PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Dodržujete o Vánocích léta stejný jídelníček? Inspirujte se v evropských zemích i za mořem a zkuste připravit některé z tradičních zahraničních vánočních jídel. Překvapí vás svou chutí a skvěle tím obohatíte svou sváteční tabuli.
Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3409x

Vánoce byly v předkřesťanských dobách ve znamení oslav slunovratu. Od čtvrtého století našeho letopočtu jsou oficiálním svátkem a spolu s Velikonocemi patří ke dvěma vrcholům církevního roku. Vynechejte pro letošek snahu nakoupit hodně a co nejdražších dárků. Vánoce jsou příležitostí pro zastavení a zamyšlení, ke kterému se během roku málokdy dostanete.

Zkuste letos vynechat na Vánoce shon za dárky, na chvilku se zastavte a udělejte si s rodinou pohodu u stromečku.
Zkuste letos vynechat na Vánoce shon za dárky, na chvilku se zastavte a udělejte si s rodinou pohodu u stromečku.

 

Setkáváte se také s nejbližšími v klidu u vánočního stromečku a konzumní shon je vám cizí? Potkejte se s rodinou, udělejte si pohodu u vánočního cukroví, svařeného vína nebo punče, a važte si vzácných svátečních chvilek. Nechte se inspirovat třeba oslavami vánočních svátků v jiných zemích světa, které spojují symboly jako vzájemná úcta, láska a přátelství.

Německé Vánoce se nejvíce podobají těm našim

Tradičním vánočním stromečkem v Německu je jedlička, na stolech většiny domácností leží adventní věnce a děti mlsají sladkosti z adventních kalendářů. Německé Vánoce se nejvíce podobají našim, ale s honosnější výzdobou. Ježíšek se u našich sousedů jmenuje Christkind a dětem rozváží dárky s pomocí větru. Nechybí dřevěné betlémy a výzdoba domů elektrickými žárovkami.

Na německém vánočním stole najdete vedle kapra i další ryby, docela častý je výborný candát nebo jeho dravá kolegyně štika.
Na německém vánočním stole najdete vedle kapra i další ryby, docela častý je výborný candát nebo jeho dravá kolegyně štika.

 

Německá vánoční kuchyně je bohatá na ryby a k lahůdkám patří candát na roštu nebo pečená štika. Tradičním pokrmem svátků ale zůstává kapr nebo husa. Místo vánoček pečou německé hospodyňky vánoční štoly. Mezi sladkostmi najdete marcipánové cukroví, jablečný závin, ale i ovocný salát s likérem, podávaný na závěr večeře.

V Polsku se prostírá u štědrovečerní večeře jeden talíř s příborem navíc

Vánoce v Polsku začínají už adventem, kdy děti vyrábí různé ozdoby na stromeček. Sváteční stůl nebo i podlaha se zdobí trochou slámy, která má připomínat, že se Ježíšek narodil ve chlévě. Velice oblíbené jsou tu jesličky a dárky se rozdávají ještě před hostinou. Před ní patří na stůl boršč nebo zelí s houbami, jako hlavní chod bohaté večeře jedí Poláci ryby, ale v poslední době i krocana. Pro případného hosta je zvykem prostírat u štědrovečerní večeře jeden talíř s příborem navíc.

Při pohledu na polský vánoční stůl je znát, že se slaví jeden z nejvýznamnějších církevních svátků v liturgickém roce.
Při pohledu na polský vánoční stůl je znát, že se slaví jeden z nejvýznamnějších církevních svátků v liturgickém roce.

 

Naši východní sousedé mají u vánočního stolu podobné pochoutky, jako lidé na Moravě. Mezi nejznámější patří kapustnica. Je to polévka ze zelí, zahuštěná smetanou nebo mlékem, do které se přidávají uzené maso, slanina a sušené houby. Na stole jsou třeba opékance z kynutého těsta, které se jedí spařené a posypané mákem, nebo oplatky s medem a česnekem. Tradiční smažený kapr s bramborovým salátem zdomácněl na Slovensku až v letech po 1. světové válce.

