PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Rakouští nábytkáři se chtějí lišit od EU značkou Made in Austria

Nábytkářským firmám v Rakousku došla trpělivost s nicneříkajícím označením "Made in EU" a vytáhli do boje proti uniformovanosti vlastní značkou "Made in Austria". Chtějí tak zvýraznit tradiční jedinečnost a kvalitu svých výrobků.
Vydáno: 08.01.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3923x

Hrdí rakouští nábytkáři chtějí, aby každý věděl, že dělají poctivé a kvalitní věci, za které se nemusí stydět. Nabízí proto své výrobky pod zeměpisným označením „Made in Austria“, které má zákazníkům jasně říct, že zakoupený nábytek pochází právě ze země pod Alpami.

Znalosti předávané z generace na generaci

V Rakousku dělají krásný originální nábytek., Foto: Team 7/Österreichischen Möbelindustrie
V Rakousku dělají krásný originální nábytek.
Foto: Team 7/Österreichischen Möbelindustrie
Tradice výroby nábytku v Rakousku trvá už stovky let. Pomyslnou díru do světa tehdejšího designu a užitého umění udělala tato nevelká země ležící mezi západní a východní Evropou v první polovině 19. století, kdy se zde rozmohl styl zvaný biedermeier, oblíbený zejména mezi příslušníky v té době vznikající lepší třídy - buržoazie. Nábytkářské řemeslo tak v rakouských zemích zapustilo pevné kořeny, které jsou dodnes stále živé. „Proslulé tesařské, truhlářské a čalounické továrny staví na znalostech, předávaných po staletí z generace na generaci, přitom ale využívají výhod moderních výrobních zařízení a neustále investují do technologií i do vzdělávání a rozvoje svých zaměstnanců,“ říká Dolunay Yerit z agentury Die Österreichischen Möbelindustrie, která sdružuje, podporuje a propaguje několik desítek převážně menších a středních nábytkářských firem v rakouských soukromých rukou.

A byla to právě Die Österreichischen Möbelindustrie, kdo přišel s nápadem značení původního nábytku. To má zajistit, že zákazník za své peníze dostane produkt, v němž se odráží mistrovská práce zdejších výrobců. „Pečeť kvality ‚Made in Austria‘ je vnímána jako záruka kreativní síly a inovace doma i v zahraničí a nás těší, že tento trend má stále rostoucí tendenci. Přispívá k tomu i propagace značky na mezinárodních veletrzích nábytku, které jsou ideálním místem pro ukázku, jak lze kombinovat tradici s moderní výrobní technologií a designem,“ dodává Dolunay Yerit. Podle ní je i přes několik let trvající krizi rakouský nábytkářský průmysl stále v dobré kondici a malým a středním podnikům se daří rok od roku navyšovat produkci.

Agentura Die Österreichischen Möbelindustrie pracuje pod patronací Rakouské hospodářské komory. V současné době je jejím členem 47 firem, zaměstnávajících kolem 6700 lidí. Vyzdvihuje tradiční kvalitní řemeslo, stejně jako současný design, přesné strojírenské výrobní postupy i odpovědnost k životnímu prostředí. K čelním nositelům značky „Made in Austria“ patří renomované společnosti jako TEAM 7, ADA Möbelfabrik, Joka-Werke, Wittmann nebo VITEO.

Kam dál, Rakousko?

Rakouští nábytkáři jsou na svoji práci náležitě hrdí., Foto: Wittmann/Österreichischen Möbelindustrie
Rakouští nábytkáři jsou na svoji práci náležitě hrdí.
Foto: Wittmann/Österreichischen Möbelindustrie
Rakouští výrobci samozřejmě nezůstávají pouze u již zmiňovaného biedermeieru, ale soustředí se také na vývoj nových trendů. V roce 2014 tak má udávat tón zdejšího nábytkářského průmyslu především spojení a kontrast různorodých materiálů opatřených novými povrchy a strukturami, což je vedle tradičního dřeva také kov, sklo, kůže či tkaniny. Důraz bude kladený na individualitu a s ní spojené produkty šité na míru odlišným osobním potřebám zákazníků i na stále více žádané multifunkční využití nábytku do menších prostor a bytů v městské zástavbě. Vyvíjí se tak sedací soupravy, které se dají ve chvíli rozložit na plnohodnotnou manželskou postel a navíc mají nastavitelné opěrky hlavy nebo loktů, pracuje se na komodě, ukrývající v sobě kompletní domácí kancelář, nebo na skříni, co může zároveň sloužit jako obývací stěna a jejíž součástí je i televizní obrazovka. 

Inteligentní elektronika a její masové využívání je také jedním z faktorů, který má v následujícím období výrazně ovlivňovat podobu rakouského nábytku. Řeč je například o sedačkách, vybavených dokovacími stanicemi pro chytré telefony, projektory domácího kina nebo poličkami na notebooky a tablety a zajímavým počinem může být i „obyčejný“ paraván rozdělující pokoj, ovšem s integrovaným plochým displejem a reproduktory. Nástup moderních technologií se nevyhne ani kuchyním a koupelnám a obecně lze říct, že bude docházet ke stále častějšímu propojení nábytku a techniky. Můžeme se tak jenom těšit, co nám proslulí rakouští nábytkáři v příštích měsících předvedou a nabídnou.

Máte zkušenosti s nábytkem z Rakouska? Který výrobce je podle vás nejzajímavější? Napište nám!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 3409x

Dodržujete o Vánocích léta stejný jídelníček? Inspirujte se v evropských zemích i za mořem a zkuste připravit některé z tradičních zahraničních vánočních jídel. Překvapí vás svou chutí a skvěle tím obohatíte svou sváteční tabuli.

Celý článek
Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6302x

Vzpomínky na Afriku převedené do reálného světa bydlení. Milujete lehkost, vzdušnost a současně i luxus? Pro bydlení v africkém stylu se inspirujte přírodou a základem v nábytku z masivního tmavého dřeva. Vynechte umělé materiály.

Celý článek
Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Vydáno: 19.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6863x

Interiér v japonském stylu vás okouzlí. Bydlení v něm není otázkou aktuální módy, ale obrazem harmonie a praktického života. Vsaďte na přírodní materiály a jejich kombinace, nebojte se barev ani květin. Buďte hraví, vyplatí se to.

Celý článek