků a informace o předplatném či inzerci získáte na webu Vydavatelství IN publishing group s.r.o. www.inpg.cz.

Marcela Škardová

Použité fotografie:

  1. Arne9001 | Dreamstime.com
  2. glasseyes view, CC BY-SA 3.0
  3. Andrew Cheal Photography, CC BY-SA 3.0
  4. pixelthing, CC BY-SA 3.0
  5. net_efekt, CC BY 3.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Marcela Škardová

Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak zařídit domácí pracovnu?

Jak zařídit domácí pracovnu?

Vydáno: 25.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 5602x

Kdo může tvořit v poklidu svého domova, stojí často před rozhodnutím, kam svůj pracovní kout umístit tak, aby nikoho nerušil a zároveň nebyl nikým rušen. Jak co nejlépe zařídit a vybavit domácí pracovnu se dozvíte v našem článku.

Celý článek
Zabezpečení bytu a rodinného domu

Zabezpečení bytu a rodinného domu

Vydáno: 18.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 5302x

Braňte se všem nenechavcům, kteří si dělají zálusk na váš majetek! Zabezpečte svůj dům a byt tak, aby zloději neměli šanci a nepotkalo vás neštěstí v podobě vybílené domácnosti. Přečtěte si, jak podobným překvapením předcházet.

Celý článek
Luxus v podobě vlastní sauny? Proč ne...

Luxus v podobě vlastní sauny? Proč ne...

Vydáno: 12.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 4855x

Saunování je činnost zdraví velmi prospěšná a dnes už si jej může užívat každý, protože existují i sauny, které se vejdou do obýváku. Jak si vybrat tu správnou, abyste měli z pocení ten správný požitek, se dozvíte v našem článku.

Celý článek