Tradiční slovenskou vánoční polévkou je výborná kapustnica

Podle slovanské tradice symbolizuje stůl na Štědrý večer hojnost. Pod bílý ubrus se dávají mince a ponechávají se tam celé svátky, aby se v domě drželo bohatství. Přípitkem vínem či pálenkou si slovenská rodina před večeří přeje, aby se příští rok opět spolu setkala u vánočního stolu. Samotná večeře má mít devět chodů a pro soudržnost rodiny má každý její člen ochutnat od každého druhu jídla. Stejně jako u nás by nikdo neměl během večeře odcházet od stolu.

Rakouské a německé hospodyňky pečou na Vánoce sladkou štolu, která se před konzumací nechává odležet.
Rakouské a německé hospodyňky pečou na Vánoce sladkou štolu, která se před konzumací nechává odležet.

 

I v rakouských domácnostech pečou před Vánoci štolu, kterou musí kuchařka nechat do svátků dobře uležet. Podobně i rakouské děti absolvují v předvečer svatého Mikuláše nadílku a dospělí si chodí podle prastarého zvyku uříznout na svatou Barboru snítky třešní s nalitými poupaty. Ryby a drůbež v nejrozmanitějších úpravách jsou i tady nejrozšířenějším štědrovečerním pokrmem. Rodina také zapaluje svíčky na stromečku a vzájemně si rozdává dárky.

Vánoční večeře v Maďarsku je bohatá a najdete tu hlavně rybu

Vánoce patří v Maďarsku k nejvýznamnějším svátkům roku. Na druhý svátek vánoční si totiž celý křesťanský svět připomíná jmenovce zakladatele historického maďarského státu, svatého Štěpána. Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří, která bývá bohatá a hlavně s rybami. Začíná oplatkem s medem a česnekem, aby si v příštím roce každý zachoval zdraví. Následuje pikantní rybí polévka halászlé, potom přichází na řadu smažená ryba s bramborovým salátem. Večeři zapíjejí v Maďarsku dobrým vínem, nejlépe z vlastní úrody.

Maďarské oslavy Vánoc se neobejdou bez slavnostního přípitku vínem, ideálně z vlastního vinohradu a sklepa.
Maďarské oslavy Vánoc se neobejdou bez slavnostního přípitku vínem, ideálně z vlastního vinohradu a sklepa.

 

Ve Velké Británii namísto Ježíška přijíždí Otec Vánoc v saních, tažených sobím spřežením, aby v noci 24. prosince přinesl dětem dárky do punčochy. Ráno o den později dárky rodina rozbalí a oslavuje se. Anglická vánoční večeře začíná hrachovou polévkou a šunkou, jako hlavní chod se podává drůbež, nejčastěji krocan s kaštanovou nádivkou, zeleninou a omáčkou. Tradičním dezertem je anglický švestkový pudink.

V Itálii se úplně obejdou bez horečného pečení vánočního cukroví

Italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno, Italové slaví Štědrý večer schůzkou s přáteli a rodinou. Hlavním symbolem Vánoc jsou jesličky a rodinné betlémy se obvykle dědí z generace na generaci. Na italské vánoční hostině nechybí typická vánoční bábovka panettone, hlavním jídlem bývá jehněčí s bramborami a artyčoky. Na stolech ale objevíte také těstoviny s mořskými plody, ryby nebo krocana. Úplně tu ale chybí vánoční cukroví.

Ve Francii dává stále více lidí na Vánoce přednost čerstvým ústřicím, je to opravdová pochoutka gurmánů.
Ve Francii dává stále více lidí na Vánoce přednost čerstvým ústřicím, je to opravdová pochoutka gurmánů.

 

Francouzský Štědrý večer tradičně oslavuje celá rodina a děti doufají, že jim Pére Noel (Otec Vánoc) naplní dárečky jejich vyčištěné boty. Známé půlnoční jídlo le reveillon obsahuje ústřice, klobásky, pečenou šunku, víno, saláty, ovoce a sladkosti. Pečený Kristův koláč zdobí francouzské hospodyňky cukrovou pěnou tak, aby se podobal malému Ježíškovi. V Alsasku je na vánočním stole pečená husa, v Burgundsku zpravidla pečený krocan a mnoho ořechů. V Paříži dnes řada lidí dává přednost čerstvým ústřicím. Děti v severní Francii pak dostávají dárky místo na Štědrý den už 6. prosince na den Sv. Nicholase.

