PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Lokše, klobásy, štoly...Vyrazte mlsat na vánoční trhy za hranice!

Předvánoční doba je spojená s vůněmi punčů a všemožných specialit, linoucích se snad z každého náměstí. Zajímá vás, na jakých dobrotách si pochutnávají naši sousedé? Není nic jednoduššího, než se k nim vypravit na sváteční trhy!
Vydáno: 04.12.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4168x

Bývá to sice trošku tlačenice, ale ta atmosféra je jedinečná. Řeč je o tradičních vánočních trzích, které každoročně zaplní a provoní centra našich měst a městeček. Nejinak je tomu i v sousedních zemích, kam vás na chvilku vezmeme. Nechte se inspirovat a zajeďte ochutnat bratislavské lokše, krakovský pitný med nebo norimberskou klobásu.

Lokše na všechny způsoby

Bratislavské náměstí ve svátečním, Foto: Gribiche
Bratislavské náměstí ve svátečním
Foto: Gribiche
Cikánská pečeně, opékané klobásky, chléb se sádlem a s cibulí, pagáče, polévka kapustnica a hlavně lokše. Lokše husí, lokše zelné, lokše se škvarky nebo s oříšky, tyto placky z vařených brambor pečené na rozpálených plotýnkách jsou hlavním gurmánským lákadlem tradičních vánočních trhů ve slovenské metropoli Bratislavě. Kdo se na ně na Hlavní a Františkánské náměstí vypraví, může dobroty zapít vánočním punčem, grogem nebo horkou medovinou a směle se pak vydat mezi desítky stánků s  lidovými a řemeslnými výrobky. Slováci si své tradice pečlivě hlídají a na sváteční trhy pustí pouze prodejce, nabízející ruční práci ze dřeva, skla, keramiky, kůže, proutí nebo třeba vosku. Specialitou bratislavských vánočních trhů jsou „Zpívající balkóny“, počin, během něhož interpreti z různých lodžií v domech kolem náměstí těší návštěvníky živým zpěvem koled a vánočních písní.

Vánoční trhy v Bratislavě
Od – do: 22. listopadu – 23.prosince 2013
Kde: Hlavní a Františkánské náměstí
Otevírací doba: 10.00 – 22.00 hodin

Už jste pili med? Zkuste to v Krakově!

Tradiční vánoční zboží v Krakově, Foto: Kamil Rejczyk
Tradiční vánoční zboží v Krakově
Foto: Kamil Rejczyk
Jedny z nejstarších a největších vánočních trhů v celé Evropě se každoročně konají na Starém Rynku v historickém polském Krakově. Městští konšelé zde podobně jako v Bratislavě i jinde povolí prodávat jenom tradiční lidová jídla, ke kterým patří pečená selátka, bramboráky, prejt, smažený pstruh, klobásy nebo sýrové oštěpky. Co jinde neochutnáte, je takzvaný pitný med, místní specialita vyráběná podobným způsobem jako víno. Pozor, nezaměňovat s medovinou, což je úplně jiný nápoj. Ten nejlepší pitný med je uleželý až deset let a kromě toho, že má výbornou chuť, je také velmi zdravý. Kromě jídla a pití najdete ve stáncích dekorace s vánoční tematikou, výrobky z beraních kůží, dřevěné hračky, svícny a věnce i kosmetické přípravky ze včelích produktů. Netradiční zážitek čeká na návštěvníky krakovských trhů v podobě „hejnala“ a jeho trubky, jejíž tóny se pravidelně ozývají z věže Mariánského chrámu do všech světových stran.

Vánoční trhy v Krakově
Od – do: 29. listopadu – 26. prosince
Kde: Starý Rynek
Otevírací doba: 10.00 – 22.00 hodin

 

Ve znamení biskupského chlebíčku

Uzenářské speciality v Norimberku, Foto: karaian
Uzenářské speciality v Norimberku
Foto: karaian
Kolem 180 stánků s místními specialitami a tradičními výrobky zaplnilo jako každoročně náměstí Hauptmarkt v německém Norimberku. Typické dřevěné stánky s červeno-bílými stříškami nabízí kolemjdoucím kromě hraček, svíček, rukodělných prací či vánočních ozdob z nejrůznějších materiálů od místních lidí i umělecké předměty, pocházející z Ukrajiny, Číny nebo dokonce Nikaragui. Ty na norimberské náměstí je přivezli zástupci spřátelených měst v cizině. Kdo si trh zvaný „Christkindlesmarkt“ v neopakovatelné atmosféře historického jádra města projde, určitě ochutná zdejší proslulý biskupský chlebíček a neodolá ani kořeněným perníčkům a dalším sladkostem. Kdo není na sladké, může si dát obvyklé opékané klobásy nebo pečené kaštany a všechno to zapít svařeným vínem nebo punčem. Děti se mohou svézt v dobovém poštovním voze taženém koňmi nebo si užít něco z nabitého kulturního programu. 

Vánoční trhy v Norimberku:
Od – do: 29. listopadu – 24. prosince
Kde: Náměstí Hauptmarkt
Otevírací doba: 10.00 – 21.00

Nejstarší vánoční trh na světě

K vánoční Vídni patří perníčky., Foto: Wien-Vienna
K vánoční Vídni patří perníčky.
Foto: Wien-Vienna
Už od 13. století se koná proslulý vánoční trh „Christkindlmarkt“ na náměstí Rathausplatz před radnicí v rakouské Vídni. Každoročně jej navštíví stovky tisíc lidí, kteří se kromě tradičních drobných dárků, řemeslných výrobků, vánočních ozdob, svíček nebo hraček těší na spoustu druhů cukroví čokoládových bonbónů i uzenářských specialit. K typickým znakům zdejšího trhu patří pekařská lahůdka Südsteirisches z hruškových křížal, tmavý Kletzenbrot s kousky sušeného ovoce a ořechů, adventní štola nebo vídeňské perníčky. Nechybí hřejivý punč či svařené víno s mnoha příchutěmi. Vídeňský trh „Christkindlmarkt“ je také známý svým přátelským přístupem k dětem, které se mohou vyřádit na několika atrakcích nebo si vyrobit nějakou pěknou ozdobu ve vánoční tvůrčí dílně.

 

Vánoční trh ve Vídni:
Od – do: 16. listopadu – 24. prosince
Kde: Náměstí Rathausplatz
Otevírací doba: 10.00 – 21.30; pá + so: 10.00 – 23.00

Použité fotografie:
1. Gribiche CC BY 2.0
2. Kamil Rejczyk CC BY 2.0
3. karaian CC BY-SA 2.0
4. Wien-Vienna CC BY 2.0 

Navštívíte vánoční trhy za hranicemi nebo se spokojíte s tuzemskými? Napište nám do diskuze!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 3405x

Dodržujete o Vánocích léta stejný jídelníček? Inspirujte se v evropských zemích i za mořem a zkuste připravit některé z tradičních zahraničních vánočních jídel. Překvapí vás svou chutí a skvěle tím obohatíte svou sváteční tabuli.

Celý článek
Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6295x

Vzpomínky na Afriku převedené do reálného světa bydlení. Milujete lehkost, vzdušnost a současně i luxus? Pro bydlení v africkém stylu se inspirujte přírodou a základem v nábytku z masivního tmavého dřeva. Vynechte umělé materiály.

Celý článek
Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Vydáno: 19.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6857x

Interiér v japonském stylu vás okouzlí. Bydlení v něm není otázkou aktuální módy, ale obrazem harmonie a praktického života. Vsaďte na přírodní materiály a jejich kombinace, nebojte se barev ani květin. Buďte hraví, vyplatí se to.

Celý článek