PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nábytek po bulharsku: poskládejte si stolky i skříně jako hlavolam!

Jednoduše geniální! Ta slova napadnou každého při pohledu na výrobky studia PRAKTRIK z bulharské Sofie. Parta mladých návrhářů si pohrává s nábytkem jako s dětskou skládačkou a výsledkem jejich snahy jsou naprosto unikátní kousky.
Vydáno: 05.02.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3241x

Nějakou tu skládačku, puzzle nebo hlavolam se v dětství snažil dát dohromady každý z nás. Některým ovšem tahle záliba vydržela až do dospělosti, a to se pak mohou dít velmi zajímavé věci. Stejně jako v případě Petara Zaharinova a jeho kamarádů, kteří v hlavním městě Bulharska vymýšlejí a vyrábějí nevídané židle, stolky, skříně nebo lampy.

Stačí trocha prostorové představivosti a obratnosti

Základní filozofií studia PRAKTRIK, jak už samotný jeho název napovídá, je snaha o tvorbu praktických věcí se šikovným vtipem. Sestavení nábytku tak vyžaduje jistou dávku inteligence a schopnosti racionálního uvažování. „Geometrické struktury v sobě ukrývají jakési mystické tajemství, které do designu našich výtvorů vnáší emoce. A to považujeme v dnešní době za velmi důležité,“ říká Petar Zaharinov o činnosti svého studia. 

V Sofii se rodí opravdu originální stoly. Foto: PRAKTRIK
V Sofii se rodí opravdu originální stoly. Foto: PRAKTRIK
Jak sofijský návrhář podotknul, jednou z nezanedbatelných předností jeho výrobků také je, že ke svému vzniku nevyžadují žádné špičkové technologie a vystačí si s ekologickými, neškodnými materiály. A navíc si při skládání nábytkových stavebnice může člověk užít spoustu zábavy. Nepotřebuje k tomu ani žádný spojovací materiál a nářadí, stačí mít představivost a být trošku zručný. „Praktický je náš nábytek nejen díky své funkčnosti, ale také tím, že jej dodáváme ve skladných plochých krabicích. V případě potřeby se pak dá zase velice rychle rozložit a převézt někam jinam.“

Petar Zaharinov čerpá inspiraci na jedné straně z přísných zákonů geometrie a konstruktivismu a na straně druhé z tradic východních filozofií i esoteriky. Zdánlivě neslučitelné směry potom úspěšně kombinuje ve svých nápadech. „Některé z našich produktů jsou velmi jednoduché a snadno smontovatelné, jiné jsou naopak dost složité a podobají se více hlavolamu, než nábytku.“ Cílem každopádně je, vtáhnout jejich uživatele „do děje“ a zanechat v nich citový vztah k věci, kterou si sami sestavili. 

Světlo světa zatím spatřily tři kolekce

Studio PRAKTRIK má v současnosti ve své nabídce tři trefně pojmenované nábytkové řady. Každá z nich přitom drží pohromadě na jiném principu zámků, jejichž prostřednictvím do sebe jednotlivé díly přesně zapadají. 

Stolek 4 x 6
Stolek 4 x 6
První z kolekcí nazvaná „Impossible“ (nemožné) je charakteristická zdánlivým dojmem, že jednotlivé prvky nelze nikdy složit dohromady bez porušení platných fyzikálních zákonů. Fígl je v tom, že při montáži je nutné na některé z nich trošku více zatlačit, aby se spojily v těch správných a potřebných místech. Patří sem stolky na kávu s kulatou nebo hranatou skleněnou deskou.

Stolek 2 x 3
Stolek 2 x 3
Ve druhé řadě, pojmenované „Sliding“ (klouzání), najdeme také stoly. Jejich konstrukce se skládá posouváním a otáčením všech dílců, až do sebe pevně zapadnou. Tyto mechanické hádanky mají většinou jen jedno správné řešení a pokud na něj zákazník nepřijde, nebudou mu nikdy nohy stolu držet pohromadě. Nahoře je opět silná deska ze skla. 

Skříňka CD
Skříňka CD
Třetí princip spojování unikátního sofijského nábytku se jmenuje „Coordinate“ (koordinovat, sladit) a je o něco jednodušší než předchozí dva. Skládačky skříní, stolů, židlí, lavic nebo lustrů nevyžadují až takovou bystrost, práce s nimi je rychlá a nejvíc se blíží populárnímu puzzle. Důležité je správně sladit všechny pohyby a v pravý čas nasadit poslední díl, který spojí ty ostatní a dodává tak celku stabilitu.

Typové označení jednotlivých kusů pak vychází z počtu potřebných dílů a jejich druhů. U stolků a stolů z řad „Impossible“ a „Sliding“ je to tedy od 1 x 3 až po 4 x 6, v případě řady „Coordinate“ pak počet částí vyjadřuje římská číslice ve spojení s písmenem, označujícím funkci nábytku (C – chair /židle; T – table/stůl...).

S výrobky studia PRAKTRIK se můžete seznámit na jeho webových stránkách, případně na některém z nábytkářských veletrhů. Pokud vás bulharský nábytek nezaujal, vyberte si něco jiného z naší nabídky nábytku.

Použité fotografie: www.praktrik.com

Jak se vám líbí nábytek z bulharské Sofie? Napište nám o tom do komentářů pod článkem!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 3395x

Dodržujete o Vánocích léta stejný jídelníček? Inspirujte se v evropských zemích i za mořem a zkuste připravit některé z tradičních zahraničních vánočních jídel. Překvapí vás svou chutí a skvěle tím obohatíte svou sváteční tabuli.

Celý článek
Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6286x

Vzpomínky na Afriku převedené do reálného světa bydlení. Milujete lehkost, vzdušnost a současně i luxus? Pro bydlení v africkém stylu se inspirujte přírodou a základem v nábytku z masivního tmavého dřeva. Vynechte umělé materiály.

Celý článek
Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Vydáno: 19.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6835x

Interiér v japonském stylu vás okouzlí. Bydlení v něm není otázkou aktuální módy, ale obrazem harmonie a praktického života. Vsaďte na přírodní materiály a jejich kombinace, nebojte se barev ani květin. Buďte hraví, vyplatí se to.

Celý článek