Na jižní polokouli sice vrcholí léto, ale Vánoce si tu užívají stejně

Vánoční svátky a pořádná nadílka sněhu, to patří k sobě v podmínkách severních zeměpisných šířek. U protinožců v Austrálii ale vrcholí léto a svátky s rodinou na pobřeží oceánu nejsou žádnou výjimkou. S ohledem na historii převzala země anglické vánoční zvyky a dárky tu nosí Otec Vánoc třeba do povlaků na polštář zavěšených v rohu postele. Výzdobu Australané nepřehánějí, používají slaměné ozdoby, větvičky ze stromů ale i vánoční stromeček v květináči nebo umělý. Ve vánočním menu jsou nejčastěji mořské plody, drůbež, těstoviny, saláty a zmrzlina.

Na jižní polokouli vrcholí horké léto a Vánoce tak můžete oslavit na pláži, se šumícím příbojem a chladnými koktejly.
Na jižní polokouli vrcholí horké léto a Vánoce tak můžete oslavit na pláži, se šumícím příbojem a chladnými koktejly.

 

Ve znamení léta jsou Vánoce i v Argentině, kde tradici zdobení stromečků a připomínku sněhu nahrazují bílé chomáčky z bavlny. Štědrovečerní večeři tu dostanete v zahradě, tradičně pečené selátko. Oblíbené menu jsou pomalu pečené ruličky z plátku masa a náplní, vyrobenou z nadrobno umletého masa s nasekanou cibulkou, vařeným vejcem a kořením. Argentinským dětem naděluje dárečky Magi, který putuje se svým koněm na pouti za Ježíškem do Betléma.

Elektronická přání pomalu nahradila tradiční vánoční pohlednice

Tradiční vánoční a novoroční přání dříve hodně zaměstnávala pošťáky. První známou vánoční pohlednici vyrobil vlastnoručně J. C. Horsley už roce 1843. První tištěné přání vzniklo o tři roky později a zvyk posílat přání na pohlednicích se výrazně rozšířil asi ve druhé polovině 19. století. S masivním celosvětovým rozšířením elektronické komunikace v posledních letech se ale postupně vytrácí ve prospěch zpráv na sociálních sítích a mobilních telefonech.

Slavíte vánoční svátky v duchu tradiční pohody nebo spíše konzumu? Napište nám do komentáře pod článkem, čemu dáváte přednost a co u vás na Vánoce nesmí chybět.

Použité fotografie:

  1. Alan Cleaver CC BY 2.0
  2. Seph Swain CC BY 2.0
  3. Kris Duda CC BY 2.0
  4. Maja Dumat CC BY 2.0
  5. Valentin Janiaut CC BY 2.0
  6. Jeremy Keith CC BY 2.0
  7. Rob Bertholf CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6301x

Vzpomínky na Afriku převedené do reálného světa bydlení. Milujete lehkost, vzdušnost a současně i luxus? Pro bydlení v africkém stylu se inspirujte přírodou a základem v nábytku z masivního tmavého dřeva. Vynechte umělé materiály.

Celý článek
Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Vydáno: 19.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6862x

Interiér v japonském stylu vás okouzlí. Bydlení v něm není otázkou aktuální módy, ale obrazem harmonie a praktického života. Vsaďte na přírodní materiály a jejich kombinace, nebojte se barev ani květin. Buďte hraví, vyplatí se to.

Celý článek
Máte rádi blízkost přírody? Bydlete v útulném anglickém stylu

Máte rádi blízkost přírody? Bydlete v útulném anglickém stylu

Vydáno: 11.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6714x

Oslovil vás anglický styl bydlení a módní minimalismus se vám zdá příliš chladný? Vykouzlete si doma útulný ostrovní interiér. Použijte zejména masivní dřevo, kvalitní materiály a promyšlené doplňky. Získáte jedinečnou atmosféru.

Celý článek