PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Multifunkční pergoly

Nepřeberné možnosti využití nabízí dřevěné či kovové venkovní pergoly u obytných domů a v zahradách. Praktické tipy a rady, jakou pořídit pergolu, aby vám poskytovala příjemný stín i soukromí, najdete v našem následujícím článku.
Vydáno: 07.02.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7216x

1. Pergola, Foto: Pr2is
1. Pergola
Foto: Pr2is
Zpravidla bývají ze dřeva, i když moderním zahradním liniím sluší také kov. Proč by právě u vás neměly chybět? Nabízejí kýžený stín, zázemí pro posezení, oporu mnohým rostlinám a jsou i významným architektonickým prvkem.

Pergoly v jižních zemích fungují jako opora pro vinnou révu, do jisté míry schovávají chodník mezi domy a samozřejmě také zastiňují okolí. V našich podmínkách se po nich zpravidla pnou jiné, spíše dekorativní rostliny, ani jimi neskrýváme chodník, to však funkci pergol neubírá na praktičnosti. Často je stavíme v místech, kde plánujeme posezení s přáteli a rodinou, ať už těsně u domu, třeba nad terasou, nebo pak dále v zahradě, nezřídka jsou nedílnou součástí venkovních „kuchyní“, včetně udírny, zahradního krbu nebo grilu. Mohou posloužit jako částečně krytý průchod mezi dvěma budovami, nasměrovat pozornost na zajímavou kompozici v zahradě nebo třeba i vyhlídku, stejně jako posílit linii cest.

Styl a proporce

Pergola není jen praktický, ale i estetický prvek, a tak by měla ladit se stylem domu; přece jen ji bude vidět ze všech stran. Proporce jejích jednotlivých částí musí být vyvážené (například si dejte pozor, aby sloupky nebyly vůči vodorovně položeným trámům příliš silné). Průřez vrchních dřevěných trámů závisí na rozpětí mezi horizontálními podpěrami, na kterých leží, ale i na použitém materiálu, k tomu pak vhodně vybírejte různý průřez překladů pergoly. Budou-li příliš mohutné, působí těžce, naopak velmi subtilní se mohou časem deformovat.

Zařaďme je do škatulek

Pergoly můžeme rozdělit na dvě skupiny – ty, které vedou z jednoho místa na druhé, anebo stojí samostatně (označují si jako dynamické). Pergoly pak nabízejí nejrůznější provedení, mohou vést z jednoho místa na druhé, například spojovat dvě oddělené části bydlení, a tak připomínat kolonádu, nebo směřovat z jednoho bodu do prostoru (napojit se na dům a do jisté míry skrýt vchod), případně se nenechat ničím svazovat a stát samostatně. Druhou skupinu představují statické pergoly spíše ohraničující jim svěřený prostor. Není ovšem až tak podstatné, jak tu či onu pergolu nazveme, odborné termíny nechme specialistům a věnujme se raději praktické stránce věci.

