PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Bazén nebo vířivka?

Rádi byste si užívali koupání v soukromí a nevíte, zda si pořídit domů bazén nebo vířivou vanu? Než se rozhodnete, přečtěte si o výhodách a nevýhodách domácích bazénů a vířivek, jejich správném používání i nárocích na údržbu.
Vydáno: 01.10.2012 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4403x

1. Bazén | Foto: Andrew Kazmierski
1. Bazén | Foto: Andrew Kazmierski
K ideálnímu trávení víkendu jistě patří i koupání. A to nejen v létě, ale i v zimě. Nebo snad znáte větší romantiku, než ležet ve vířivce, koukat na poletující vločky zabarvené barevnými světly a relaxovat? Možná teď také řešíte dilema – investovat do bazénu nebo do vířivky?

Bazén či vířivka nejsou věci levné, ale při dobré koupi vám budou dělat radost po celý rok. Chcete plavat nebo se „vířit"? Před nákupem si odpovězte na několik základních otázek.

Budete sportovat nebo relaxovat?

Patříte mezi sportovní nadšence a víte, že si opravdu každý den dáte svou hodinku plavání pro zpevněním těla? Jste si jistí, že už po týdnu nebudete hledat výmluv, proč jste ráno nevstali?  Nebude to nakonec tak, že spíše než sportovat budete bazén využívat k relaxaci, posezení s přáteli nebo k odreagování?

Pokud jste na první otázku odpověděli ano, určitě sáhněte po bazénu a doplňte ho kvalitním protiproudem. Jestliže jste ale ano odpověděli na otázku třetí, pak je pro vás lepší spa neboli vířivka. V ní si posedíte mezi bublinkami, uvolníte svaly a osvěžíte se. Rozhodně to ale neznamená, že by si spa měli kupovat jen „lenoši“. Vířivky jsou ideální i k uvolnění svalů, když se vrátíte z jízdy na kole, kolečkových bruslích, z turistického výletu, ale i po dlouhém kondičním plavání.

Má voda zabavit nebo léčit?

7. Bazén, Foto: Luis Hernandez
7. Bazén
Foto: Luis Hernandez
Děti najdou mnohem více zábavy v bazénu a přirozeně si v něm utuží kondici. Obvykle nejen plavou, ale hrají i míčové hry, skáčou do vody apod. Ideální teplota vody v bazénu se pohybuje v rozmezí 24 až 28 stupňů Celsia.

Vířivka je ideálním místem pro takzvanou hydroterapii. „Vztlak vody a její cílené proudění, stejně jako optimální teplota třicet sedm až třicet devět stupňů posilují krevní oběh, snižují krevní tlak, zlepšují kožní tonus, uvolňují svaly a stimulují imunitní systém. Prospěšně působí také na lidskou psychiku: odbourávají úzkost, napětí i deprese,“ vyjmenovává klady Kateřina Kadlecová z firmy USSPA.

Kolik času na koupání máte?

Dříve než se pro něco rozhodnete, určitě si musíte uvědomit, kolik času vlastně na koupání máte. Pokud budete bazén využívat jen o víkendu, asi se nevyplatí ho denně nahřívat, tepelné ztráty jsou vzhledem k ploše docela velké a vyhřívaný bazén i v zimě tak připadá v úvahu hlavně tam, kde ho budete využívat denně. Oproti tomu vířivku, kde si voda díky dokonalé izolaci a speciálním termokrytům neustále udržuje provozní teplotu, můžete využívat během celého roku, aniž by vás to ekonomicky příliš zatížilo.

Co vám říká údržba?

3. Bazén, Foto: ajari
3. Bazén
Foto: ajari
Údržba vody a čistění je strašák mnohých majitelů, kteří bazén mají. Aspoň zpočátku, než se s ním sžijí a zjistí, co potřebuje a co se děje s vodou uvnitř, zabere jim různé měření, dávkování, vysávání či filtrování nemálo času.

U spa je to jiné, voda v něm se čistí pravidelně a sama. Používá se k tomu systém s ozonizérem, který omezuje množství chemických látek na minimum. Vodu stačí vyměnit jednou za tři až čtyři měsíce, podle jeho velikosti a toho, jak často ji využíváte.

Jakou částku jste ochotni investovat?

I když je v tomto přehledu až na posledním místě, často je to to první, co o pořízení čehokoli rozhoduje – cena. Kvalitní zapuštěný bazén vás přijde zhruba na sto tisíc korun a více. Pozor! Platí to i tehdy, když ho kupujete od výrobce třeba za padesát tisíc korun. Počítejte, že na stejnou částku vás přijde i jeho instalace a úprava okolí. Cena kvalitního spa pak začíná na 150 000 korunách.
Že teď nevíte, co je pro vás ideální? Nezoufejte, na trhu jsou už i kombinace klasických bazénů a spa. Jejich nevýhodou však zatím zůstává cena. Ta se pohybuje kolem půl milionu korun.

