PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Němcům učaroval nábytek ze starých a nepotřebných věcí

Kolik už se toho napsalo o šikovných českých rukách, které umí uplést pověstný bič z ničeho. Neméně zruční jsou však i naši němečtí sousedé, vdechující život starým věcem. Takzvaný recyklovaný nábytek je v Německu velkým hitem.
Vydáno: 27.11.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5379x

Neopouštěj staré věci pro nové!
Nač vyhazovat starou židli? Foto: LornaWatt
Nač vyhazovat starou židli? Foto: LornaWatt

Rozklížená vrzající židle, rozlámaný jídelní stůl nebo oprýskaná kuchyňská linka. Většina lidí by se takového vybavení domácnosti zbavila a rychle si koupila nové. Ne tak někteří šetřiví Němci, kteří se shlédli v „recyklaci“ starého nábytku. Nic pro ně není nemožné a zdánlivě nepoužitelné věci dokážou proměnit ve znovu funkční a navíc zcela originální věcičky. Vznikají tak jedinečné umělecké kousky, přinášející svým zachráncům mnohdy i obživu.

Věci na smetiště? Ne, unikátní artefakty!

Pro leckoho naprosto neuvěřitelný nábytek se rodí například v berlínském Studiu Ziben pod vedením Mariusze Maleckiho. Ten sebere několik na první pohled nesourodých omšelých stolků, krabic nebo skříněk a jako koláž je poskládá do úplně nového kusu, který se obvykle vymyká všem nábytkářským pravidlům a žije si vlastním designovým životem. Vytváří tak takzvaný „objet trouvé“, čili umělecké dílo z odložených předmětů nebo odpadu. V portfoliu Studia Ziben najdeme unikátní skříně, vitríny, komody, stoly, židle i nástěnné dekorace.

Šuplíky, kam se podíváš

Vysloužilé šuplíky, Foto: andrewmalone
Vysloužilé šuplíky
Foto: andrewmalone
Donedávna se oživováním vyhozených věcí zabývala pod značkou SchubLaden i německá umělkyně a designérka Franziska Wodicka, spolupracující s Holanďankou Jeannine van Erk. Soustředila se hlavně na využití odložených šuplíků a zásuvek a přestože tyto původně pocházely z naprosto nesourodých kusů různého nábytku, šikovně je kombinovala do nevídaných a přitom naprosto funkčních celků. Podle rozměrů vyrobila základ z masivu nebo dřevotřísky a staré zásuvky do něj pak jednoduše zastrkala. V červnu 2013 tuto svoji činnost po šesti letech přerušila a dala si  uměleckou pauzu. Pravděpodobně se ale ke svým oblíbencům vrátí, protože na její nápady čeká v přepravním kontejneru uskladněných ještě kolem 1 400 kusů šuplíků. Ty se jí podařilo nashromáždit během doby, co se věnovala jejich „recyklaci“.

Nábytek z plastových beden i z časopisů
Recyklované křesílko z bicyklu., Foto: Richard Masoner / Cyclelicious
Recyklované křesílko z bicyklu.
Foto: Richard Masoner / Cyclelicious

Při „recyklování“ nábytku nikdo pochopitelně neklade meze fantazii zájemců o tenhle způsob využití nepotřebných věcí. Mnohdy tak spatří světlo světa i dost bizarní kousky, jako televizní stolek z plastové bedny na zeleninu, křesílko z nákupního vozíku nebo pohovka ze smaltované vany. Německý web styl.in věnující se designu a bydlení představuje také třeba židli, vytvořenou pomocí kovových obručí z přečtených časopisů nebo vázy, udělané z knih. Přestože jsou vlastně papírové, fungují a bez problémů udrží vodu pro květiny. Zajímavým počinem je také kuchyňská linka, sestávající ze zrenovovaných skříněk, které k sobě nikdy nepatřily. Můžeme se tak jenom těšit, že si tuzemští šikulové vezmou ze zahraničí příklad, a budeme ještě zírat, z čeho všeho se dá vyrobit krásný nábytek.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 3400x

Dodržujete o Vánocích léta stejný jídelníček? Inspirujte se v evropských zemích i za mořem a zkuste připravit některé z tradičních zahraničních vánočních jídel. Překvapí vás svou chutí a skvěle tím obohatíte svou sváteční tabuli.

Celý článek
Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6291x

Vzpomínky na Afriku převedené do reálného světa bydlení. Milujete lehkost, vzdušnost a současně i luxus? Pro bydlení v africkém stylu se inspirujte přírodou a základem v nábytku z masivního tmavého dřeva. Vynechte umělé materiály.

Celý článek
Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Vydáno: 19.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6852x

Interiér v japonském stylu vás okouzlí. Bydlení v něm není otázkou aktuální módy, ale obrazem harmonie a praktického života. Vsaďte na přírodní materiály a jejich kombinace, nebojte se barev ani květin. Buďte hraví, vyplatí se to.

Celý článek