Vybírejte si z možností

2. Pergola, Foto: Field Outdoor Spaces
2. Pergola
Foto: Field Outdoor Spaces
Už se stalo tradicí, že po pergole se pnou rostliny a tím samotnou stavbu ozvláštňují a současně přispívají k vytvoření většího stínu. Pokud by rostliny nebyly pro vás dostačující, můžete „strop“ pergoly pokrýt přírodním materiálem, například bambusovými nebo rákosovými rohožemi a šindelemi. Trvanlivější řešení nabízejí pak jiné materiály, třeba transparentní komůrkový polykarbonát (nabízí se i v barevných úpravách), vlnité desky z PVC, nebo tenké kovové profily. Krytá pergola se může lépe využívat, i za letního deštíku. V našich zeměpisných šířkách však mnohým stačí stínění v podobě popínavých rostlin, které v letním měsících dostatečně vyplní potřebný prostor a rozptýlí sluneční paprsky a v zimě díky své odhalené konstrukci pak pergola dovolí slunci pronikat skrz (světla je nedostatek, tak proč si její okolí ještě zbytečně přistiňovat). Je to ale otázka názoru, chcete-li dokonalejší stínění k moderní stavbě, pak si vybírejte z řady deignových stínících pergol. Pergoly zakrývající určitou plochu mohou vhodně rozšiřovat obytný prostor, optimálně jsou pak napojené rovnou na dům a z druhé strany ji z zakončují sloupky. Někdy se může vodorovná část použít k jednoduchému překlenutí mezery mezi dvěma stěnami, například mezi zděnými ploty nebo domovní zdí a stěnou vedlejšího pozemku (pokud si to dojednáte se sousedy). Nemáte-li příliš rozlehlou zahradu, je toto řešení vhodné právě pro vás - pergola umístěná ve středu malého pozemku, stojící samostatně, opticky zmenšuje okolní plochu. Jedním z nejužitečnějších faktorů každého typu pergol jsou stíny jí vržené. Tvary se mohou opakovat i na podobně rozvržené ploše dláždění, štěrku i výsadby. Výsledkem pak je ucelený pohled na zahradu, připomínající obraz, což ocení zejména majitelé menších pozemků.

Trochu jinak

3. Pergola, Foto: Gregs Landscaping
3. Pergola
Foto: Gregs Landscaping
V dnešní době, kdy jsou stále častěji k vidění střešní zahrady, je jasné, že pergoly se nespokojí s „přízemním postavením“ a mohou obrazně řečeno stoupat k výšinám. Právě na střešní zahradě vytvářejí potřebný pocit soukromí a oddělují váš prostor od sousedního. A díky popínavým rostlinám částečně fungují i jako ochrana proti slunci a větru. Ovšem než začnete vážně uvažovat o střešní pergole, ověřte si, zda ji vaše střecha skutečně unese. Kovové konstrukce jsou mnohdy vhodnější než dřevěné kvůli své hmotnosti, a pokud střechu převyšují okolní zdi, můžete použít také silné dráty a provazy. Nejjednodušší řešení? Právě napnuté dráty, kterými se budou vinout popínavé rostliny, a tak si vlastně vytvoříte „zelené“ zastřešení.

Zadáno pro rostliny

Co se vám líbí na pergole popnuté zelení a třeba i květy nebo plody? Hra světel a stínů? Přehlídka přírodních barev s mnoha přechody do jiných tónů? Nebo snad dokonalá harmonie skvrn na listech, tak, jak ji dokáže vytvořit jenom příroda? Přemýšlejte a podle toho vybírejte. U rostlin pro pergolu je sympatické, že se pnou směrem vzhůru a tak vám na zemi ušetří místo, dokáží celou stavbu zjemnit a nabídnout už zmiňovaný stín. A v místech, kde je do menších zahrad dobře vidět, vytvoří určité soukromí. Hra světla je díky rostlinám velmi působivá, záleží pak na hustotě olistění. To vezměte v úvahu stejně jako dobu, po kterou je rostlina pokrytá listy (což ovlivňuje velikost vrženého stínu). Při volbě rostlin myslete také na jejich samotnou hmotnost, zejména když je plánujete vyvazovat ještě na drátky, lano nebo provazy, a tak stavbu více zatížit. Mezi vhodné rostliny patří například růže, zimolez, vistárie, trubač, přísavník, břečťan, hrachor, loubinec, aktinidie čínská, černooká Zuzana, akébie a mnohé další.