 

Pokud zvítězila vířivka…

4. Vířivka, Foto: UggBoy♥UggGirl
4. Vířivka
Foto: UggBoy♥UggGirl
Rozhodli jste se pro vířivku? Pojďme se podívat na to, jakou vybrat.

Základem vířivky je akrylátový bazének, který je anatomicky tvarován jak na sezení, tak na polohu vleže, je tedy vybaven sedátky a lehátky, které jsou doplněny tryskami mířícími na různé části těla.

Bazénky mohou mít buď čtvercový, obdélníkový, kruhový nebo oválný tvar. Dalším součástí vířivého bazénu je pěnová hmota, která je vysoce izolační, lehká a velice odolná jak vůči UV záření, tak proti mrazu. Působivou tečkou těchto bazénů je dřevěné osazení z kvalitního dřeva, které ulehčuje vstup i výstup do lázně. Tento druh spa má většinou kruhový tvar.

Při výběru se držte pravidlem: čím členitější je bazének, tím je komfortnější a nabízí širší spektrum masáže. Trysky jsou vzduchové a vodní. Na digitálním ovladači, který je umístěn v bazénku lze regulovat teplotu vody, nastavit i sílu proudění trysek. U luxusnější výbavy lze digitálně ovládat televizi či rádio.

Kvalitní přikrytí a izolace

5. Bazén, Foto: RichardBowen
5. Bazén
Foto: RichardBowen
Bazénky jsou vybaveny bezpečnostním krytem a opláštěním, které bývá již v základní ceně. Klaďte důraz na kvalitní přikrytí na dostatečnou izolaci, které jsou v budoucnu k nezaplacení.
Z přikrytého spa totiž neuniká teplo a snižují se také náklady na ohřev vody. Spa bazény lze pořídit, jak už jsme si řekli od cca 150.000 Kč.

Vše záleží, jak velký vířivý bazének a jaké příslušenství si žádáte. Dostupnější typy jsou vhodné pro 2 – 3 osoby a jsou většinou vybaveny až 20 tryskami.

Do těch komfortnějších se vejde až 6 lidí a trysek můžete napočítat mezi 50 - 70. Samotné umístění není nikterak náročné. Není třeba velkých povrchových úprav či kopání jam jako u bazénů. Bazénky osazené kvalitním dřevem se většinou nezapouštějí, jen se upravuje okolní terén. Podmínkou je umístit bazének na rovnou, dostatečně nosnou plochu (hmotnost bazénu + obsah vody + hmotnost uživatelů) a zajistit přístup elektriky a vody (zde stačí hadice, nemusí být instalován pevný výtok).

Zásady používání

Optimální teplota vody by se měla rovnat teplotě těla zdravého člověka. Teploty nad 40 ° C se doporučují spíše v chladnějších dnech, či v zimní období. V létě je příjemnější teplota o několik málo stupňů nižší než je teplota těla člověka, tedy 36°C. Vodní masáž je ideální dopřát si cca 2 hodiny po jídle. Po masáži je vhodné si dopřát odpočinek v klidu a teple. Doporučená doba použití masáže je maximálně 30 minut.

 

Rozhodli jste se pro bazén?

Pokud zvítězil bazén, určitě byste se měli rozhodnout, jaký si vyberete. Nabídka je opravdu pestrá. Na trhu jistě najdete:

 • 6. Bazén, Foto: ajari
  6. Bazén
  Foto: ajari
  montované bazény s tenkou fólií
 • laminátové bazény
 • plastové bazény
 • bazény z těžkých fólií
 • polyesterové bazény
 • keramické bazény
 • plechové bazény
 • bazény francouzského typu

V závislosti na typu bazénů je odvislá i cena a životnost bazénu, potažmo i design. Podle instalace se poté bazény dělí na zapuštěné, polozapuštěné a nadzemní. Pro účely celoročního provozu se hodí pouze bazény zapuštěné. Pojďme si některé představit…

Fóliové bazény

Fóliové bazény mají základ ve speciální silné hydroizolační fólii, která plní současně estetickou funkci (dno a stěny bazénu jsou zpravidla železobetonové konstrukce).

Folie znamená možnost vytvoření téměř jakéhokoliv tvaru bazénu. Životnost fólií je dlouhá, kvalitní fólie jsou dobře odolné vůči UV záření, účinkům chemicky upravené vody, hnilobě a plísním a odpuzuje mikroorganismy.

Laminátové bazény

Laminátové bazény (bazény s laminátovou vložkou, sklolaminátové bazény) jsou konstruovány z laminátové skořepiny a z obetonované části.

Tyto typy bazénů mají rychlou a poměrně jednoduchou montáž, výhodou je i jejich snadná údržba, a to díky hladkému povrchu sklolaminátu.

Laminát má poměrně dobrou mechanickou odolnost a odolnost vůči chemikáliím užívaným k úpravám bazénové vody, je stabilní i s ohledem na široké teplotní rozmezí. Povrch bazénů si lze vybrat v různých variacích modré, speciální gelové barvy slibují vysokou odolnost vůči UV záření a dlouhodobému působení bazénové chemie.

