PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
2komentářů

Ve vysmívaném Polsku vyrábí skoro nejvíc nábytku na celém světě!

Patříte k lidem, kteří vnímají nábytek z Polska jako něco podřadného a špatného? A smýšlíte tak na základě vlastní zkušenosti nebo proto, že vám to někdo známý řekl? Přečtěte si, jak je to s kvalitou polského nábytku doopravdy.
Vydáno: 11.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 10476x

Je nábytek z Polska opravdu tak špatný, jak se o něm u nás traduje? A proč za něj tedy Češi ročně utratí miliony korun? V následujícím článku se dočtete, že není všechno jen černé nebo bílé, a že i Poláci umí udělat kvalitní a krásné věci.

Není Polsko jako Polsko

K polským výrobkům máte patrně i vy značnou nedůvěru, za což mohou nechvalně známé průšvihy s nekvalitními potravinami, dováženými na náš trh. Ale neházejme všechny Poláky do jednoho pytle. Osobně jsem už dvakrát navštívil metropoli Poznaň, jednak mi tam moc chutnalo a hlavně místní lidé byli poctiví, příjemní a milí. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav.

Poláci umí vyrobit pohledný a kvalitní nábytek.
Poláci umí vyrobit pohledný a kvalitní nábytek.

Stejně tak, když se řekne “polský nábytek”, představí si spousta lidí rozpadající se skříň z té nejhorší možné dřevotřísky. Ale tak to není. Za jeho poškozenou pověst mohou především firmy, které v divokých 90. letech dovážely ty největší šunty hned zpoza hranic a tady je s tučným ziskem cpali lidem.

Nábytek v Polsku vyrábí přes 23 tisíc firem, což znamená obživu pro více než 133 tisíc lidí.

Polsko je ovšem veliké a jak jsem se dočetl, nábytek tam vyrábí přes 23 tisíc firem. Což znamená obživu pro více než 133 tisíc lidí. Z toho mi logicky vyplývá, že v takovém množství se musí najít hochštapleři a podvodníci, stejně jako poctivci, kteří si své produkce hledí a nemusí se za ni stydět.

V exportu nábytku jsou pátí na světě

Jasným důkazem, že ne všechno polské musí být nutně aušus, je fakt, že 40 % procent veškerého vývozu nábytku z Polska míří na německý trh. A Němci si, jak známo, na kvalitu potrpí. Celkově pak Poláci ročně vyvezou do celého světa nábytek za 8 miliard eur.

Největší světoví vývozci nábytku:

  1. Čína
  2. Německo
  3. Itálie
  4. USA
  5. Polsko

A další věc. Na Poláky si my Češi doma i v hospodě rádi zanadáváme, ale přitom od nich kupujeme čím dál víc věcí. Věřte nebo ne, je jich celkově za 9 miliard ročně a velkou část z tohoto objemu představuje právě nábytek. Po Německu a Velké Británii jsme tak třetím největším odbytištěm pro polské výrobce.

Velký krok dopředu udělali také nábytkářští designéři.
Velký krok dopředu udělali také nábytkářští designéři.

Co na to odborník?

Vím, že řada z vás bude mít i po přečtení těchto řádků dál odpor ke kupování polského nábytku. Na druhou stranu se najde i hodně těch, kteří doma už nějaký mají, jsou s ním dlouhá léta spokojení a nedají na něj dopustit. Je to zřejmě otázka přesvědčení a hlavně pak výběru dobrého prodejce.

Podívejte se na přehlídku polského nábytku ve fotogalerii z velkolepého nábytkářského veletrhu v Poznani

Na názor jsem se proto zeptal také člověka z nejpovolanějších, Petra Vaculíka, nákupčího společnosti Exiteria a.s. Ta provozuje několik úspěšných e-shopů s nábytkem a je jednoznačnou jedničkou ve svém oboru na tuzemském trhu. “Pokud prodejce chce, dokáže si na polském trhu najít kvalitního výrobce se slušnými cenami,“ říká Petr Vaculík a dodává: “V každém případě je dobré vyhledat si jich několik a sehnat si nějaké reference.” Což ovšem v době internetového prodeje platí prakticky při každém nákupu čehokoliv.

Renomovaní výrobci si kvalitu svých výrobků pečlivě hlídají.
Renomovaní výrobci si kvalitu svých výrobků pečlivě hlídají.

Posunuli se o kus dopředu

Poláci vyrábí nábytek odnepaměti a společnosti s dlouhou rodinnou historií dnes také patří k tomu lepšímu, co tamní trh může nabídnout. Po jistém útlumu na přelomu tisíciletí, kdy místní továrny vyráběly hlavně podle vzorů zahraničních investorů, se v poslední době začalo blýskat na lepší časy. 

Objevili se mladí návrháři, kteří vrátili nábytku originalitu, kombinující moderní trendy s nejlepšími polskými tradicemi. Uspěšné společnosti se rozrůstají, zaměstnávají vlastní designéry a pečlivě si hlídají kvalitu své produkce.

Za sebe tedy mohu říct, že není potřeba obávat se nákupu nábytku a jiného zboží z Polskaa všechny Poláky zatracovat. Jenom je potřeba si vždycky předem zjistit nějaké bližší informace.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nábytkem z Polska? Podělte se o ně s ostatními čtenáři!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
Takykvalita
Nejde jen o nábytek. Žrádlo, vercajk, benzín, komponenty elektro, autodíly, plastová okna resp. profily a milión dalších. Za mne jednoznačné "Polsko nebrat!"
ODPOVĚDĚT
Milan | 05.07.2015
Re: Takykvalita
Bezvýhradný souhlas, můžu doplnit o další komodity.
ODPOVĚDĚT
Pet | 05.07.2015

Přečtěte si také ↓

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 3400x

Dodržujete o Vánocích léta stejný jídelníček? Inspirujte se v evropských zemích i za mořem a zkuste připravit některé z tradičních zahraničních vánočních jídel. Překvapí vás svou chutí a skvěle tím obohatíte svou sváteční tabuli.

Celý článek
Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6291x

Vzpomínky na Afriku převedené do reálného světa bydlení. Milujete lehkost, vzdušnost a současně i luxus? Pro bydlení v africkém stylu se inspirujte přírodou a základem v nábytku z masivního tmavého dřeva. Vynechte umělé materiály.

Celý článek
Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Vydáno: 19.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6852x

Interiér v japonském stylu vás okouzlí. Bydlení v něm není otázkou aktuální módy, ale obrazem harmonie a praktického života. Vsaďte na přírodní materiály a jejich kombinace, nebojte se barev ani květin. Buďte hraví, vyplatí se to.

Celý článek