PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Slováci dělají kuchyně, co na světle nemění barvu

Nadace Slovak Gold udělovala certifikáty produktům výjimečné kvality. Jedním z držitelů prestižního ocenění se staly kuchyně, vyráběné pomocí metamerického dobarvování. Díky tomu si zachovávají stejnou barvu při různém osvětlení.
Vydáno: 19.11.2013 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4101x

Stejné pod sluncem i žárovkou

Technologie metamerického dobarvování zaručuje, že barvy jednotlivých dílů nábytku zůstávají pro náš zrak totožné i za použití různých druhů osvětlení. Ať už do bytu svítí slunce nebo si musíme doma přisvítit klasickou či úspornou žárovkou případně LED diodami, barvu skříněk a polic vidíme pořád stejně. „Díky naší iniciativě se metamerické dobarvování stalo součástí výrobního procesu největších producentů velkoplošného materiálu, folií a hran pro výrobu nábytku,“ pochlubil se Roman Gejdoš, jednatel společnosti Decodom ze slovenských Topolčan, která nábytek opatřený barvami se sníženou metamerií vyrábí.

Metamerie: i oči se dají ošidit

Slovenské kuchyně Decoplan si zachovávají barvu, při různém světle. Foto: www.decodom.sk
Slovenské kuchyně Decoplan si zachovávají barvu
při různém světle. Foto: www.decodom.sk
Jevu zvaného metamerie, kdy za určitých světelných podmínek vnímají naše oči barvy jako stejné, ale při změně osvětlení jsou najednou jako zázrakem každá jiná, hojně využívají hyper a supermarkety při prodeji zeleniny nebo uzenin. Pulty jsou nasvícené tak, aby všechno zboží vypadalo co nejvíce čerstvé, ovšem když se pak na salám doma koukáme pod jiným světlem, nestačíme se kolikrát divit, co jsme si to z obchodu donesli.

Metamerie barev úzce souvisí právě s intenzitou osvětlení a takzvanou teplotou světla. Může za něj nedokonalost očí, jejichž receptory si nekontrolovatelně sjednocují různé vlnové délky světla a do mozku pak o něm posílají neúplné informace.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vánoční svátky v cizině se liší zvyky i jídlem. Ochutnejte lahůdky ze světa a Evropy

Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 3400x

Dodržujete o Vánocích léta stejný jídelníček? Inspirujte se v evropských zemích i za mořem a zkuste připravit některé z tradičních zahraničních vánočních jídel. Překvapí vás svou chutí a skvěle tím obohatíte svou sváteční tabuli.

Celý článek
Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Bytům v africkém stylu vévodí masivní nábytek z exotického dřeva

Vydáno: 10.10.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6291x

Vzpomínky na Afriku převedené do reálného světa bydlení. Milujete lehkost, vzdušnost a současně i luxus? Pro bydlení v africkém stylu se inspirujte přírodou a základem v nábytku z masivního tmavého dřeva. Vynechte umělé materiály.

Celý článek
Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Japonský styl vám pomůže najít klidný úkryt před bláznivým světem

Vydáno: 19.09.2014 ▪ Autor: Jiří MacíkCo nového u sousedů ▪ Přečteno: 6852x

Interiér v japonském stylu vás okouzlí. Bydlení v něm není otázkou aktuální módy, ale obrazem harmonie a praktického života. Vsaďte na přírodní materiály a jejich kombinace, nebojte se barev ani květin. Buďte hraví, vyplatí se to.

Celý článek