4. Pergola, Foto: Roberto Verzo
4. Pergola
Foto: Roberto Verzo
Například trubač kořenující patří mezi nejkrásnější popínavky; rostlina se přichytává pomocí přísavných kořínků a dosahuje výšky 5 až 8 m. vstřícné. Má atraktivní, asi 10 cm dlouhé květy, barvy oranžové nebo žluté. Kvete od července do září na mladých jednoletých výhonech a v našich podmínkách je zcela otužilý, snáší i mrazy do -20 C. A co taková akébie pětičetná? „Jejím domovem je Japonsko, Korea a střední Čína. Z pěti druhů tohoto rodu je akébie pětičetná nejotužilejší a proto také nejvhodnější do našich podmínek. Je to ovíjivá liána, roste velmi rychle, přírůstek za rok může činit 1,5 až 2 m. Výška rostliny je pak kolem 10 m,“ vysvětluje Ludmila Dušková z firmy Semena Vaněk. Kromě fialových kvítků v květnu vás v září potěší podobně zbarvenými plody. Na pěstování jsou nenáročné zimolezy, existuje řada kultivarů, které zahrnují opadavé, poloopadavé nebo stálezelené keře i dřevnaté ovíjivé liány, pěstované obvykle pro vonné květy. A pokud byste chtěli zvolit pnoucí rostliny, které budou rychle růst a už během léta zakryjí potřebné místo, volte letničky. „Zkuste například thunbergii křídlatou, říká se jí také černooká Zuzana. Tato ovíjivá rostlina poměrně rychle dosáhne výšky asi 2 m. Má jednoduché sytě zelené listy a květy v pastelových barvách, s tmavě hnědým středem. Právě pro své nápadné květy byla pojmenována jako černooká Zuzana. A mezi krásné pnoucí letničky patří i vilec šplhavý, dorůstá až do výšky 5 m,“ prozrazuje Ludmila Dušková.

Materiály

5. Pergola, Foto: Roberto Verzo
5. Pergola
Foto: Roberto Verzo
Nejpoužívanější a nejpřirozenější volbou je dřevo, které už ze své podstaty do zahrady patří. Používá se hoblované nebo jen nařezané, podle toho, jaký chcete mít povrch stavby. Tvrdé dřevo vás samozřejmě vyjde dráž, zato je trvanlivější (pokud se i přesto pro něj rozhodnete, zkuste například cedr, kterým časem přirozeně zšedne, nebo použijte buk, dub). Dá se různě povrchově upravovat, nejen z pohledu estetického, ale i k prodloužení životnosti, proti dřevokaznému hmyzu, působení slunečních paprsků, plísní a podobně. A pak ho samozřejmě musíte pravidelně ošetřovat konzervačními přípravky a jednou zhruba za pět let lazurovat – pokud samozřejmě nestojíte o vznik přirozené patiny. Bez ochrany se však dřevo v exteriéru neobejde. Dřevěné díly, které budou v kontaktu se zemí, zpravidla v hobby marketu už koupíte ošetřené impregnačními prostředky (poznáte je podle nazelenalé barvy). Další volbu nabízí kov, klenuté linie se hodí zejména do romantických zahrada, a rovněž se nabízí spojit oba materiály – například jednoduchá pergola může využívat kovové trubky jako nosné sloupky, na kterých jsou pomocí subtilnějších kovových trubek připevněné trámy z měkkého dřeva, impregnované a namořené. Trvanlivé sloupky se nabízí také postavit z kamene, nebo využít zdivo. Pokud ovšem umístění pergoly nepotřebuje náročnější provedení, doporučuje se volit spíše jednodušší konstrukci. A když se pergola dotýká stěny domu, může být do ní zapuštěná nebo zasazená do kovových patek přichycených na zdi. Co se doporučuje? Zpevnit pergolu se čtyřmi nosnými sloupky, například použitím zábradlí, případně s výplní, nebo s pomocí treláže (z jedné nebo více stran). Máte obavu, že by dřevo na překlady mohlo být přece jen příliš mohutné? Pak zkuste použít jen napnutý drát, což se doporučuje například pro střešní zahrady nebo městské pergoly, které budou stát mezi domy. Jde sice o dočasnou záležitost, která však poskytne informaci, zda se vám taková pergola opravdu líbí a třeba se za rok dva rozhodnete pro trvanlivější řešení.