Plastové bazény

2. Bazén, Foto: ARNOLD Masonry and Concrete
2. Bazén
Foto: ARNOLD Masonry and Concrete
Plastové bazény se sestávají z plastové vany, která musí být opět obetonována. Montáž plastových bazénů je velmi rychlá a snadná. Nabídka tvarů je poměrně široká, výběr barevných odstínů je však omezený a celkový vzhled bazénu dosahuje zpravidla nižší úrovně.

Plechové bazény

Plechové bazény jsou vyráběny z plechu opatřeného povrchovými antikorozními úpravami. Tyto bazény jsou v nabídce tvarů omezené, stavba je poměrně snadná a cena dostupná.

Keramické bazény

Keramický bazén je vždy individuální dílo podle přání a představ zadavatele. Velkou výhodou je možnost vytvoření jakéhokoliv tvaru s rozdílnou hloubkou. To se dá například využít rozdělením bazénu na mělkou relaxační část s vybraným typem hydromasáže a plaveckou část s protiproudem.

Povrchovou úpravu bazénu tvoří keramický obklad nebo skleněná mozaika. Barevnou kombinací obkladů můžete docílit zajímavých barevných efektů s možností vytvoření obrázku nebo loga kdekoliv v bazénu.

Keramické bazény mohou být se skimmerem nebo s přelivem, rozdíl je jen v technologii a výši hladiny. Díky tvarovým možnostem bazénu a široké nabídce obkladů, od klasických dekorů, po ryze moderní, můžete mít jednoduše výjimečný bazén, jaký nemá nikdo jiný.

Kompozitní bazény

Speciální panely z kompozitních (vícesložkových) materiálů umožňují velkou tvarovou a rozměrovou variabilitu a pokud jsou vybavené širokým schodištěm, spolehněte se na velmi pohodlný vstup. Opět si lze vybírat z mnoha barev a vzorů vnitřního fóliového obložení.

Koupací jezírka

Novinkou na trhu je koupací jezírko. Bylo vyvinuto jako reakce na poptávku na trhu po výrobku, který by měl přirozený tvar koupacího bazénu, umožňoval snadné koupání a údržbu jako klasický koupací bazén. Každé koupací jezírko je navrženo podle osobní představy zákazníka a lze přizpůsobit pro jakoukoliv zahradu. Instalace je mnohem rychlejší a snadnější než u tradičních bazénů. Postupně se svažující okraje jezírka poskytují větší bezpečnost při koupání. Při realizaci jezírka je unikátní možnost vytvořit místa k relaxaci jako je pláž či podvodní sezení nebo zabudování vířivky. Můžete si tak odpovědět na svou otázku. Vířivka nebo bazén? Nejlépe obojí!

Více článků a informace o předplatném či inzerci získáte na webu Vydavatelství IN publishing group s.r.o. www.inpg.cz.

Zdroj:

 • prozeny.cz
 • sport-mb.cz

Použité fotografie:

 1. Andrew Kazmierski | Dreamstime.com
 2. ARNOLD Masonry and Concrete, CC BY 3.0
 3. ajari, CC BY 3.0
 4. || UggBoy♥UggGirl || PHOTO || WORLD || TRAVEL ||, CC BY 3.0
 5. RichardBowenCC BY 3.0
 6. ajari, CC BY 3.0
 7. Luis Hernandez - D2k6.es, CC BY 3.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

MOJE bydlení

Blog moje bydlení

Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak zařídit domácí pracovnu?

Jak zařídit domácí pracovnu?

Vydáno: 25.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 5595x

Kdo může tvořit v poklidu svého domova, stojí často před rozhodnutím, kam svůj pracovní kout umístit tak, aby nikoho nerušil a zároveň nebyl nikým rušen. Jak co nejlépe zařídit a vybavit domácí pracovnu se dozvíte v našem článku.

Celý článek
Zabezpečení bytu a rodinného domu

Zabezpečení bytu a rodinného domu

Vydáno: 18.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 5297x

Braňte se všem nenechavcům, kteří si dělají zálusk na váš majetek! Zabezpečte svůj dům a byt tak, aby zloději neměli šanci a nepotkalo vás neštěstí v podobě vybílené domácnosti. Přečtěte si, jak podobným překvapením předcházet.

Celý článek
Luxus v podobě vlastní sauny? Proč ne...

Luxus v podobě vlastní sauny? Proč ne...

Vydáno: 12.09.2013 ▪ Autor: Jana Abelson TržilováMoje bydlení ▪ Přečteno: 4850x

Saunování je činnost zdraví velmi prospěšná a dnes už si jej může užívat každý, protože existují i sauny, které se vejdou do obýváku. Jak si vybrat tu správnou, abyste měli z pocení ten správný požitek, se dozvíte v našem článku.

Celý článek