PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vybavte si bydlení v toskánském stylu! Poradíme vám, jak na to!

Přemýšlíte o změně interiéru domova a líbí se vám, jak bydlí Italové? Zařízení bytu v toskánském stylu nemusí být složitou záležitostí, pokud se od nás necháte inspirovat. Odměnou vám bude útulná a příjemně zabydlená domácnost.
Vydáno: 25.07.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5890x

Odkud vůbec typický středomořský styl, který charakterizuje návrat k přírodě, pochází? Toskánsko je oblast ve střední Itálii, která má v deseti provinciích asi 3,5 miliónu obyvatel. Název regionu vychází z latinského výrazu Tusci pro jeho první obyvatele Etrusky. Kraj s hlavním městem Florencií proslul historií, uměním, gastronomií a je i významným producentem vína.

Florencii a její známou galerii Uffizi navštěvují tisíce turistů. Známý a mocný rod Medici umožnil ve městě působit tak významným umělcům, jako byli Leonardo da Vinci nebo Michelangelo Buonarotti. Jejich díla ovlivnila celé světové umění i vědu.

Patina a omšelost - charakteristické znaky

Interiéry v Toskánském stylu jsou na pohled jakoby omšelé a oprýskané. Domy s taškovými střechami mají jako typický prvek interiérů kamenné podlahy, zdobené kachle a přírodní zemité barvy v bohaté kolekci tónů. Najdeme tu tmavě hnědou i zelenou, béžovou, okrovou, ale i červenou nebo oranžovou. Nebojte se dekorativních zdí ani patiny, jsou pro tyto interiéry charakteristická!

Úžasný barevný dojem podtrhnete použitím toskánské červené v kombinaci s olivovou. Barevný dojem je nezapomenutelný. Hodí se i na doplňky nebo nástěnné dekorace, nejrůznější přehozy, polštářky a závěsy. Odmítat nemusíte ani světlejší barvy, špatně nevypadá třeba béžová.

Snažte se o starodávný vzhled

Návrat k přírodě připomíná používání masivního tmavého dřeva vlastně ve všech místnostech bytu. Pokud máte tu možnost, určitě se pochlubte holými trámy nebo krovy, na které především do kuchyně rozvěste nejrůznější dekorace, svazky bylinek, zeleniny nebo plátěné pytlíky s kořením. Myslete na to, že do Toskánského stylu nepatří jednolitá barva a hladké stěny.


Toskánské domy stavěli starousedlíci původně z vápence nebo pískovce. Abyste se přiblížili k italské lehkosti a starodávnému vzhledu, používejte štukaturu, sádrovou omítku nebo speciální techniky na zdi. Dávno minulé časy na vás budou působit zabydleným a uklidňujícím dojmem.

Interiér v Toskánsku charakterizují podlahové materiály jako mramor, terakotová dlažba nebo přírodní kámen. Obzvlášť jim to bude slušet v předsíních, vstupních halách nebo na terasách.  Dalším atributem jsou typické zdobné motivy, které vycházejí z místní reality. Listy nebo hrozny tak můžete vidět jako vyřezávané nebo malované ozdoby.

Kuchyně s ostrůvkem je centrem domu

Centrálním místem toskánského domu bývá tradičně kuchyně, kde se schází celá rodina u velkého stolu a jídlo převádí do několikahodinové společenské události. Kuchyni dominuje pracovní stůl v podobě ostrůvku ze dřeva nebo přírodních materiálů. Líbí se vám zavěšené nádobí nad ostrůvkem? Patří to sem a kromě toho komody z masivu i otevřené police na dekorace nebo knihy.

Ložnici v toskánském stylu dominuje velká postel třeba i s jemným závěsem proti dotěrnému hmyzu. Vzpomínáte na pohádkové filmy? Nebesa nad postelemi nemusí být nutně jenom filmovou rekvizitou a zútulní celou místnost. Celek doplníte přehozy a dekami nejčastěji ruční výroby a zdobené prvky s regionálními motivy.

Při změnách interiéru na toskánskou notu nezapomeňte ani na koupelnu. Kamenná podlaha už je klasikou, ale zkuste tento materiál využít i k obkladům. Výborným materiálem je litina a mosaz, veškeré doplňky s jejich použitím vypadají skvěle. Ať už jsou to vodovodní baterie, toaletní stolečky nebo vany. Pořiďte si také do koupelny vanu na nožičkách nebo velká zrcadla.

Myslete i na žaludek - toskánské speciality vás ohromí

Toskánské břehy omývá na severu Ligurské a na jihu Tyrhénské moře. Milujete panenský olivový olej a víno Chianti, známé už od 13. století? Pak jste přesně tady na správné adrese! Další světově známá jsou Montepulciano nebo Brunello di Montalcino.  Na stoly gurmánů v Evropě i ve světě se z regionu dostávají také vynikající lanýže, šafrán nebo slunečnice.

Velmi jednoduchá a zdravá toskánská kuchyně vychází z venkova a používá domácí suroviny. Určitě neodoláte zvěřině, mořským rybám nebo sladkým dezertům. Základem toskánských pokrmů jsou čtyři ingredience, tedy chléb, extra panenský olivový olej, různé druhy mas a místní víno. Z koření a bylinek tu najdete zejména rozmarýn, estragon, šalvěj, fenykl.

Vynikající je bílý chléb s čerstvě lisovaným olivovým olejem. Podává se k němu i křehká zelenina.  Velmi oblíbené jsou v Toskánsku bílé fazole, které tvoří základ řady jídel a salátů. Milovníkům sýrů určitě zachutná ovčí sýr Pecorino toscano, považovaný za extra lahůdku. Grilované maso místní kuchaři před přípravou marinují ve směsi bylinek a olivového oleje a je vynikající!

Použité fotografie:
Úvodní - Phillip Capper CC BY 2.0
1 - Agriturismo Le Docce CC BY 2.0
2 - Podere Casanova CC BY 2.0
3 - Podere Casanova CC BY 2.0
4 - Christian Haugen CC BY 2.0 

Líbí se vám toskánský styl bydlení a máte zkušenosti s toskánskou kuchyní? Napište nám tip na oblíbené jídlo, které bychom při návštěvě Itálie určitě neměli vynechat!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 3403x

Dodržujete o Vánocích léta stejný jídelníček? Inspirujte se v evropských zemích i za mořem a zkuste připravit některé z tradičních zahraničních vánočních jídel. Překvapí vás svou chutí a skvěle tím obohatíte svou sváteční tabuli.

Celý článek
Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6294x

Vzpomínky na Afriku převedené do reálného světa bydlení. Milujete lehkost, vzdušnost a současně i luxus? Pro bydlení v africkém stylu se inspirujte přírodou a základem v nábytku z masivního tmavého dřeva. Vynechte umělé materiály.

Celý článek
Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Vydáno: 19.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6854x

Interiér v japonském stylu vás okouzlí. Bydlení v něm není otázkou aktuální módy, ale obrazem harmonie a praktického života. Vsaďte na přírodní materiály a jejich kombinace, nebojte se barev ani květin. Buďte hraví, vyplatí se to.

Celý článek