Novinka: design, který stíní

6. Pergola, Foto: ilovebutter
6. Pergola
Foto: ilovebutter
Zatímco tradiční pergoly zabraňují pronikání slunečních paprsků jen do určité míry, moderní stínící pergoly jsou v tomto ohledu dokonalejší. Však se také nezřídka zařazují do skupiny stínících výrobků a u nás jsou poměrně novinkou, známou sotva pár let. Proč si myslíme, že byste je při výběru pergol neměli minout? Konstrukce se vyrábí ze dřeva, například z borovice nebo skandinávského smrku, nebo kovu (většinou jde o hliník), které se dají barevně upravovat, a charakterizují je jednoduché linie nadčasového designu. Mohou opět rozšiřovat váš obytný prostor, což je běžnější, ale i stát samostatně. Ve srovnání s klasickými pergolami jsou však vybavené shrnovací textilní střechou opatřenou speciální úpravou, které vás ochrání před sluncem, větrem i deštěm. U některých modelů se dá střecha protáhnout až na zem, tedy z čelního pohledu, a aby bylo „krytí“ dokonalé, z boku lze využít větruodolné rolety (pokud není součástí pergoly prodloužená střecha, mohou se rolety aplikovat i čelně). Výsledek? Pergola se rázem promění v kouzelnou zimní zahradu, kterou můžete využívat za každého počasí – abyste se tu cítili komfortně i v chladnějších dnech, tomu napomáhá mobilní topení, případně je rovnou vestavěné v podlaze nebo stropě. Další výhodou je možnost nejen mechanického, ale i automatického ovládání shrnování střechy a rolet.

Seznamte se: kdo je kdo?

Kromě pergoly může vaši zahradu zdobit i něco jiného, například:

Altán = Zpravidla bývá ze dřeva a tato šesti-až osmihranná přízemní stavbička je vybavená podlahou i okny, může být otevřený i zcela uzavřený. Původně vznikl jako místo pro relaxaci a oddech; dodnes se tak může využívat, pokud ho neproměníte v zahradní technickou místnost.

Loubí = Jde o lehčí zahradní konstrukci ze dřeva nebo kovu zpravidla v podobě oblouku, podobně jako pergolu i loubí mohou dekorovat rostliny. Kromě ozdobné funkce se nabízí tuto konstrukci využít i prakticky, například jako předěl jednotlivých částí zahrady.

Více článků a informace o předplatném či inzerci získáte na webu Vydavatelství IN publishing group s.r.o. www.inpg.cz.

Marcela Škardová

Použité fotografie:

  1. Pr2is | Dreamstime.com
  2. Field Outdoor Spaces, CC BY 3.0
  3. Gregs Landscaping, CC BY 3.0
  4. Roberto Verzo, CC BY 3.0
  5. Roberto Verzo, CC BY 3.0
  6. ilovebutter, CC BY 3.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Marcela Škardová

Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak zařídit domácí pracovnu?

Jak zařídit domácí pracovnu?

Vydáno: 25.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 5604x

Kdo může tvořit v poklidu svého domova, stojí často před rozhodnutím, kam svůj pracovní kout umístit tak, aby nikoho nerušil a zároveň nebyl nikým rušen. Jak co nejlépe zařídit a vybavit domácí pracovnu se dozvíte v našem článku.

Celý článek
Zabezpečení bytu a rodinného domu

Zabezpečení bytu a rodinného domu

Vydáno: 18.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 5303x

Braňte se všem nenechavcům, kteří si dělají zálusk na váš majetek! Zabezpečte svůj dům a byt tak, aby zloději neměli šanci a nepotkalo vás neštěstí v podobě vybílené domácnosti. Přečtěte si, jak podobným překvapením předcházet.

Celý článek
Luxus v podobě vlastní sauny? Proč ne...

Luxus v podobě vlastní sauny? Proč ne...

Vydáno: 12.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 4856x

Saunování je činnost zdraví velmi prospěšná a dnes už si jej může užívat každý, protože existují i sauny, které se vejdou do obýváku. Jak si vybrat tu správnou, abyste měli z pocení ten správný požitek, se dozvíte v našem článku.

Celý článek